18 Mart 2020 15:53

MLSA’dan tutuklu gazeteciler için acil tahliye başvurusu

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği, tutuklu bulunan beş gazeteci ve bir aktivist için koronavirüse karşı cezaevlerinde gereken önlemler alınmadığı gerekçesiyle tahliye talebinde bulundu.

Görsel: @mlsaturkey/Twitter

Paylaş

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) avukatları, temsil ettikleri tutuklu ve hükümlü durumda bulunan beş gazeteci ve bir aktivist için yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı cezaevlerinde gereken önlemler alınmadığı gerekçesiyle tahliye talebinde bulundu. MLSA, söz konusu başvuruyu resmi hesaplarından paylaştı.

Çoğunluğu gazeteci olmak üzere 56 kişiye hukuki destek sağlayan MLSA’nın avukatları, cezaevinde bulunan müvekkilleri gazeteciler Aziz Oruç, Nedim Türfent, Oğuz Usluer, Uğur Yılmaz, Ziya Ataman ve aktivist Patrick Kraicker için tahliye talebinde bulundu.

18 Mart tarihinde ilgili mahkeme ve savcılıklara yapılan başvurularda, Kovid-19 ile ilgili olarak “yaşanan durumun vahametine bakıldığında ve cezaevlerindeki hijyenik koşullar dikkate alındığında geri dönülmesi zor zararların ortaya çıkacağına” dikkat çekildi.

Başvuruda sağlıklı çevre hakkını koruyan Anayasa’nın 56’ncı Maddesi ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin Avrupa Cezaevleri Kuralları Hakkında 2006 tarihli tavsiye kararına atıf yapılarak Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) 109’uncu Maddesi’nde sayılan tedbirlere başvurularak müvekkillerin ileride telafisi imkansız hale gelecek bir tehlikeden geçici olarak korunmalarının sağlanması istendi.

TAHLİYESİ İSTENEN GAZETECİLER

MLSA’nın hakkında tahliye talebinde bulunduğu isimler şöyle:

  • “Terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla aldığı cezası Ekim 2019’da onanmış olan kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Nedim Türfent
  • “Terör örgütü üyeliği” konulu dosyaları yargıtayda bekleyen Habertürk TV eski koordinatörü Oğuz Usluer ve eski Bitlis Belediyesi Basın Birimi sorumlusu Uğur Yılmaz ve Alman vatandaşı aktivist Patrick Kraicker
  • Dosyası istinaf mahkemesinde bekleyen DİHA muhabiri Ziya Ataman
  • “Terör örgütü üyeliği” iddiasıyla açılan soruşturma kapsamında tutuklu bulunan Roj News editörü Aziz Oruç

Tutuklu gazetecilerden Türfent ve Ataman Van Cezaevi’nde; Oruç, Patnos Cezaevi’nde; Usluer, Silivri Cezaevi’nde; Yılmaz, Elazığ Cezaevinde, Kraicker ise Maltepe Cezaevinde bulunuyor.

 

(İstanbul/MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Niteliksiz eğitime çözüm blok ders değil!

SONRAKİ HABER

Biz kadınlar, bu sorunları çözebiliriz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...