13 Ocak 2020 13:54

Ateşkes anlaşmasının taslak metni sızdı iddiası: Türk askeri Libya'ya gitmeyecek

Libya'da ateşkes amacıyla Moskova'da yapılan toplantıda sunulacağı iddia edilen anlaşmanın taslak metni sızdırıldı. Metinde, Türkiye'den asker gönderilmesinin durdurulması maddesi de yer alıyor.

Fotoğraf: Cem Özdel/AA

Paylaş

Libya'daki iç savaşa son verip siyasi süreci başlatmak amacıyla Moskova'da yapılan toplantıda sunulacağı iddia edilen ateşkes anlaşmasının taslak metni basına sızdırıldı. General Halife Hafter yanlısı El Arabiya'nın yayımladığı metinde, Libya'ya Türkiye'den asker gönderilmesinin durdurulması yönünde bir madde de yer alıyor.

General Halife Hafter yanlısı olan El Arabiya sitesinde yayımlanan taslak metinde, "Libya’ya Türk askeri gönderilmesine son verilmesi" maddesi yer alıyor. Taslakta ayrıca, ateşkesin Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde devam ettirilmesi maddesi de var.

El Arabiya'da yayımlanan metindeki maddeler şöyle:

  • Türkiye’nin Libya’ya asker göndermeyi durdurması,
  • Ateşkesin uluslararası ve tarafsız bir kurum olarak BM'nin gözetiminde sürdürülmesi,
  • Her iki tarafın da silahlı güçlerinin koşulsuz olarak kışlalarına geri dönmesi,
  • Sadece siyasi bir çözüm aranması,
  • Bazı silahlı milislerin silah bırakması,
  • Görev ve yetkilerin Trablus ve Bingazi arasında paylaşılması,
  • İç savaşın tarafları olan Fayez el Sarraj ile General Halife Hafter’in bağlayıcı bir anlaşma imzalaması ve bu anlaşmadan geri adım atmaması,
  • Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu’na terörle mücadele başta olmak üzere belirli görevler verilmesi, bu görevlerin Sarraj’la işbirliği içinde icra edilmesi,
  • Libya’nın petrol ve doğalgaz kuyularının güvence altına alınması görevinin Ulusal Ordu’ya verilmesi, offshore noktaların uluslararası denetim altına girmesi.

MOSKOVA'DAKİ GÖRÜŞME BAŞLADI

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile Libya konulu toplantısı başladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Devlet Konuk Evi'nde yapılan görüşmede, "Libya'da ateşkesi sağlama" istişare edilecek.

AA'da yer alan habere göre, giplomatik kaynaklar, bir ateşkes anlaşmasının imzalanmasının muhtemel olduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 8 Ocak'ta, Libya'daki ateşkes çağrısı yapmıştı. Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti ile çatışan Hafter güçlerinin kabul etmesiyle ateşkes 12 Ocak'ta yürürlüğe girmişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Libya'da ateşkes için anlaşma taslağı hazırlandı, Hafter sabaha kadar süre istedi

SONRAKİ HABER

Resmi kurumu seçim kampanyasında kullanan İspanya Başbakanı Sanchez'e para cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...