19 Mart 2020 14:38

Avukat İlhan Öngör: Koronavirüs nedeniyle risk altındaki tüm mahpusları tahliye edin

İHD Merkezi Hapishaneler Komisyonu Sözcüsü Av. İlhan Öngör, hastaların, 60 yaş üstü olanların, hamile ve çocuklu olan mahpusların bir an önce tahliye edilmesi gerektiğini belirtti.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Cezaevlerinin şu anki mevcut haliyle ölümcül olan koronavirüse karşı en korumasız kamu alanı olduğunu ifade eden İHD Merkezi Hapishaneler Komisyonu Sözcüsü Av. İlhan Öngör, yazılı açıklama yaparak koruyucu ve önleyici tedbirlerin derhal zaman kaybetmeden hayata geçmesini istedi. Hasta mahpusların bir an önce tahliye edilmesinin önemli olduğunu dile getiren Öngör, cezaevlerinde mahpuslara sınırlı olarak verilen suyun artık limitsiz verilmesini istedi.

“60 YAŞ ÜSTÜ VE ÇOCUKLU MAHKUMLARIN CEZALARI ERTELENSİN”

Ağır kronik  hasta mahpusların salgın hastalık nedeniyle ciddi risk grubunda bulunması nedeniyle serbest bırakılarak infazlarının ertelenmesinin acil bir talep olduğunu söyleyen Öngör, “Virüsün özellikle 60 yaş üstü kişilerde ölümcül etkisi göz önünde bulundurularak 60 yaş üstü mahpusların tedbiren serbest bırakılarak infazları ertelenmeli. Hamile ve çocuklu kadınlar risk altındaki başka bir grubu oluşturuyor. Çocuğun üstün yararı ilkesi gözetilerek serbest bırakılmaları ve infazlarının ertelenmesi gerekir. Gündeminde olan infaz düzenlenmesine ilişkin yasa tasarısının eşitlik ilkesi ve dezavantajlı mahpus grupların mağduriyetleri göz önünde bulundurularak derhal yasalaştırılmalı” dedi.

“MAHPUSLARIN YAŞAM HAKKI DEVLETİN SORUMLULUĞUNDA”

Mahpusların günlük sağlık kontrollerinin ve testlerinin yapılması, temizlik malzemelerinin, virüse karşı etkili olan besin ve vitaminlerin mahpuslara ücretsiz verilmesi taleplerine de dikkat çeken Öngör, mahpusların aileleri ile telefon görüşmelerinin sağlanmasını, cezaevi personelinin günlük olarak sağlık kontrollerinin sağlanmasını istedi. Cezaevi kapasitesi göz önünde bulundurularak tutuksuz yargılamanın sağlanması gerektiğini söyleyen Öngör, “Virüs tehdidi nedeniyle alınacak tedbirlerin mahpusların temel haklarını ortadan kaldırılmasına sebebiyet vermemeli. En riskli grup olan mahpusların yaşam hakkı, evrensel hukuk ilkeleri gereği devletin pozitif yükümlülüğü altındadır. Belirttiğimiz bu pozitif yükümlülüğü yetkili kurumlara tekrar hatırlatmakla beraber yetkili kurumların soruna acil olarak müdahale etmesini ve çözüm bulunmasını, kamuoyunu duyarlı olmaya davet ediyoruz” dedi. (Adana/EVRENSEL)                               

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Gratis de koronavirüs riskine karşı mağazalarını kapattı

SONRAKİ HABER

İtalya balkonları daha sessiz ama umutlu: Her şey iyiye gidecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...