07 Ağustos 2013 14:52

Neden olmasın

Ramazan ayı boyunca TRT’de yayınlanan televizyon programında konuşan bir hoca, kadınların hamileyken sokağa çıkmasının estetik olmadığını söyledi. Hatta daha da ileri giderek bu durumun terbiyesizlik olduğunu ifade etti. Bu sözlerin devletin resmi kanalında sarf edilmesi üzücü ve yorumsuz. Ülkenin dört bir tarafında kadınlar, kad

Neden olmasın

Paylaş
Rumet Onur Kaya

KARANLIK BİR ZİHNİYET

Kadınlara laf atan, kimin ne giymesi gerektiğine, kimin hangi dili konuşması gerektiğine, nasıl yaşaması gerektiğine karar vermeyi kendine vazife gören, kadınların, küçük çocukların öldürülmesine, tecavüz ve tacize uğramasına, şiddet görmesine ses çıkarmayan, din deyip, cennet annelerin ayakları altındadır deyip bu sözleri ile çelişen zihniyet karanlık bir zihniyetten başka bir şey değildir.

1980 darbesinden sonra apolitikleştirilen bir gençlik yaratıldı. Gençliğin kendi benliğine, sorunlarına, yaşamına karşı duyarsız kılınması, itaat etmesi, sorgulamaması, okumaması, yanlışı aramaması tam egemenlerin istediğiydi. Bu politika bilinçli olarak uygulandı. Popüler kültür, özentileştirme, uyuşturucu, fuhuş, aç bırakıp yardımlarla kendine bağlama... Bunlar  hala yapılıyor. Toplumdaki yozlaşmanın, duyarsızlaşmanın, kadınları cinsel obje gibi görmenin nedenleri de bunlardır. Egemen güçler din, dil, ırk, renk olarak ayırdığı, birbirine karşı kırdırdığı insanları, kadın ve erkek olarak da bölerek, sömürüsünü katmerleştirerek, oluşturduğu ulusal, sınıfsal, cinsel baskıdan çeşitli şekillerde rantlar sağlıyor.

Biz, tüm Türkiye gençliğini her türlü yozlaştırmaya, yabancılaşmaya ve karanlığa karşı bu yıl ‘Ger Aşitî Tune Be, Pêşeroj Jî Tune Ye - Barış Yoksa, Gelecek de Yok’ sloganıyla 11.’si düzenlenecek olan Gençlik Yaz Kampı’na davet ediyoruz. Her renkten, her dilden, her ırktan, her inançtan gençleri; sömürünün, baskının, yozlaştırmanın olmadığı yeni bir dünya özlemini tartışmak, çözümler geliştirmek, birlikte üretmek, kardeşçe ve barış içinde yaşanacak günleri birlikte örerek, dayanışmayı, mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz. Neden olmasın!...


AYNI ZİHNİYET

Sivas katliamı ve Kürt sorununa bakış açısıyla tepki çeken Akit Gazetesi, geçtiğimiz günlerde Evrensel Kültür Merkezi’nin 1998’den bu yana düzenlediği gençlik kampıyla ilgili yaptığı haberde; kızlı erkekli kamp yapıyorlar, ermeni müziği dinliyorlar, örgüt kampı gibi ifadeler kullandı. Yapılan bu habere tepki gösteren gençlere saldırılar oldu. Televizyon programında konuşan zihniyetle, araştırmadan, sorma gereği duymadan, kulaktan dolma haber yapan zihniyet aynı zihniyettir. Bu zihniyet kadınları erkeklerle eşit görmez. Gördüğü şiddet ve uğradığı taciz, tecavüzleri meşru göstermeye çalışır.

ÖNCEKİ HABER

Pedallamaktan kalan

SONRAKİ HABER

Fabrikaya haciz geldi, işçiler hakları ödenmeden ortada bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa