08 Ocak 2020 15:10
Son Güncellenme Tarihi: 09 Ocak 2020 14:07

Pertek'te istismar: Çocuklar istismara uğradı, savcılık gizlilik kararı verdi

Pertek'te H.Y. adlı bir esnaf, çok sayıda çocuğa istismarda bulunduğu gerekçesiyle tutuklandı. Savcılık ise dosyayla ilgili gizlilik kararı aldı. İstismar, protesto edildi ve Meclis gündemine taşındı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Orhan KURUL
Dersim

Dersim’in Pertek ilçesinde 40'lı yaşlardaki H.Y adlı esnafın çok sayıda çocuğu istismar ettiği öğrenildi. Çocukların videosunu CD'lere aktardığı iddia edilen istismarcı kişi, dükkanına düzenlenen baskınla gözaltına alındı. İfade için adliyeye sevk edilen H.Y. daha sonra tutuklanarak Elazığ Cezaevine gönderildi. olayla ilgili 2 kişi daha tutuklandı.  

ŞÜPHELİ TUTUKLANDI, DOSYAYA GİZLİLİK KARARI GETİRİLDİ

CMK görevlendirmesiyle H.Y'nin ifadesine giden avukat Enver Doğan Evrensel’e konuştu. İlkesel olarak istismar ve tecavüz şüphelilerinin savunmalarına katılmadığını söyleyerek görevi reddeden Doğan, dosyaya gizlilik kararı getirildiğini söyledi.

Görevi reddetmesi nedeniyle savcılığın kendisini arayarak hakkında tutanak tutulacağını ifade ettiğini de söyleyen Doğan, “Gerekirse avukatlığı bırakırım; prensip olarak bu dosyaya bakmayacağım” dedi.

İstismara tepki gösteren siyasi parti ve kitle örgütlerinin gün içerisinde ilçede basın açıklaması yapması bekleniyor.

İSTİSMAR PROTESTO EDİLDİ

Pertekliler, çocuk istismarını protesto etmek için belediye binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya EMEP İl Başkanı Ergin Tekin ve EMEP GYK Üyesi Mustafa Taşkale'nin yanı sıra Pertek'teki birçok siyasi parti ve kurumun temsilcileri de katıldı. Açıklamanın ardından ilçe merkezinde yürüyüş yapıldı.

Açıklamada konuşan Eğitim Sen Dersim Şube Başkanı Eylem Eslek, H.Y’nin 15’ten fazla çocuğu istismar ettiğinin iddia edildiğini söyleyerek “Çocuk susar, utanır, çekinir; hep birlikte, çocuklarımıza sahip çıkalım.” dedi.

"ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM"

İstismar olaylarının daha önce de yaşandığını belirten Eslek, “Bu ilk değil daha önce de Pertek’te olmuştu. Hozat’ta oldu, Ovacık’ta da oldu ve yine Pertek’te bu istismarlarla karşı karşıya kalıyoruz. Çocuk susar, utanır, çekinir çocuklarımızın burada bir suçu yok, biz bu saatten sonra yapamadığımızı yapalım hep birlikte, çocuklarımıza sahip çıkalım” dedi.

"YASALAR İSTİSMARCILARA SAHİP ÇIKIYOR"

Yasaların istismarcılara sahip çıktığını belirten Eslek “Bakın yine meclisin gündemine çocuk istismarlarıyla ilgili bir yasa teklifi geliyor. Çocukların tacize uğradıklarında tecavüzcüleriyle evlendirilmesinin önü açılıyor. Bu hepimizin ciddi anlamda karşı çıkması gereken bir şey. Bunlar mahkemede sevimlilikler göstererek ciddi indirimler alıyorlar. Çocuk istismarının affı olmaz. Çocuklara tacizde bulunan, el uzatan kişiye hiçbir şekilde af olmaz, biz bunları affetmeyeceğiz. Bu konunun burada kapanmasına Pertek halkı olarak da Dersim halkı olarak da biz Eğitim Sen olarak da hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz” dedi.

"15’DEN DAHA FAZLA ÇOCUKTAN BAHSEDİLİYOR"

Savcılığın olay hakkında aldığı gizlilik kararını eleştiren Eslek “Tabii ki çocuklarımızın kişisel hakları korunacak, biz çocuklarımızın deşifre olmasını istemiyoruz, bu süreçten olumsuz etkilenmelerini istemiyoruz, biz çocuklarımızı koruyacağız. Ama bunu yapan insanlar açık bir şekilde halka anlatılmalı, neler olup bittiği söylenmeli, gizli kapılar ardında bazı şeyler yürütülmemeli. Bunun en büyük temsilcisi sizler olacaksınız. 15 ve daha fazla çocuktan bahsediliyor, bu sayı artabilir. Bir şekilde bunun karşısında durmazsak, şimdi tepki göstermezsek buna cesaret edenlerin sayısı artacak. Susmayın arkadaşlar biz kötü bir şey yapmıyoruz, biz çocuklarımıza sahip çıkıyoruz” diye konuştu.

"MÜNFERİT DİYE KABUL EDİLEMEZ"

Pertek Belediye başkanı Ruhan Alan da çocuklara yönelik istismar haberlerinin kınanarak geçiştirilemeyeceğini söyleyerek “Çocuk istismar haberlerinin 10 yılda yüzde 700 arttığı gerçeği ortadayken ne ilçemizde ne de ülkenin başka bir yerinde bu tür istismarların münferit kabul edilmesi mümkün değildir.” dedi. Alan, çocuklarla kurulan ilişkinin önemli olduğunu vurgulayarak “Çocuklarla iletişim güçlendirilmeli. Biz bu olayın takipçisi olacağız. Savcılıkla, emniyetle irtibat halindeyiz.” diye konuştu.

CAYDIRICI CEZALAR İSTİYORUZ

Açıklamada konuşan Pertekli kadınlar da ilçede daha önce de yaşanan istismar vakasını hatırlatarak “O olaydan sonra istismarcı 3 ay tutuklu kaldı ondan sonra bırakıldı. Bu durum da diğer istismarcılara güç veriyor. O olayın üstüne gidilmediği, istismarcı ceza almadığı için bu durumlar yaşanıyor. O olayı da unutmayalım, gündeme getirelim.” diye konuştu. 

Açıklamada konuşan başka bir kadın da “Bu davanın peşini bırakmayacağız. Suçlulara gerekli cezayı alana kadar mücadele edeceğiz. Çocuklarımıza sahip çıkacağız. Yasa koyuculara sesleniyoruz, çocuklarımızı koruyacak, kadınları koruyacak daha caydırıcı cezalar istiyoruz. Biz susmayacağız, sıranın bize gelmesine izin vermeyeceğiz" dedi.


İSTİSMAR MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

HDP Milletvekili Alican Önlü, Pertek'te çok sayıda çocuğun maruz bırakıldığı istismarı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a sordu.

Dersim’in Pertek ilçesinde H.Y. adlı erkeğin, yaşları 11 ile 16 arasında değişen çok sayıda çocuğu istismara maruz bıraktığı ortaya çıktı. Konuyu Meclis gündemine taşıyan Hakların Demokratik Partisi (HDP) Dersim Milletvekili Alican Önlü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

"BİLİNÇLİ VE PLANLI BİR POLİTİKA"

Önlü, önergesinde Dersim’in kültürüne, kimliğine, insanlarına yönelik gerçekleşen saldırıların bilinçli ve planlı bir politika olduğuna dikkat çekerek, “Munzur Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Cem Tekinoğlu’nun ‘bazı kadın öğrencilere cinsel saldırıda bulunduğu, öğrencileri tehdit ederek Vali, Kaymakam ve üst düzey kamu görevlileri ile para karşılığı cinsel ilişkiye zorladığı’ kadın öğrencilerin beyanıyla yakın dönemde ortaya çıkmıştı. Şimdi de Dersim’in Pertek ilçesinde H.Y. adlı kişinin çok sayıda erkek çocuğu istismar ettiği ortaya çıkmıştır” dedi.

Önlü, konuyla ilgili Bakan Selçuk'a şu soruları yöneltti:

  • Pertek Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada gizlilik kararı alınmasının gerekçesi nedir?
  • Fail H.Y. dışında olaya ilişkin gözaltına alınan veya tutuklanan kişiler var mıdır?
  • Pertek ilçesinde diğer çocuklarında istismara uğrayıp uğramadığını tespit etmek için çalışma başlatılmış mıdır?
  • Çocuklara yönelik istismarın önlenmesi konusunda Bakanlığınız, diğer bakanlıklarla ortak ne tür tedbirler almayı planlamaktadır?
  • 2015-2019 yılları arasında Dersim’de cinsel istismar nedeniyle yapılan başvuru sayısı kaçtır? Bunlardan kaç tanesi çocuk istismarıdır?
  • Dersim’de arasında çocuk istismarı da bulunan davalarda sanık olarak bulunan kaç kişi hakkında beraat kararı verilmiştir? Bu sanıklardan kaçı kamu görevlisidir?

(Ankara/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İzmir Dayanışma Akademisi dersleri yeniden başlıyor

SONRAKİ HABER

Kristal-İş çalışanı Hakan Port: Seçim hesapları uğruna işten atıldım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa