26 Ekim 2019 21:06

İzmir’de emekçiler Evrensel’in 25. yılı kapsamında düzenlenen panelde buluştu

Evrensel’in 25. yılı dolayısıyla İzmir Bornova’da Evrensel Gazetesi Yazarı Erkan Aydoğanoğlu’nun katılımıyla ‘Ekonomik Kriz ve Emekçilerin Durumu’ konulu panel gerçekleştirildi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Gazetemiz Evrensel’in 25. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen etkinlikler sürüyor. İzmir Bornova’da işçi ve emekçiler, yazarımız Erkan Aydoğanoğlu’nun konuşmacı olduğu ‘Ekonomik Kriz ve Emekçilerin Durumu’ başlıklı panelde buluştu.

Yeni Ekonomik Program, kıdem tazminatının fona devri ve 2020 bütçesine dair sunum yapan Erkan Aydoğanoğlu, ülke ekonomisinin asgari ücretten kesilen vergilerle ayakta kaldığına dikkat çekerek, “2019 ekim ayı verilerine göre Türkiye’nin dış borç stokunun gayri safi milli gelirdeki payı yüzde 61,9 olarak gerçekleşti. Yüzde 60 iflas durumundaki ülke demek. Bu da ülkede üretimin olmadığını vergilerle ayakta kaldığını gösteriyor. Ne zaman tünelde ışık görünüyor deseler, bilin ki yeni zam ve vergiler geliyor. 2020 bütçesine bakalım, toplam bütçe gelirleri içinde vergi gelirlerinin oranı yüzde 85, bunun yüzde 55’i harcamalar üzerinden dolaylı vergi, yüzde 37’si doğrudan vergi. Yeni vergi artışları ve zamlar olarak 2020 yılında da vergi yükünün önemli bir bölümü işçi ve emekçilerin sırtında olacak” dedi.

“GERÇEKLERİ GÖSTERMEK ZORUNDAYIZ”

Bu durumun bir sistem sorunu olduğuna dikkat çeken Aydoğanoğlu, “Durup bekleyecek miyiz yoksa mücadele edip değiştirecek miyiz? Daha iyi koşullarda yaşamak için hepimize görev düşüyor. Her gün A Haber izleyen bir insanın bu gerçekleri görmesi imkansız. Dolayısıyla her birimiz bulunduğumuz alanlarda gerçekleri anlatmak, gerçeği yanı başımızdakine göstermek zorundayız. Birilerinin yapmasını beklemek gerek.  Evrensel’in ilk çıktığı günden bu yana sloganlaşan ilkesi ‘emeğin sesi gerçeğin haberci’siydi.  Bugün de aynı şekilde yayıncılığına devam ediyor. Dünyanın başka bir ülkesinde günlük çıkan bir işçi basını yok. Bu Türkiye işçi sınıfı adına büyük avantaj. İyi kullanmak sizin elinizde” diye konuştu.

Etkinliğe belediye ve üniversite işçilerinin yanı sıra Genel-İş 7 No’lu Şube Başkanı Özgür Genç ve yönetim kurulu üyeleri ile Eğitim Sen 4 No’lu Şube Başkanı İsmail Hakkı Şimşek de katıldı. Ayrıca etkinlikte “25 yılda 25 manşet” sergisi açıldı. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

KKTC Cumhurbaşkanlığı’ndan Bahçeli’ye tepki

SONRAKİ HABER

İsveç Akademisi, Nazilere dava açmaya hazırlanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...