08 Kasım 2019 09:38

Devletin 2020'de müteahhitlere 18,8 milyar lira ödenmesi hedefleniyor

Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na göre, 2020'de 18,8 milyar liranın kamu özel işbirliği projeleri çerçevesinde müteahhit firmalara ödenmesi hedefleniyor.

Fotoğraf: Sercan Küçükşahin/AA (Arşiv)

Paylaş

2020 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na göre yatırım büyüklüğü 67,5 milyar dolara ulaşan kamu özel işbirliği (KÖİ) projeleri çerçevesinde 2020'de müteahhit firmalara yapılacak garanti ödemeleri için 18,8 milyar lira ayrıldı. Programa göre şehir hastanelerinin bina kullanım ve zorunlu hizmetleri için 5,7 milyar lira, ulaştırma projelerinin garanti ödemeleri için ise 8,3 milyar lira kaynak ayrıldı. Programda, KÖİ projeleri için 2020’de mevzuat düzenlemesi yapılacağı da bildirildi ve "risk paylaşımı" hedefine yer verildi.

MÜTEAHHİTLERE VERİLEN PROJELERİN YATIRIM BÜYÜKLÜĞÜ 67,5 MİLYAR DOLAR

BirGün'den Nurcan Gökdemir'in haberine göre, KÖİ çerçevesinde yap-işlet-devret (YİD), yap-işlet (Yİ), yap-kirala-devret (YKD) ve işletme hakkı devri (İHD) olmak üzere dört temel model uygulanıyor. Bu modeller uygulanarak 1986 yılından bu yana 246 uygulama sözleşmesi imza altına alındı.

Tamamına yakını iktidara yakın müteahhit firmalara verilen bu projelerin toplam yatırım büyüklüğü 2019 yılı fiyatlarıyla 67,5 milyar dolara ulaştı. Ulaştırma sektörü 41 milyar dolarlık yatırım tutarı ile bu projelerde ilk sırayı alırken 11,9 milyar dolarla enerji ikinci, 11,5 milyar dolarla sağlık üçüncü sırada yer aldı.

Bu projelerden bugüne kadar 218’i tamamlanarak işletmeye alınırken 28 projenin yapımına devam ediliyor.

ŞEHİR HASTANELERİ GARANTİ ÖDEMELERİNDE İLK SIRADA

Programa göre, şehir hastaneleri yatırım büyüklüğü açısından üçüncü sırada olmasına karşın garanti ödemelerinde ilk sıraya yerleşti. Şehir hastanelerinin bakım, onarım, bilgi işlem, temizlik ve yemek gibi Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanan cari giderleri için 4,8 milyar lira, bina kullanım ve zorunlu hizmetler için ise 5,7 milyar lira ödeme yapılması planlanıyor.

Ulaştırma projelerinin garanti ödemeleri için ise 8,3 milyar lira kaynak ayrıldı.

20 ŞEHİR HASTANESİ PROJESİNİN SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Sağlık yatırımlarında kamu özel iş birliği yöntemiyle toplam 30 bin 815 yatak kapasitesine sahip 20 şehir hastanesi projesinin sözleşmesi imzalandı. 13 bin 423 yatak kapasiteli Yozgat, Mersin, Isparta, Adana, Kayseri, Elazığ, Manisa, Ankara Bilkent, Eskişehir ve Bursa şehir hastaneleri hizmete alındı. Hedeflenen rakama ulaşıldığında garanti ödemeleri daha da büyüyecek.

MEVZUAT DÜZENLEMESİ YAPILACAK

Programda, yatırım maliyetlerinin çok üzerinde garanti ödemeleri ile imzalanan sözleşmeleri nedeniyle tepki gören KÖİ projeleri için 2020’de mevzuat düzenlemesi yapılacağı da bildirildi. Proje hazırlık, ihale ve işletme süreçlerine ilişkin standart dokümanların hazırlanması çalışmalarına başlandığı ve kanuna ilişkin teknik çalışmaların bittiği bildirildi.

Kamu kaynakları aleyhine müteahhit firmalar lehine uzun yıllara yayılan yükü nedeniyle eleştirilen projeler için 2020 programında ‘risk paylaşımı’ hedefine de yer verildi. (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Doktor Dündar: Göç başlı başına sağlığı kaybetmenin ana sebebidir

SONRAKİ HABER

Kimyasal ürünleri daha az kullanan çiftçiye destekleme yapılması kararı yayımlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...