27 Aralık 2019 15:45

Asgari ücretli, yapılan zamdan gıda harcamasına günde sadece 3,8 lira ayrılabilecek

Birleşik Metal-İş Araştırma Merkezinin hesaplamasına göre, eşi çalışmayan ve iki çocuklu bir asgari ücretli işçi, aldığı zammın günlük sadece 3 lira 80 kuruşunu gıda harcamasına ayırabilecek.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Merkezinin (BİSAM) Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı verileri üzerinden yaptığı hesaplamaya göre, eşi çalışmayan ve iki çocuklu bir asgari ücretli, aldığı zammın, asgari geçim indimiri de dahil edilmek üzere günlük 3,8 lirasını gıdaya ayırabilecek.

Buna göre, ilk zamlı asgari ücretini Şubat 2019 tarihinde alacak olan asgari ücretli bir çalışan, aldığı zam miktarının yalnızca %28,7’sini gıdaya ayırabilecek. Dolayısıyla zamdan günlük gıda harcamasına kalacak pay ise sadece 3,8 lira, her bir aile ferdi için öğün başına düşen zam ise 32 kuruş olacak.

BAKAN SELÇUK "İŞÇİYİ ENFLASYONA EZDİRMEDİK" DEDİ AMA...

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun 2020 yılı için belirlediği net 2 bin 324 liralık asgari ücret tutarını açıklayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Enflasyonun çok üzerinde bir zam yaptık, işçiyi enflasyona ezdirmedik" demişti ancak BİSAM'ın açıkladığı veriler durumun pek de öyle olmadığını ortaya koyuyor.

BİSAM'dan yapılan açıklamada, "Yapılan hesaplamaya göre asgari ücretlinin alacağı zamdan gıdaya ayırabileceği tutar 3,8 lira, fert başına ayırabileceği tutar 96 kuruş düzeyinde, her kişi için öğün başına ayırabileceği tutar da 32 kuruş düzeyinde kalıyor. Buna göre asgari ücretli aldığı zam ile her aile ferdine öğün başına ilave 2 dilim ekmek, 7 gram et, 2/3 çay bardağı süt, yarım kibrit kutusundan az beyaz peynir, 1 adet küçük boy patates, 1 kibrit kutusu kuru fasülye ya da 1 adet mandalinadan sadece birini alabilir" denildi.

Açıklamada, asgari ücrete ilişkin şu öneriler sıralandı:

 • Asgari ücret toplu pazarlık yoluyla saptanmalıdır.
 • Asgari ücret tespitine ilişkin 131 Sayılı ILO Sözleşmesi onaylanmalı, Avrupa Sosyal Şartı’na asgari ücretle ilgili konan çekince kaldırılmalıdır.
 • Asgari ücret tespit komisyonunda kadın temsili sağlanmalıdır.
 • TÜİK hesabı asgari ücret saptanmasında alt sınır olmalıdır.
 • Asgari ücret net ve asgari geçim indirimi hariç hesaplanmalıdır.
 • Bütün işçi ve memurlar için tek asgari ücret saptanmalıdır.
 • Asgari ücret geçim ücreti olmalıdır.
 • Yeniden değerleme artış oranından daha az asgari ücret artışı olmamalı.
 • Asgari ücret artışında hedeflenen enflasyon oranları esas alınmamalı.
 • Asgari ücret tespitinde geçim koşulları ve milli gelir artışı dikkate alınmalıdır.
 • Asgari ücret yıllık olarak hesaplanmalı, tümüyle vergi dışı bırakılmalıdır.
 • Asgari ücretin tespitinde bütün işçi konfederasyonlarına katılım hakkı sağlanmalı, Asgari Ücret ulusal ölçekli bir toplu pazarlıkla belirlenmeli ve uyuşmazlık durumunda grev hakkını da içermelidir.

(HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Türk-İş: Aralık ayında açlık sınırı 2 bin 162, yoksulluk sınırı 7 bin 44 lira lira

SONRAKİ HABER

Evimiz yanıyor!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...