03 Kasım 2019 17:51
Son Güncellenme Tarihi: 05 Kasım 2019 00:48

Beşiktaş'ta sabıkalı otobüs şoförü elinde bıçakla durağa daldı: 1 ölü, 12 yaralı

Beşiktaş'ta bıçaklı yaralamadan suç kaydı bulunan otobüs şoförü, önce araçla durağa daldı, ardından bir kişiyi bıçakladı. Saldırı sonucu 1 kişi yaşamını yitirdi, 12 kişi yaralandı. Şoför tutuklandı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

İstanbul'da Beşiktaş Meydanı'nda bir otobüs durağa daldı. Araçtan inen şoför 1 kişiyi bıçakladıktan sonra kaçarak denize atladı. Olayda yaralanan 13 kişiden Yalçın Tahir Billur, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Şoför, emniyet ve savcılıktaki işlemlerinin ardından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Otobüs şoförü Necdet K. sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ulaşım ve özellikle özel halk otobüsleriyle ilgili birikmiş sorunlar olduğunu, bu konunun belediyenin en önemli gündemlerinden olduğunu belirterek tüm sorunların üzerine gideceklerini söyledi.

Demirören Haber Ajansının aktardığına göre olay 3 Kasım'da saat 16.30 sıralarında Beşiktaş Meydanı'nda meydana geldi. Necdet K.'nin kullandığı halk otobüsü, hızla gelerek otobüs durağına daldı ve 12 kişiyi yaraladı. Duran otobüsten elinde bıçakla inen Necdet K., bir kişiyi de bıçakladıktan sonra kaçarak Beşiktaş İskelesi'nden denize atladı.

Olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Sağlık ekipleri, yaralıları ilk müdahalesinin ardından ambulansla hastanelere kaldırdı.

Polis, Beşiktaş İskelesi'nde denizden çıkardığı otobüs şoförü Necdet K.'yi gözaltına aldı.

1'i şoförün bıçakladığı kişi olmak üzere 2'si ağır 13 kişi hastaneye kaldırıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) sözcüsü Murat Ongun, hastaneye kaldırılan yaralılardan Yalçın Tahir Billur'un hayatını kaybettiğini açıkladı.

Anadolu Ajansı, yakalanan şoförün bıçakla saldırı ve yaralamadan suç kaydının olduğunu aktardı.

ŞOFÖR TUTUKLANMA TALEBİYLE MAHKEMEYE SEVK EDİLDİ

Necdet K., 4 Kasım günü emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Savcılık Necdet K'yi tutuklanma talebiyle mahkemeye gönderdi.

GÖRGÜ TANIĞI: BIÇAKLADI, DENİZE ATLADI

DHA'ya konuşan bir görgü tanığı, "Otobüsteydik, Zincirlikuyu'dan binmiştim otobüse. Sol yaparken manevra yaptı, durağa daldı. Sonra çıktı bıçak elinde, insanlara saldırmaya başladı. Birkaç kişiyi bıçakladığını gördüm. Sonra dümdüz denize doğru koştu. Denize atladığını gördük, olay bu. 35-40 yaşlarındaydı" dedi.

EMNİYETTEN AÇIKLAMA

İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, olayla ilgili Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlilerinin çalışmalar yaptığı bildirildi.

Açıklamada, "Olayı gerçekleştiren Necdet K. (33) isimli şahsın 10 yıllık Özel Halk Otobüsü şoförü olduğu, güzergâhı dışında Ortaköy istikametine doğru seyir halinde iken bilinmeyen bir sebepten dolayı içerisinde yolcu bulunmayan otobüs ile Bahçeşehir Üniversitesi otobüs durağında beklemekte olan vatandaşlara çarptığı, devamında elindeki bıçakla kaçmasına engel olmak isteyen (1) vatandaşı kolundan yaralayarak Beşiktaş sahilinden denize atladığı belirlenmiştir" denildi.

Açıklamada, "Şahıs kendisini kovalayan görevlilerce denizden çıkartılarak gözaltına alınmış, yapılan araştırmalarda şahsın alkollü olmadığı tespit edilmiştir. Otobüs çarpması ve bıçakla yaralama neticesinde 3'ü İran uyruklu, 2'si yaşı küçük olmak üzere toplam (13) şahıs yaralanmıştır" ifadelerine yer verildi.

İBB: ÖZEL HALK OTOBÜSÜ SİSTEMİNİ İNCELEYECEĞİZ

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden (İBB) olaya ilişkin yapılan açıklamada, yaşananlara ilişkin bilgi verildi ve "İstanbulluların bir daha benzer bir durum yaşamamaları için Özel Halk Otobüsü sistemini incelemek dahil çok kapsamlı tedbirler alacağımızı kamuoyuna saygı ile duyururuz" denildi.

İBB'nin açıklaması şöyle:

"İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak ilgili şoför, araç sahibi ve Özel Halk otobüsü şirketi hakkında kapsamlı inceleme başlatmış bulunmaktayız. Hastanelerde tedavi altına alınan vatandaşları tek tek ziyaret ederek, sağlık durumlarını ve ihtiyaçlarını yakından takip ettiğimizi belirtmek isteriz. İstanbulluların bir daha benzer bir durum yaşamamaları için Özel Halk Otobüsü sistemini incelemek dahil çok kapsamlı tedbirler alacağımızı kamuoyuna saygı ile duyururuz."

İMAMOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da konu hakkında gazetecilerin soruları yanıtladı. Otobüs şoförünün yolculara saldırmasını değerlendiren İmamoğlu şunları söyledi:

“İstanbul’daki toplu ulaşım meselesinde çok kronik sorunlar var. Özel halk otobüslerinin dizaynı konusunda da sorunlar var. Bu bizim masamızı oldukça meşgul eden bir konu. Biz, bu konu da en az yedi-sekiz kez toplantı yaptık. Aralık sonunda çalıştay koyduk. Özel halk otobüslerinin verilme biçimi var. Mesela belli kişilerin yüksek sayıda otobüsü var. Bu yanlış. Olması mümkün değil. Statüsünde doğru da değil. Bu bakımdan biz orayı daha sağlıklı, daha halkına hizmet eden, mesela dar bölgelerde görev yapıyorlar, başka bir yoğun olan bölgeye aktarım yapamıyoruz. Böyle kısıtlılık içerisinde süreç söz konusu. Bütünüyle bunu tamir edecek bir çalışma içerisindeydik. Dün yaşananlar trajik ve çok üzücü. Kaza demek mümkün değil. Adli bir durum söz konusu. Kişinin oraya dalış biçimi, ardından yaptıkları tümüyle farklı sebepler içeriyor elbette. Bu anlamda da adli soruşturmaları devam ediyor. Bizim de almış, almakta ve alacak olduğumuzu tedbirleri bütünleştirirsek bu konu bizim için çok hassas ve önemli."

"BİRİKMİŞ SORUNLAR VAR, HEPSİNİN ÜZERİNE GİDECEĞİZ"

"İstanbul’da minibüsünden taksisine, özel halk otobüsünden diğerlerine varıncaya kadar, bir düzen ve disiplin olacak. İstanbul’da taksiye, minibüse binen her insan mutlu olmalı. Bu konuda ilgili kurum ve kuruluşlarla zaten bir aradayız. Aralık’ta az önce değim gibi çalıştayımız var. Sürücü belgesi verilmesi konusundaki hassasiyetimizi daha çok arttıracağımızı belirlemiştik. Daha sık denetim yapacağımızı belirlemiştik. Birçok psikoteknik analizler yapılıyor. Birçok aşaması var. Günde milyonlarca insanın hareket halinde olduğu, milyonlarca insanın misafiri olduğu bu toplu taşıma veya bireysel taşımacılık yapan araçların tamamındaki disiplin ve şoför koşunda çok kuralcı olacağımızı, çok üstüne gideceğimizi bütün odalardaki yöneticilere iletmiştim. Umuyorum ki, çok daha iyi bir 2020 yılı bizi bekliyor. Birikmiş sorunlar ve problemler var. Bunlar yeni değil. Toplumun bu kadar ilgili olması, süreci sorgulaması çok güzel. Biz de motiveyiz daha da üst seviyede motivasyonumuz artıyor.”

İmamoğlu, “Otobüs şoförü sabıkalı olduğu ortaya çıktı. Sabıkalı insan nasıl o direksiyonun başına geçiyor diye sorgulanıyor. Bir şoförde bıçağın olması sorgulanıyor” hatırlatması üzerine, “Yüzde yüz haklısınız. O gün bir iki saat öncede binmiş olabilir. Aldığı sertifikaya bakıyoruz. Sertifikasyon sürecini sorguluyoruz. Bu konuda çok kararlıyız bunun altını çizelim. Hemen her şey düzelmiyor. Gönül ister ki bir akşamda her şey düzelsin. Ama biraz zamana ihtiyacımız var. Ama gerçekten bu tür kamuya ait alanlarda hem disiplin hem vatandaşa saygı olmalıdır. Neresi olursa olsun. Otogar mantığındaki gibi kendi haline bırakılmış. Biz hiçbir yeri kendi haline bırakmayacağız. Hiçbir kişi hiçbir aracı vatandaşa ya da buraya 1,2 günlüğüne dünyanın her yerinden gelen insanlara böyle davranamaz. Davranış biçimi de dahil çok üst seviyede eğitim ve disiplin sürecini başlatacağız. Tümüyle söylediğiniz şeyler bir adli soruşturma sürecidir. Onun için sadece kaza değil dedim. Biz de süreci an be an takip ediyoruz. Olayın üzüntü verici tarafı bir vatandaşımızın hayatını kaybetmesidir. Çok üzgünüz, Allah rahmet eylesin. Yaralanan vatandaşlarımızı da her hastanede takip eden arkadaşlarımız var. Allah’tan diğer arkadaşlarımızda can kaybı tehlikesi yok. Bu da bizi teselli eden durum. Allah korumuş” yanıtını verdi.

BIÇAK TAŞIMAYI SAVUNAN ODA BAŞKANI'NA TEPKİ

Gazeteciler, İmamoğlu ile “Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne Özel Halk Otobüsleri Derneği Başkanı geldi. ‘Bir şoförde bıçağın ne işi var’ diye sorduk. Kendini koruma amaçlı bıçak taşıdığını, linç edildiğini söyledi” bilgisini paylaştı. İmamoğlu, bunun üzerine, “Biz, o açıklamayı yapanı bile soruşturacağız. Bu kadar derin bir iş. O açıklamayı yapanın mantığını soruşturacağız. Tam da söylemek istediğim bu. Orada var olan yapıyı tümüyle analiz edeceğiz. O cevabı veren insanın nasıl oda başkanı olduğunu dahi sorgulayacağız” açıklamasını yaptı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

CHP'den Meclis içtüzüğü değişikliği için teklif

SONRAKİ HABER

HDP İstanbul Kongresinde konuşan Temelli: Bu zihniyetin adı kayyum rejimidir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...