05 Kasım 2019 14:53

AKP'li Üsküdar Belediyesinden atılan işçiler: İşimizi geri istiyoruz

Üsküdar Belediyesinin işten attığı işçiler bir kez daha belediye önünde eylemdeydi. İşçiler, "Seçtiklerimiz bizi işten attı. İşimizi geri istiyoruz" dedi.

Arşiv | Fotoğraf: Üsküdar Belediyesi işçileri

Paylaş

Üsküdar Belediyesinde işten atılan işçiler, "İşimizi geri istiyoruz" pankartıyla belediye binası önünde bir kez daha bir araya geldi. İşçiler, kendilerini işten atan ve bir açıklama yapmayan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’e ve Hak-İş Sendikasına tepki gösterdi.

Belediye binası önünde bir araya gelen işçiler, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’e ve Hak-İş Sendikasına tepki gösterdi. Üsküdar Belediyesi önünde açıklama yapan işçiler, Maltepe’de işten çıkarılan işçilerin geri alınması örneğini vererek hem sendikal mücadeleye hem de işçilerin birlikte mücadelesine dikkat çekti.

"SEÇTİKLERİMİZ BİZİ İŞTEN ATTI"

İki yıl Temizlik İşleri bölümünde çalıştıktan sonra işten atılan Ercan Yılmaz, "Her hafta aynı şeyleri söylüyorum. Bizi seçtiklerimiz işten çıkardı". dedi. "Suçumuz neydi? Herhangi bir tutanağımız varsa çıkarıp açıklasınlar" diyen Yılmaz, yönetimin sürekli işçilere iftira attığını söyledi. Belediyenin "Performans düşük, içki içildi ve kavga çıkarıldı" gibi iddialarına yanıt veren Yılmaz, "Amirleriniz, müdürleriniz ve şeflerinizin performansı düşük değil miydi? Hiçbiri içki içmedi mi? Neden bunları değil de hizmet takımında olanları çıkardınız?" diyerek, yoksul ve torpili olmayan işçilerin işten çıkarıldığını vurguladı.

"BİZİM ARKAMIZDA SENDİKA YOK"

Üsküdar Belediyesinde 4 sene çalıştıktan sonra haksız ve gerekçesiz işten atılan Eyüp Menteş kendilerini işten atan Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’e ve işçilerin arkasında durmayan Hak-İş Sendikasına tepki gösterdi. "Geçen hafta işten çıkarılan arkadaşlarımızın yanında olmak için Maltepe işçilerinin yanına gittik ve onları olumlu anlamda kıskandık çünkü arkalarında sendika vardı" diyen Menteş, Üsküdar Belediyesinde çalışmaya devam eden işçilerden de destek beklediklerini belirtti. Tüm belediye işçilerine seslenen Menteş, "Çalıştığınız yerdeki sendikayı gözden geçirin. Sizi savunuyor mu?" dedi. "Sendika demek işçinin hakkını savunan ve işçiyi patrona karşı ezdirmeyen demektir" diyen Menteş, başta Üsküdar Belediyesinde çalışan işçiler olmak üzere tüm belediye işçilerine "hakkınızı arayın" çağrısı yaptı.

"BİZE BİR AÇIKLAMA YAP"

Strateji Geliştirme Müdürlüğünde çalışan ve 5 yıl çalıştıktan sonra işten atılan işçilerden Evin Çelik, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’den bir açıklama beklediklerini belirtti. Çelik, belediye yönetiminin "İşlerinin başında durmuyorlar" iddialarına şöyle cevap verdi: "15 Temmuz gecesinde dahi ölümü göze alarak işimi bırakıp gitmedim, sabaha kadar bekledim." dedi.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’e "Dön bize bir açıklama yap" diyen Çelik, "Dini kullanarak insanları sömürdün, sömürüyorsun en azından bize bir açıklama yapmaya borçlusun" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

DİSK: Vergi yükü azaltılsın, vergiyi tabana değil tavana yayın

SONRAKİ HABER

Çalışma Bakanlığına göre iş cinayeti, sermaye kaybı demek!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...