30 Kasım 2019 13:01

HDP'li Kars Belediyesinde, işçi maaşlarına haciz geldi

Kars Belediyesi’nde, MHP’li dönemden kalma borçlardan dolayı işçi maaşlarına haciz konuldu.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Kars Belediyesi’nde, MHP’li yönetim döneminde usulsüz şekilde ihale alan ve iş yapmayan firma ve kişilerin açtıkları dava nedeniyle belediye çalışanlarının maaşlarına haciz konuldu. Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, "Daha önce yapılan usulsüz işler için ödeme yapmaya zorlanıyoruz" dedi. 
 
Kars Belediyesine önceki dönem iş yapan firma ve kişilerin açtığı dava nedeniyle, belediye çalışanlarının bu ayki maaşlarına haciz konuldu. Halkların Demokrasi Partisi’nin (HDP) 31 Mart yerel seçimlerinde MHP’den 338 milyon 380 bin TL borçla devraldığı Kars Belediyesi’nin tüm taşınmaz, hesaplar ve araçlarına haciz konulmuştu. Borcun tamamını tahsil edilememesi üzerine bu kez belediyenin banka hesabında bulunan işçilerin bu ayki maaşlarına haciz konuldu. 

BELEDİYE İŞÇİLERİ MAAŞ ALAMAYACAK

Kars Belediyesi, maaşlara haciz konulmasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Yönetimimiz, göreve geldiği Nisan ayından itibaren, çalışanlarımızın önceki dönemden ödenmeyen 3 aylık birikmiş maaşlarını yaşanan tüm maddi zorluklara rağmen ödemesini gerçekleştirerek, emekçi mağduriyetini giderip var olan farkı kapatmıştır. Fakat daha önceki dönemde belediyeye usulsüz biçimde iş yapmış ve resmi olarak yerine getirmesi gereken teslimi gerçekleştirmediği tarafımızda kanıtlanan Gökhan Yılmaz ve Azerhan Mutluer isimli kişilerin çalışanlarımızın bu ayki maaş hesaplarına banka üzerinden haciz koydurmaları sebebiyle ilgili maaş ödemesi yapılamayacaktır. Kamuoyuna duyurulur” denildi. 

"USULSÜZ İŞLERE ÖDEME YAPMAMIZ İSTENİYOR"

Kars Belediyesi Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, İller Bankası'nın "Maaş hesaplarına haciz konulamayacağı" yönünde hükmü net olmasına rağmen neredeyse her ay maaş ödemelerini imkansızlaştıracak icra kararları çıktığını söyledi. İcra Dairesi'yle yaptıkları görüşmelerde bir türlü mesafe alamadıklarını ifade eden Bilgen, "Özellikle daha önce yapılan ve usulsüzlük olduğu net olan işlerle ilgili dosyaları yargıya intikal ettirmiş olmamıza rağmen bu konuda etkin bir süreç işlemedi. Kendi tespitlerimize rağmen bu usulsüz işlere haciz yoluyla ödeme yapmaya mecbur bırakılmak isteniyoruz. Oysa hem ceza hem de tazmin işlemi gerçekleşmiş olsa, çalışanlarla ilgili maaş ödemelerinde geçmişten gelen üç aylık alacakları kapattığımız gibi aylık düzenli ödemeleri de yapabilecek kaynak sorununu çözmüş bulunmaktayız" diye belirtti. 

"İŞÇİLERİN GEÇMİŞ DÖNEME AİT 5 MİLYON TL'SİNİ ÖDEDİK"

Bu kararın bir yandan yolsuzlukla mücadele konusunun savsaklanmasına neden olduğunu, diğer yandan belediye çalışanlarının haklı alacaklarının ödenmesini imkansızlaştırdığını dile getiren Bilgen, geçmiş belediye yönetimi döneminden kalan 5 milyon TL'lik işçi maaşlarının da kendi dönemlerinde ödendiğini aktardı. (Kars/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İzmir Barosu duvarı işaretlenen Alevi aile ile görüştü

SONRAKİ HABER

Genel İş üyesi İZENERJİ işçileri ve sendikacılara beraat

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa