26 Ekim 2019 16:55
Son Güncellenme Tarihi: 26 Ekim 2019 21:39

Maltepe Belediyesi işçilerinin eylemine Emek Gençliğinden destek

Maltepe Belediyesinde yaşanan işten atmalara karşı başlatılan iş bırakma eylemi devam etti. İşçileri Emek Gençliği üyeleri ziyaret etti.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Maltepe Belediyesindeki işten atmalara karşı başlatılan iş bırakma ve oturma eylemi bugün devam etti. İşçileri İstanbul Emek Gençliği üyeleri ziyaret etti.

Maltepe Belediyesinin taşeron şirketi MATAŞ işçileri, toplu iş sözleşmesinin hükümleri yerine getirilmediği ve haksız işten çıkarmalar yaşandığı gerekçesiyle dün başlattığı iş bırakma eylemini bugün de sürdürdü. İşçiler, işten atılan arkadaşları geri alıncaya kadar iş bırakma eylemini sürdüreceklerini söyledi.

İşçilerin oturma eylemine dönük müdahale sırasında gözaltına alınan 3 işçi ise ifade sonrası serbest bırakıldı. Serbest bırakılan işçiler, yeniden oturma eyleminin sürdüğü Temizlik Birimi bahçesine gelerek arkadaşlarına katıldı.

Öte yandan Emek Gençliği üyeleri işten atmalara karşı iş bırakan işçilerle dayanışma ziyaretinde bulundu. İstanbul Emek Gençliği üyeleri, atılan işçilerin derhal geri alınmasını istedi.

“Maltepe Belediyesi'nden İşten Atılan İşçiler Geri Alınsın, İmzalanan Toplu Sözleşme Uygulansın! Maltepe Belediyesi İşçilerinin Yanındayız" pankartı taşıyan Emek Gençliği üyeleri, “Maltepe işçisi yalnız değildir” ve “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları attı.

Burada konuşan Emek Gençliği İstanbul İl Gençlik Yöneticisi Alişan Doğan, ekonomik krizi çıkaranların işçiye fedakarlık, öğrenciye borç yükü vadettiğini belirtti.

Patronların milyonlarca dolarlık borçlarının silindiğine dikkat çeken Doğan, “Öğrencilerin parasız, bilimsel, demokratik eğitim ve kredi borçlarının silinmesi talebi ile işçilerin toplu sözleşmesinin uygulanması mücadelesi ortaktır” dedi.

İşçi sınıfıyla gençliğin ortak mücadelesine vurgu yapan Doğan şöyle konuştu:

“Biliyoruz ki mücadele ederek haklarımızı kazanabiliriz. Maltepe işçisinin işten atılan arkadaşları için verdiği bu mücadele biz gençliği heyecanlandırıyor. Ve geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor.”

Konuşmaların ardından işçilerle birlikte halaylar çekildi.

NE OLMUŞTU?

Maltepe Belediyesi bünyesinde çalışan ve 6 Ekim günü işten atılan DİSK/Genel-İş Sendikası İstanbul 2 No’lu Şube Yöneticisi Alkan Okuducu’ya destek veren Genel-İş Maltepe Temizlik İşçileri Temsilcisi Ali Sönmez ve temizlik işçileri Serkan Bal ile Gürsel Kahraman işten atılmıştı. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Putin Güvenlik Konseyini topladı, Soçi mutabakatını ele aldı

SONRAKİ HABER

"Kadınlar Buca Sığınmaevine alınmadı" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...