05 Kasım 2019 10:46

Eğitim hedeflerinde ‘özel sektör' ağırlığı

Cumhurbaşkanlığının 2020 yılı programına göre, özel sektörün okul açması için sağlanan teşvikler artırılacak.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Eğitim alanında izlenecek politika ve tedbirlere de yer verilen “2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı”, Türkiye’deki eğitim sisteminin can yakan sorunlarının 2020 yılında da devam edeceğini ortaya koydu.

BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre; programda, özel sektörün eğitimdeki etkisinin artırılacağı, eğitim programlarının özel sektörle işbirliği içinde kurgulanacağı ve özel sektörün okul açmaya teşvik edileceği bildirildi.

Programa göre, özel teknik okullardan mezun olan öğrencilere de istihdamda öncelik sağladı. MEB ve “İlgili meslek kuruluşları” ortaklığı ile yürütülecek çalışmalar kapsamında, “Özel teknik liselerden mezun olan öğrencilerin OSB’lerde istihdamına öncelik verileceği” ifade edildi.

KADIN ÜNİVERSİTELERİ ISRARI SÜRÜYOR

Hükümetin 11’inci Kalkınma Planı’nda yer verilen ve “Kadınları ayrıştırır” gerekçesi ile eleştirilen, “Kadın Üniversitesi” projesi, Cumhurbaşkanlığı planına da hedef olarak yazıldı. Programa göre, “Japonya örneği incelenerek, sadece kadın öğrencilerin kabul edildiği üniversiteler” kurulacak. 2020 yılında, kurulacak kadın üniversitelerinin akademik birimlerinin oluşturulması için çalışmalara başlanacak. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Murat Dağı’nda kurulmak istenen altın madeni için bilirkişi raporu hazırlandı

SONRAKİ HABER

Özgür Gündem'e polis baskınıyla ilgili yargılanan 22 gazetecinin duruşması ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...