18 Şubat 2020 04:38

"Gazeteleri kim alıyor?" sorusuna cevap: Cezalar dayanışmadan alıkoyamayacak

İzmir Belediyesi emekçileri bayilerde "Evrensel gazetelerini kim alıyor?" sorularıyla karşılaştıklarını ancak bunun kendilerini Evrensel ile dayanışmaktan alıkoyamayacağını belirtti.

Fotoğraf: Evrensel

İzmir Büyükşehir Belediyesi emekçileri

Bizler Evrensel gazetesinin hukuksuz Basın İlan Kurumu cezalarından sonra başlattığı “Bir oku bir okut” kampanyasıyla birlikte iş yerimizdeki arkadaşlarımızla konuşup gazetenizle dayanışmak için her gün gazete alan belediye emekçileriyiz. Arkadaşlarımızın kimi Metin Göktepe’nin gazetesi olarak, kimi öğrencilik yıllarından gençlerin gazetesi olarak biliyor ve dayanışmak istiyor. Birçok sendikalı arkadaşımız ise örgütlendikleri dönemde kendilerine destek veren, her toplu sözleşme döneminde taleplerini ilan ettikleri, iş yerlerinde yaşadıkları sorunları doğrudan yazabildikleri kendi gazeteleri olarak anlatıyor Evrensel gazetesini.

“Bir oku bir okut” kampanyasından önce birçok arkadaşımız gazeteyi ara ara alıyor veya internetten takip ediyorken, şimdi aramızda belirlediğimiz bir arkadaşımız her gün topladığımız paralarla bayiden gazetelerimizi alıp, bize ulaştırıyor. Ancak geçtiğimiz günlerde gazete aldığımız bayiye kim olduğunu bilmediğimiz bir kişi tarafından ‘Buradaki Evrensel gazetelerini kim alıyor?’ ‘Buradaki Evrensel gazeteleri neden iade olmuyor?’ ‘Daha önce bu kadar çok satılmıyordu, bu sayı niye arttı?’ şeklinde sorular sorulduğunu öğrendik.

Bu soruların, 3’ten fazla alınan gazeteler gerekçe gösterilip okur dayanışması nedeniyle gazetemize uygulanan ilan kesme cezaları ile ilişkili olduğunu düşünüyoruz. Bu durumu aramızda konuştuğumuzda daha önce gazete almayan bir arkadaşımız daha gazete almak istediğini söyledi. Buradan bir kez daha belirtmek isteriz ki ne fişleme niteliğindeki bu takipler ve sorular ne de gazetemize uygulanan cezalar, bizleri gazetemiz Evrensel ile dayanışmaktan alıkoyamayacak. Evrensel gazetesini var edenin de yaşatanın da biz emekçiler olduğunu Basın İlan Kurumuna bir kez daha hatırlatarak, gazetenizle ve bizlerle uğraşmamasını istiyor, dayanışma duygularımızı bir kez daha sizlerle paylaşıyoruz.

Reklam