Zorunlu imam hatip

Zorunlu imam hatip

MİLLİ Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın eğitim sistemine ve yapılan değişikliklere ilişkin yaptığı açıklamaya göre, sınavla Anadolu liselerine giremeyenler ya meslek liselerine ya da imam hatip liselerine girecek.Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın eğitim dünyasındaki gelişmelere ilişkin yaptığ

Fırat Turgut / Mustafa Mayda

Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın eğitim dünyasındaki gelişmelere ilişkin yaptığı açıklamalara tepki gösterdi. Yıldız, Avcı’nın açıklamalarının kamuoyunu yanılttığını dile getirdi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, eğitim sistemine ilişkin yaptığı açıklamada imam hatip liselerine büyük talep olduğunu iddia etti. Avcı aynı zamanda dershanelerin de özel okullara dönüştürüleceğini söylemişti.

Bakan’ın açıklamalarına tepki gösteren Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, öğrencilerin seçeneksiz bırakıldığını belirtti. Yıldız, “Anadolu liselerini kazanamayanlar ya sermayeye ucuz iş gücü olarak meslek liselerine gidecek ya da imam hatip liselerine gidecek. Olmuyorsa açık liselere gidecekler” dedi. Akademik lise dışında kalan kurumların çocukları zorlayacağını dile getiren Yıldız, “Bırakın insanlar özgür bir şekilde karar versinler” diye konuştu.

BAŞKA SEÇENEK Mİ KALDI?

Bakan’ın ‘İmam hatip liselerine talep var’ sözüne yanıt veren Yıldız, “Bakan bunu hangi bilimsel dayanağı esas alarak söylüyor” diye sordu. Anadolu liselerini kazanamayanların, üniversiteye girebilmeleri için imam hatip liselerini tercih ettiğine dikkat çeken Yıldız, “Çocuklarını meslek lisesine göndermeyenlerin önünde başka bir seçenek mi kalıyor. Özellikle yoksul aileler çocuklarını özel okullara da yollayamayınca, katsayı sorunu da halledildikten sonra imam hatip liseleri üniversiteye girişin kapısı olarak görülüyor” dedi.


YAPILAN DEĞİŞİKLİK

MİLLİ Eğitim Bakanlığından yapılan ve Resmi Gazete’de de yayımlanan değişiklik şu şekilde: “Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 66, 67 ve 68 aylık olanları, velisinin vereceği dilekçe ile; 69, 70 ve 71 aylık olanları ise, ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporu ile okul öncesi eğitime yönlendirebilir veya kayıtlarını bir yıl erteleyebilir”


DEĞİŞİKLİK BİZİ HAKLI ÇIKARDI

EĞİTİM SEN Genel Başkanı Ünsal Yıldız, okula başlama yaşındaki değişiklikleri de değerlendirdi. Yapılan değişikliğin, geçen sene gösterdikleri tepkinin ne kadar haklı olduğunun kanıtı olduğunu dile getiren Yıldız, “Geçen yıl reel uygulamaya baktığımızda 72 aylıktan küçük öğrencilerin eğitimle ilgili ciddi sorunlarla karşılaştıkları ortada. 1 yıl önce teorik bir durumu tartışmıştık ama şimdi elimizde pratik bir durum var. Okuldan uzaklaştıkları, kaçtıkları, eğitime ayak uyduramadıkları gibi bilgiler bizde var da bakanlıkta mı yok bunlar” dedi. Yıldız yapılan değişiklikle kamuoyu tepkisinin yumuşatılmaya çalışıldığını belirtti. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net