13 Ağustos 2013 18:31

Bir arada film izlemek mümkün!

Haziran ayında yapılması planlanan fakat Gezi Parkı olayları nedeniyle ileri bir tarihe ertelenen Ankara Engelsiz Filmler Festivali’nin yeni tarihleri belli oldu. Festival 03-08 Eylül tarihleri arasında Cer Modern ve Cinemaximum Armada Sinemalarında gerçekleştirilecek.Festival; görselliğe ve işitselliğe dayalı bir sanat dalı olan sinemada bile, gerekli d&u

Bir arada film  izlemek mümkün!

Paylaş

Festival; görselliğe ve işitselliğe dayalı bir sanat dalı olan sinemada bile, gerekli düzenlemeler yapıldığında göremeyen veya işitemeyen seyircilerin diğer seyircilerle aynı seyir zevkini alabileceğini ortaya koymayı, görme ve işitme engellilerin toplumsal yaşama daha eşit katılımına katkı sağlamayı amaçlıyor.
Engelli seyircilerin, görme ve işitme engeli olmayan seyircilerle birlikte programdaki tüm filmleri takip edebilecekleri, söyleşi ve atölyelere katılabilecekleri Ankara Engelsiz Filmler Festivali, 3 Eylül Salı akşamı Cer Modern’deki açılış töreni ile başlayacak. Festival’in açılış filmi Rezan Yeşilbaş’ın 65. Cannes Film Festivali Kısa Film Yarışması’nda Altın Palmiye ödülü alan Sessiz Be Deng (2012) adlı kısa filmi olacak. Festival Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının himayesinde Puruli Kültür Sanat tarafından gerçekleştiriliyor.

TÜM FİLMLER SESLİ BETİMLEME VE İŞARET DİLİ EŞLİĞİNDE

Festival’deki tüm filmler sesli betimleme, işaret dili ve ayrıntılı alt yazı eşliğinde gösterilecek. Engeli olmayan seyirciler ise Festival stantlarından edinecekleri kulaklıklarla filmleri takip edebilecekler. Festival’de yönetmen ve film ekipleriyle yapılan söyleşiler de işaret dili çevirmeni eşliğinde gerçekleştirilecek.
Festival filmlerinin sesli betimleme, işaret dili çevirisi ve uygulaması ile ayrıntılı alt yazıları, Türkiye’de ilk defa bu hizmeti başlatan Sesli Betimleme Derneği tarafından yapılıyor.
Sesli betimleme, bir filmdeki diyaloglar haricindeki, olayın geçtiği mekan, zaman, karakterler, sessiz gelişen olaylar ve dikkat çeken görsel öğelerin betimlenerek bir dış ses tarafından anlatılması olarak tarif ediliyor. Sesli betimleme ile filmdeki nesneler ve olaylar sözcüklerle görünür kılınıyor, böylece görmeyen bir kişinin o an filmde ne olduğunu anlaması sağlanıyor. İşaret dili ve ayrıntılı alt yazı ise filmin sesini duyamayan seyircilere özel geliştirilmiş bir teknik. Filmin sağ alt köşesinde bir işaret dili çevirmeni filmdeki diyalog ve seslerin işaret dili tercümesini yapıyor. Eş zamanlı olarak bu diyalog ve sesler ayrıntılı alt yazı ile seyirciye sunuluyor. Böylece filmdeki ses ve diyalogları işitemeyen seyircilerin filmi takip edebilmesi sağlanıyor.

TÜRKİYE’DE İLK KEZ ‘ENGELSİZ FİLM YARIŞMASI’

Ankara Engelsiz Filmler Festivali Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek bir etkinliğe de imza atıyor. Son dönem Türkiye sinemasının en iyi örneklerinin “Seyirci Özel Ödülü”, “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Senaryo” ödülleri için yarışacağı Engelsiz Yarışma, engelli seyircilere bir film festivalinde yarışma takip etmenin heyecanını tattıracak. Yurt içi ve yurt dışında pek çok film festivalinden ödüllerle dönmüş filmlerin yer aldığı Engelsiz Yarışma sayesinde engelli seyirciler güncel Türkiye sinemasını takip etme fırsatı yakalayacak, yarışmada yer alan filmleri oylayarak Seyirci Özel Ödülü’nü belirleyecek, gösterimler sonrası gerçekleşecek söyleşilerle filmlerin yönetmen, oyuncu ve film ekipleriyle tanışma fırsatı bulacaklar. Jüri tarafından değerlendirilen filmlerin En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerini alacağı Engelsiz Yarışma, Halkbank’ın sponsorluğunda gerçekleştiriliyor.

ÇOCUKLARA CANLANDIRMA ATÖLYESİ

Festİval kapsamında çocuklara yönelik bir etkinlik de gerçekleştirilecek. Cer Modern Çocuk Atölyesi’nde gerçekleşecek Canlandırma Atölyesi’nde 9-12 yaş grubundan 8 işitme engelli çocuk, animasyon (canlandırma) sanatı ile tanışacak. Etkinlik sınırlı sayıda katılımcı için uygun ve ücretsiz olacak. Başvuru ve ayrıntılı bilgi için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

FESTİVAL PROGRAMINDA NELER VAR?

Ankara Engelsiz Filmler Festivali Türkiye ve dünya sinemasının geçtiğimiz senelerdeki en başarılı filmlerinden oluşan zengin bir seçkiyi seyirci ile buluşturuyor.
Engellilik hakkında farkındalık yaratan filmlerin yer aldığı Engel Tanımayan Filmler, geçtiğimiz üç senenin en çok ses getiren ödüllü filmlerinin yer aldığı Dünyadan, son dönem Türkiye sinemasının en iyi filmlerinden ikisini içeren Türkiye Sineması, genç yönetmenlerin çektiği kısa filmlerden oluşan Uzun Lafın Kısası ve küçük festival seyircileri için özel olarak hazırlanan Çocuklar İçin bölümleri, Festival programını oluşturan bölümler.
(KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

‘Taraflı Adli Tıp Kurumu devreden çıkartılmalı’

SONRAKİ HABER

Bitlis'te 43 köy ve mezrada sokağa çıkma yasağı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa