12 Aralık 2019 04:01

"Cezaevinden izinli" kadın cinayeti davasına çağrı: Adalet için destek bekliyorum

Cezaevinden izinle çıkıp eski eşi Habibe Çevik ve eski baldızı Fatma Akta'yı öldüren Göksel Sağlam yarın hakim karşısına çıkacak. Annesi ve teyzesi için adalet isteyen Figen Akta destek çağrısı yaptı.

Öldürülen Fatma Akta (solda) ve kızı Figen Akta (sağda) | Fotoğraf: Aile albümü

Mükerrem YOLLU
Denizli

İzmir Çiğli’de kız kardeşinin boşandığı eşi tarafından, kız kardeşiyle birlikte öldürülen Fatma Akta’nın kızı Figen Akta, katilin cezaevinden izinli çıkarak cinayetleri işlediğine dikkat çekerek 13 Aralık’ta görülecek dava öncesi adalet için tüm kadınlara dayanışma çağrısı yaptı.

19 Haziran 2019’da Menemen’de bulunan açık cezaevinden izin alarak, boşadığı eşi Habibe Çevik ile eski baldızı Fatma Akta’yı öldüren Göksel Sağlam’ın yargılanacağı davanın ilk duruşması 13 Aralık’ta saat 14.20’de görülecek. Karşıyaka 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek davada katil Göksel Sağlam "kasten öldürme" suçundan dolayı hakim karşısına çıkacak. Dava öncesi konuştuğumuz öldürülen Fatma Akta’nın kızı Figen Akta, “Ben annemden daima güçlü durmayı öğrendim. Çünkü benim annem emekçiydi. Tüm kadınları da dava günü dayanışmaya çağırıyorum” dedi.

CEZAEVİNİN BÜYÜK İHMALİ

Teyzesi ve annesini erkek şiddetine kurban veren Figen Akta, Denizli’de Pamukkale Üniversitesinde okuyor. Teyzesinin eski eşi Göksel Sağlam’ın nafaka ödemediği için cinayetten 3 ay önce hapis cezası aldığını hatırlatan Akta “Sağlam ile teyzem 6 yıl önce boşanmış ve hakkında uzaklaştırma kararı verilmişti. Sağlam'ın cezaevinden izin alırken gideceğini belirttiği adres, teyzemin uzaklaştırma kararı aldırdığı adres. Cezaevi yönetiminin uzaklaştırma kararı olan bir adrese gideceğini beyan etmesine rağmen izin vermesi büyük bir ihmal. Cezaevi izin vermemiş olsaydı belki de annem ve teyzem yaşıyor olacaktı” dedi.

"CİNAYETİ ENİŞTEM İŞLEMESE BABAM İŞLERDİ"

Denizli’de bir sığınma evinde kalan teyzesinin İzmir’e çocuklarını görmek için gittiğini belirten Akta, annesinin de teyzesini kurtarmak isterken vurulduğunu söyledi. “Bu cinayeti eniştem işlemese babam işlerdi” diyen Akta, babasının da annesine sürekli şiddet uyguladığını, tehdit ettiğini ve annesinin bu yüzden koruma kararı aldırdığını belirtti. Akta, “Babam son zamanlarda Göksel Sağlam ile daha da yakınlaşmıştı. Babam da bize annemi öldüreceğini belirten mesajlar atıyordu. Silah aldığını belirterek bizi de tehdit ediyordu. Babam hakkında suç duyurusunda bulunmuştum ancak takipsizlik kararı verildi. Göksel Sağlam’ın cinayeti işlemesinde babamın yardım ettiğini düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

"BU KEZ ANNEM VE TEYZEM İÇİN ALANLARDA OLACAĞIM"

Annesi Fatma Akta’nın eylemlere katılmasına kızdığını anlatan Akta, bu kez annesi ve teyzesi için alanlarda olacağını belirtti. Kardeşinin velayetini babasından almak istediğini anlatan Akta, “Annemle hayallerimiz vardı. Mezun olduğum zaman mezuniyetime kimse gelemeyecek mesela. Çünkü ailem yok artık. Hiç aklıma gelmezdi annemin öleceği. Ben annemden daima ve ne olursa olsun güçlü durmayı öğrendim. Çünkü benim annem emekçiydi. Çocukları için çalışıyordu. Ben güçlü Fatma’nın güçlü kızıyım” diye konuştu.

Kadın cinayeti davalarında dayanışmanın önemine vurgu yapan Akta, "Tüm kadınları annem Fatma ve teyzem Habibe’ye adalet için, 13 Aralık günü Karşıyaka Adliyesine desteğe bekliyorum" dedi.

Reklam