16 Ekim 2019 20:18

CHP’li Bekaroğlu: Varlık Fonu bir an önce denetlensin

CHP’li Mehmet Bekaroğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nun geçen yıl Varlık Fonu'nun denetimini tamamlamadığını belirterek "Varlık Fonu bir an önce denetlensin" çağrısı yaptı.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu | Fotoğraf: Mehmet Ali Özcan/AA

Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Plan ve Bütçe Komisyonu'nun geçen yıl Varlık Fonu'nun denetimini tamamlamamış olduğunu hatırlatarak Türkiye bütçesinin yaklaşık yüzde 40'ına tekâbül eden bir mali kaynağı kullanan Varlık Fonu'nun denetiminin bir an önce yapılmasını istedi.

Kuruluş kanununa göre her yıl ekim ayında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından denetlenmesi gereken Varlık Fonu'nun 2017 yılına ait denetim raporlarının görüşülmesi, geçen yıl komisyonda çıkan usûl tartışmaları nedeniyle tamamlanıp oylanamamıştı.

Konuyla ilgili yazılı basın açıklaması yapan CHP'li Mehmet Bekaroğlu, Plan ve Bütçe Komisyonu'nun geçen yılki gündeminin çok yoğun olmamasına karşın görevini ihmal ederek Varlık Fonu'nun denetimini tamamlamlamadığını hatırlattıç Bunun, yasama organının denetim işlevini yerine getirmemesine ilişkin ilginç bir örnek olduğunu değerlendiren Bekaroğlu, TBMM Başkanı ile Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanını göreve davet etti ve Türkiye bütçesinin yaklaşık olarak yüzde 40'ına tekâbül eden bir mali kaynağı kullanan Varlık Fonunun denetiminin bir an önce yapılmasını istedi.

Bekaroğlu ayrıca, 2018 yılı denetim raporunun da bir an önce Meclise gelmesi gerektiğini ifade etti.

Bekaroğlu, Türkiye'nin stratejik varlıklarını geliştirmek veya önemli yatırımları için kaynak sağlamak misyonuyla kurulan Türkiye Varlık Fonu'nun, 30 milyar dolara ulaştığı söylenen kaynaklarının son dönemde özellikle inşaat ve enerji sektöründeki borçlu şirketleri kurtarmak için kullanılmasının, kurumun asıl faaliyet amacı hakkında soru işaretlerine neden olduğunu ifade etti. (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

CHP Milletvekili Utku Çakırözer: Yargıda reform yaptıkça özgürlüklerde dibe batıyoruz

SONRAKİ HABER

Sarkıt, dikit, sütun, kristal çiçekleriyle hayran bıraktıran Taşkuyu Mağarası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa