16 Eylül 2020 12:03

Çiftlik Bank davasında 28 sanık hakkında beraat kararı verildi

On binlerce kişinin dolandırıldığı Çiftlik Bank davasında dosyası ayrılan 28 sanık hakkında ayrı ayrı beraat kararı verildi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Mehmet Aydın'ın kurucusu olduğu Çiftlik Bank davasında dosyası ayrılan 28 tutuksuz sanığın "Suç işlemek için kurulan örgüte üye olma", "Örgüte bilerek, isteyerek yardım etme" ve "Malvarlığı değerlerini yurtdışına çıkarmak" suçlarından ayrı ayrı beraatine karar verildi.

İstanbul Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nce hazırlanan gerekçeli kararda firari sanık Mehmet Aydın'ın örgüt kurucusu olduğu, örgütün ekonomik çıkar amaçlı olarak ve hiyerarşik bir yapıya sahip olduğu belirtildi. Gerekçeli kararda dosyası ayrılan 28 tutuksuz sanığın "Suç işlemek için kurulan örgüte üye olma", "Örgüte bilerek, isteyerek yardım etme" ve "Malvarlığı değerlerini yurtdışına çıkarmak" suçlarından dava açıldığı ifadeleri yer alırken sanıkların savunmaları, müşteki beyanları, hazırlanan Mali Suçları Araştırma Kurulu  (MASAK) raporu değerlendirilerek sanıkların üzerine atılı suçlamaların yasal unsurlarının oluşmadığı savunuldu. 

İDDİANAMEDEN

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Çiftlik Bank’a yönelik yürütülen soruşturma sonucu hazırlanan iddianamede on binlerce kişiyi dolandıran Çiftlik Bank kurucusu firari sanık Mehmet Aydın’ın da aralarında bulunduğu 18 kişi hakkında 1 kez “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek”, 3762 kez “Bilişim sistemlerini kullanarak nitelikli dolandırıcılık”, 3762 kez “Ticari şirket faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık” ve 1 kez de “Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçlarından 22 bin 580’er yıldan 75 bin 260’ar yıl hapis cezası isteniyor.

30 kişi hakkında da, “Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak”, “Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte yardım etmek” ve “Suçtan kaynaklanan malvarlığını arttırma suçlarından 5’er yıldan 13’er yıla kadar hapis cezası isteniyor.

“Çiftlikbank” ile 80 bin kişiden dolandırdığı 500 milyon TL'nin üzerinde parayla yurtdışına kaçan, “Tosuncuk” lakaplı Mehmet Aydın’ın da aralarında bulunduğu 5 kişi ise firari durumda.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

MLSA’dan Nedim Türfent raporu: Mahkeme, Türfent'in 'yapmadığı' haberlere odaklandı

SONRAKİ HABER

Milli Eğitim Bakanlığı yüz yüze eğitime dair uyum rehberi yayımladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...