13 Kasım 2019 09:54
Son Güncellenme Tarihi: 13 Kasım 2019 16:19

İdil Belediyesi 7 ayda kayyumun bıraktığı borca rağmen tahribatı onardı

Görevden alınarak yerine kayyum atanan İdil Belediyesi Eş Başkanı Songül Erden, belediye gelirinin 3'te 2'sinin kayyumdan kalan borçlara gitmesine rağmen yaptıkları çalışmaları anlattı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Yeniden kayyum atanan İdil Belediyesi, gelirinin 3'te 2'si önceki kayyumdan kalan borçlara gitmesine rağmen kentin alt ve üst yapısını büyük oranda onardı.

Mezopotamya Ajansından Müjdat Can'ın haberine göre, bugün yeniden kayyum atanan Şırnak'ın İdil Belediyesi, önceki kayyumdan kalan 48 milyon TL borca rağmen kentin temel sorunlarını ortadan kaldırmak için yoğun bir çalışma yürüttü. Birçok taşınmazı devredilmiş ve neredeyse tüm iş makineleri bozuk bir şekilde belediyeyi devralan HDP’li yönetim, göreve gelir gelmez kentin en büyük sorunu olan alt ve üst yapı çalışmalarını onardı.

7 ay gibi kısa bir sürede kentin birçok mahallesindeki yolları onararak, kanalizasyon sorununu çözüme kavuşturan ve çok sayıda kültür ve sanat etkinliğine ev sahipliği yapan belediye yönetimi, kısa bir süre sonra ise kimi sosyal projeleri hayata geçirmeyi planlamıştı.

"GELİRİN 3'TE 2'Sİ BORCA GİDİYOR"

Yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren görevden alınan Belediye Eş Başkanı Songül Erden, kayyumun borcundan kaynaklı İller Bankası'nın her ay ortalama 380 bin TL kesintiye gittiğini ve öz gelirlerle birlikte her ay belediye kasasına ortalama 1 milyon 500 bin TL girdiğini kaydetti. Bu paranın ortalama 500 bin TL'sinin yine kayyum dönemindeki elektrik borcuna, ortalama 500 bin TL'sinin personel ve SGK giderlerine, 100 bin TL'sinin ise vergi ve yakıta gittiğini vurgulayan Erden, geriye kalan 400 bin TL ile 30 bin nüfusu olan kentte hizmet üretmeye çalıştıklarını söyledi.

"BORÇ KENTİN NÜFUSUNDAN FAZLAYDI"

31 Mart'ta "enkaz halinde bir kent" devraldıklarını ifade eden Erden, “Belediyenin borcu kentin nüfusundan daha fazlaydı. Yeme ve içme borçlarıydı bunların hepsi. Bütün mahallelerin sokakları bozulmuştu. Bizler bu enkazı kaldırdık" dedi. 7 ayda planladıkları çalışmaları borçlardan kaynaklı tamamen bitiremediklerini ifade eden Erden, DEDAŞ’ın elektrik kesintileriyle çalışmalarının sık sık engellendiğini belirtti. Erden, yakın zamanda hayata geçirmeyi düşündükleri "Köy Pazarı Projesi"ni ve kentin tarihinde önemli bir yere sahip olan ve 2016 yılında hasar gören Süryani Çeşmesi'nin onarılması hedeflerinin yarım bırakıldığını söyledi.

"DİZ ÇÖKMEYECEĞİZ"

İdil Belediyesi Eş Başkanı Murat Şen de yerel seçimlerin üzerinden geçen 7 aylık kısa sürede birçok çalışmaya imza attıklarını belirterek “Bu hizmet bazılarının gözüne girmiş ki kabullenemediler. Sabah saatlerinde belediye eş başkanımıza tebligat verilerek ‘görevden alındın’ demek komedidir” dedi.

Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulamanın olmadığını söyleyen Şen, “Gün gelecek adaletin önünde hesap verecekler ve birbirlerini suçlayacaklar. Bizim başımız dik, alnımız açık. Yılmadık, hiçbir zaman da yılmayacağız. Önümüzdeki seçimde yüzde 74 değil, yüzde 80’in üzerinde kazanacağımızı bilsinler. Seçme ve seçilme hakkımızı gasbederek bir yere varamazsınız. Biz sizden hiçbir zaman korkmadık ve korkmayacağız. Diz çökmeyeceğiz, bu halk da diz çökmeyecek" dedi.

"POSTALLARLA UYANDIK"

Akpazar Belde Belediye Eş Başkanı Orhan Çelebi, askeri postallarla güne uyandıklarını ve halkın iradesinin bildik yöntemlerle gasp edildiğini söyledi.

(MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Şehriban Zuğurli tutuklandı

SONRAKİ HABER

Termik santral düzenlemesinin çıkarıldığı kanun Resmi Gazete’de

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa