30 Kasım 2019 19:13

İstanbul’da sempozyum: Lenin kadar devrim de güncel

Evrensel Yazarı Nuray Sancar: Bolşevik Devrimi sadece işçi sınıfının devrimi değildir. Başta yoksul köylülük olmak üzere askerlerin, öğrencilerin, gençlerin, kadınların da devrimidir.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

El Yazmaları tarafından Şişli Nâzım Hikmet Kültür Merkezinde “Lenin ve Devrimin Güncelliği” adlı sempozyum düzenlendi. Sempozyumda birçok başlıkta sunumlar yapılırken Evrensel Yazarı Nuray Sancar yaptığı konuşmada, “Bu devrim (Bolşevik Devrimi) sadece işçi sınıfının devrimi değildir. Başta yoksul köylülük olmak üzere askerlerin, öğrencilerin, gençlerin, kadınların da devrimidir” dedi.

İstanbul’da “Lenin ve Devrim” deneyimi tartışıldı. “Devrimin Diyalektiği” başlıklı sunum yapan Volkan Yaraşır, “Dışarıdan bir müdahalede bulunmayanlar, elbette işçi sınıfının yıkıcı enerjisini formüle edemez. Bunu formüle eden bir parti anlayışı Lenin’in öncüsü olduğu Bolşeviklerdir” diye konuştu.

“Leninist Manifesto: Ne Yapmalı’da Öncülük ve Siyasal Mücadelede” adlı sunum gerçekleştiren Can Soyer ise “2. Enternasyonal’in oportünist akımı sınıf mücadelesinin kendiliğinden gerçekleşeceğini söylüyor. Sınıf mücadelesi devrimdeki rolünü oynayacak, gerici ideolojik kültler ortadan kalkacak” dedi. “21. Yüzyılda Leninist Partinin Olanakları: Anti Kapitalist Dinamiklerle Proletaryanın Diyalektik Birliği” konusunda sunum yapan Perihan Koca ise, Ekim Devrimi’nin sadece Rusya’nın değil tüm dünyanın tarihsel akışını değiştirdiğini dile getirerek, “Bugün de tüm dünyada bir şekilde devrimin olasılıkları aranmaktadır” ifadelerini kullandı. 

“LENİN BİR DEVRİMİN İRADESİYDİ”

Evrensel Yazarı Nuray Sancar da sempozyuma “İsyandan Devrime Doğru Ekim’in Siyaset Dersi: Stratejik Taktik” başlıklı sunumuyla katıldı. Sancar, bugün halkların dalga dalga sokağa çıktığı bir süreç yaşandığına işaret ederek, “Halklar bir domino taşı gibi ayaklandı” dedi. Bu süreçte Ekim Devrimi’ne ait deneylerin önemine de vurgu yapan Sancar, “Sosyalist devrim için üretim araçlarındaki mülkiyetin yıkılması gerekir. Lenin bir devrimin iradesiydi. Bu devrim sadece işçi sınıfının devrimi değil, başta yoksul köylülük olmak üzere askerlerin, öğrencilerin, gençlerin, kadınların da devrimidir. Dolayısıyla Ekim Devrimi bilinçli bir örgütlenmenin sonucudur” diye konuştu. 

“Uluslararası Sosyalist Devrimin Bir Silahı Olarak: Ulusların Kaderini Tayin Hakkı” başlığında sunum yapan Yazar Alp Altınörs, sosyal faşist akımların Lenin’in ulusların kaderini tayin hakkı öğretisine çok ciddi saldırılar gerçekleştirdiğinin altını çizdi, sosyalistlerin ezilen ulusların bağımsız devlet hakkını savunmaları gerektiğini ifade etti. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

"Bir şeyin yok" denilen tutukluya kanser teşhisi konuldu

SONRAKİ HABER

"Alevilere yönelik saldırılar araştırılsın" önergesi Meclis'te reddedildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa