27 Aralık 2019 13:54

2020 yılında en düşük işsizlik maaşı bin 177 lira oldu

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun 2020 yılı için geçerli olacak asgari ücret tutarını net 2 bin 324 lira olarak belirlemesinin ardından en düşük işsizlik maaşı da bin 177 lira olarak belirlendi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun 2020 yılı için geçerli olacak asgari ücreti açıklamasının ardından işsizlik maaşı da belli oldu. Brüt asgari ücret üzerinden hesaplanan işsizlik maaşı 2020’de en düşük bin 177 lira, en yüksek 2 bin 354 lira olarak uygulanacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, halihazırda net 2 bin 20 lira olan asgari ücretin %15 oranında zamla 2020 yılında net 2 bin 324 liraya yükselmesine karar verdi. Asgari ücretin belirlenmesinin ardından 2020 yılı için geçerli olacak işsizlik maaşı da en düşük bin 177 lira, en yüksek ise 2 bin 354 lira olarak belirlendi.

İŞSİZLİK MAAŞI NEDİR?

Sigortalı işsizlere 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununda belirtilen şartları taşımaları halinde işsiz kaldıkları dönem için yine Kanunda belirtilen süre ve miktarda yapılan ödemeye işsizlik maaşı adı veriliyor.

İŞSİZLİK MAAŞI NASIL HESAPLANIYOR?

İşsizlik maaşı (ya da işsizlik ödeneği), günlük olarak sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanıyor. Bu da neredeyse sigortalı çalışanın günlük ortalama brüt kazancının %40’ına denk geliyor. Bu hesaplama yöntemi sonucunda işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçemiyor. İşsizlik maaşı, damga vergisi hariç olmak üzere herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmuyor.

İŞSİZLİK MAAŞINDAN KİMLER YARARLANIR?

İş yasasında hangi durumlarda işsizlik maaşından faydalanabilineceği şu şekilde belirtiliyor.

  • Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak
  • Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak
  • Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak
  • Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak.

(HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İzmirli kadınlar düşük asgari ücrete tepki gösterdi: Bizi açlığa mahkum ettiler

SONRAKİ HABER

EMEP heyeti Elazığ'da incelemede bulundu: Hamaset söylemi can kaybının önüne geçemez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa