30 Aralık 2019 14:49
Son Güncellenme Tarihi: 30 Aralık 2019 23:04

İstanbul Üniversite yemekhanesinde öğrenci indirimi tek öğüne düşürüldü

İstanbul Üniversitesine bağlı yemekhanelerde, öğrencilerin daha önce her öğünde kullanabildikleri indirimli yemek hakları tek öğüne düşürüldü. Öğrenciler yarın basın açıklaması yapacak.


Fotoğraf: DHA

Paylaş

İstanbul Üniversitesine bağlı yemekhanelerde, 2 Ocak'tan itibaren kahvaltı hizmetinin kaldırılacağı ve öğrencilerin daha önce her öğünde kullanabildikleri indirimli yemek haklarını tek öğünde kullanabilecekleri duyuruldu. Yapılan zamma tepki gösteren öğrenciler, "Yemekhane zamları geri çekilsin" çağrısı yaptı. Öğrenciler, yarın saat 12.00'de merkez yemekhane önünde basın açıklaması yapacak.

İstanbul Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, "02.01.2020 Perşembe gününden itibaren tüm yemekhanelerimizde kahvaltı hizmeti verilmeyecektir. 02.01.2020 tarihinden itibaren öğrencilerimizin indirimli yemek hakkı 1 öğünle devam edecektir. Gündüz öğrenim gören öğrencilerimiz 'öğlen yemeklerinden', akşam öğrenim gören öğrencilerimiz 'akşam yemeklerinden' öğrenci ücreti üzerinden faydalanabilecektir” ifadeleri kullanıldı.

ÖĞRENCİLER BOYKOTA HAZIRLANIYOR

Üniversite yönetimi senenin başında 2,75 lira olan yemek ücretini 3,5 liraya çıkarmıştı. Yeni düzenlemeyle öğrencilere öğle yemeği 3,5 TL, akşam yemeği 12 TL olacak.

Zamma tepki gösteren öğrenciler, yemekhane boykutunu tartışmaya başladı.

"Yemekhane Hakkımız İÜ" Twitter hesabı üzerinden eylem çağrısı yapan öğrenciler, yarın saat 12.00'de merkez yemekhane önünde basın açıklaması yapacak.

"MADDİ YÜKÜMÜZ ARTIYOR"

Üniversite yönetiminin kararını Evrensel'e değerlendiren öğrenciler, üniversitenin birçok yetersizliğine yemekhane sorununun da eklenmesinin tepkileri arttırdığını dile getirdiler. Özellikle sınav dönemlerinde gün boyu okulda kalıp ders çalıştıklarını belirten öğrenciler, yalnızca bir öğün indirimli yemek hakkının ekonomik kriz koşullarında maddi yüklerini arttırdığını ifade etti.

Bir Hukuk Fakültesi öğrencisi, İstanbul Üniversitesinin en çok ödenek alan devlet üniversitesi olduğunu belirterek "Öğrenciye destek olmak yerine nereden para koparabiliriz derdindeler" sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Devlet okullarında yemeklerin ücretsiz olması gerektiğini ifade eden bir Gazetecilik Bölümü öğrencisi de “Krizin faturası, öğrencilere ve emekçilere kesilmek isteniyor. Bu hiçbir şekilde kabul edilemez. Yemekhaneye yapılan zammın ve diğer zamların geri çekilmesi gerekir diye düşünüyorum” dedi.

"ÖĞRENCİ ÜZERİNDEN KÂR OLMAMALI"

Dönem başı yapılan zammı fazla bulmalarına rağmen güncel şartları değerlendirerek sessiz kaldıklarını ifade eden bir Gazetecilik Bölümü öğrencisi ise değişiklik kararının, sebebiyle birlikte verilmesini talep etti. Öğrencilerin yemek hakkının kısıtlanmaması gerektiğini ifade ederek "Devlet üniversitelerinin ticari bir yer olarak görülmesi ne kadar yanlışsa öğrencinin en temel hakkı olan yemek hizmetinin, aceleci ve yersiz bir kararla elinden alınması da bir o kadar yanlıştır. Bu kadar kolay olamaz. Öğrenci üzerinden kâr olmamalı" dedi. Öğrenci, üniversitelerdeki yemek fiyatlarının asla özel kurumlarla karşılaştırılmaması gerektiğinin altını çizdi.

"YURT KAHVALTIYI KALDIRDI, OKULDA YEMEK ZORUNDA KALIYORUM"

Özel yurtta kalan bir öğreci ise yurdun kahvaltıyı kaldırdığını ve çoğunlukla okulda kahvaltı yaptığını ifade etti. Diğer öğünleri de okulda yiyip yurda öyle döndüğünü aktaran öğrenci, "Bu kararla birlikte dışarda yemek yemek ile okulda yemenin bir farkı kalmıyor. Okul bunu da değiştiriyorsa bizim için ne yapıyor" diye sordu.

Bir diğer birinci sınıf öğrencisi ise "Tek öğünle doymamız mümkün değil. Yurtta ya da öğrenci evinde kalan arkadaşlar 2-3 öğününü okulda yiyor. Bu düzenlemenin değiştirilmesini ve yemekhane saatlerinin yeniden düzenlenmesini istiyorum" dedi.

"ÖĞRENCİ TEK ÖĞÜNLE YAŞAYABİLİR DEMEYE GETİRİYORLAR"

Öğrenim kredileri ve burslara yapılan 50 liralık zammın yetersizliğini hatırlatan Felsefe Bölümü 2. sınıf öğrencisi, "Yurt ücretleri yüzde 20 zamlandı, şimdi de yemekhane hakkı kısıtlanıyor. 'Öğrenci tek öğünle yaşayabilir' demeye getiriyorlar. Öğrenci aç kalmış kimin umurunda? Ortada düzgün bir yemekhane yokken bir de yemeği kesiyorlar" dedi.

Devlet üniversitelerinin fiiliyatta özel üniversitelere dönüştüğünü söyleyen öğrenci, "Özel şirket mantığı öğrencinin cebini ısırıyor. Ekonomik darlığın sebebi ne öğrencinin fazladan yediği iki lokma ekmekte ne de asgari ücretlinin eve götürdüğü iki ekmektedir. Aşımıza, ekmeğimize dokundurtmayız" dedi.

Öğrenciler, tepkilerini örgütlü bir şekilde açığa vurmadıkları için üniversite yönetiminin bu kararı bu kadar kolay aldığını düşündüklerini söylediler. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yılbaşından önce kuru yemişe yüzde 80-90 oranında zam

SONRAKİ HABER

EMEP heyeti Elazığ'da incelemede bulundu: Hamaset söylemi can kaybının önüne geçemez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa