20 Ekim 2019 13:24

İzmir'de Evrensel'in 25. yılı etkinliği: Tüm baskılara karşı çeyrek asırdır ayakta

İzmir'de Evrensel'in 25. yılı dolayısıyla dayanışma etkinliği düzenlendi.

Ercan Kesal (solda) | Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Evrensel gazetesinin 25. yılı kapsamında yapılan dayanışma etkinlikleri sürüyor. İzmir’de 25. yılı dolayısıyla düzenlenen dayanışma etkinliğinde; Grup Yeldeğirmeni, Agora Minör, Ahura Ritim Topluluğu ve Sanatçı Ercan Kesal İzmirlilerle buluştu.

Etkinliğe, Aliağa Belediyesinde işten atıldığı için direnen işçiler "işimizi istiyoruz" pankartı ile katılırken, Bornova Kadın Dayanışma Deneği üyesi kadınlar ise kadına şiddete, savaşa ve krize karşı farkındalık yaratmak için kırmızı fularları ile katıldı. Ayrıca Akar Tekstil işçilerinden Çiğli OSB'de çalışan işçiler, TARİŞ işçileri ve birçok kurum temsilcileri de katıldı.

Kültürpark İsmet İnönü Kültür Merkezinde gerçekleşen etkinliğin sunuculuğunu Ramis Sağlam yaparken, Evrensel gazetesi adına Zeki Gül konuştu.

"BURJUVAZİNİN GÜCÜ KARŞISINDA ASIL ÇOĞUNLUĞUN SESİ"

Evrensel gazetesinin köşe yazarı Zeki Gül, Evrensel'in inatla gerçekleri yazmaya devam edeceğini söyledi. Barış talebini böylesi bir dönemde dile getirmenin önemine değinen Gül, "Tek başına barış yeterli olabilir mi? O yüzden sadece barışı yazmak yeterli değil. Yazdıkları ve söyledikleriyle bize ayna olan ve hafıza olan bir yayın organı ihtiyaç. İşte Evrensel böyle bir gazete. Mücadele tarihinin soluk almanın bir tarihi. Egemenlerin, burjuvazinin gücü karşısında asıl çoğunluğun sesi olmaktır Evrensel." diye konuştu.

EVRENSEL İZMİR VE EGE SAYFALARIYLA GELİYOR

Seka'dan Tekel direnişine, Soma'dan çevre mücadelesine kadar mücadelenin hafızası olan Evrensel'in; kadınların, gençlerin, ötekileştirilenlerin ve mültecilerin sesi olduğunu belirten Gül, "Bu anlamda Evrensel'e abone olmak ona sahip çıkmak çok önemli. Tüm baskılara karşı çeyrek asırdır ayakta duruyor Evrensel" dedi.

Evrensel'in İzmir ve Ege sayfalarıyla çıkacağını duyuran Gül, tüm okurları Evrensel’e haber yapmaya davet ederek dayanışma çağrısı yaptı.

ERCAN KESAL: NİCE 25 YILLARA

Konuşmanın ardından konuk sanatçı Ercan Kesal sahne aldı. Çanak ve çömleklerin yapımıyla ilgili bir hikaye anlatan Kesal, ocağın en derinine düşen çanakların şeklinin ve renginin diğerlerinden farklı olduğunu ama suyu da en iyi onların sakladığını söyleyerek, "Bizim şifamız aslında yaralarımızdan başkası değil, yaralarımızın altında duruyor. Bizler Evrensel de dahil ocağın hararetli yerine düştük ama yanmadan çıktık. Eğildik, büküldük ama çok dayanıklıyız. Rengimiz biraz bozuldu ama biz suyu iyi saklarız, arkadaşlarımızın anılarını da. Nice 25 yıllara" dedi. Kesal, Evrensel gazetesi gibi gazetelere ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Geceye Grup Yeldeğirmeni, Ahura Ritim Topluluğu, Agora Minör müzikleriyle coşku kattı.

(İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mangal kömürü üretimi yapan mevsimlik işçiler geçinemiyor

SONRAKİ HABER

Şili’de protestolar sonrası ulaşım zammı askıya alındı, ordu ilk defa sokakta

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...