04 Ekim 2019 11:05

Mehmet Bekaroğlu: 3 şirket neden halkın 1 milyar 670 milyon lirasıyla kurtarılıyor?

İstanbul Finans Projesi inşaatını üstlenen Ağaoğlu Şirketler Grubu, YDA ve İntaş’ın taahhütlerini yerine getirememesi üzerine Varlık Fonu’nun projeye ortak olması Fuat Oktay’a soruldu.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

İstanbul Finans Projesi inşaatını üstlenen Ağaoğlu Şirketler Grubu (Akdeniz İnşaat), YDA ve İntaş’ın taahhütlerini yerine getirememesi üzerine Varlık Fonu’nun projeye ortak olması Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a soruldu. CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, milletin 1 milyar 670 milyon lirası ile bu üç şirketin kurtarılmasının nedenlerini sordu.

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez’in Varlık Fonu’nun İstanbul Finans Projesine ortak olduğunu belirttiği, 1,3 milyon metrekarelik kullanım alanı olan projenin yaklaşık 465 bin metrekarelik kısmının proje, hafriyat, arsa bedelleri ve bugüne kadar tamamlanan inşaat maliyetleri dahil olmak üzere 1,67 milyar TL karşılığında devralındığı ifade edilmişti.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yönelttiği soru önergesinde şu sorulara yer verdi:

  • Söz konusu tasarruf; kamu ihalelerine katılıp belli şartlar ve teminatlar ve cezai müeyyideleri kabul ederek ihaleyi üstlenen bazı şirketlerin bu edimlerini yerine getirmemeleri/getirememeleri üzerine kurtarılması anlamına gelmemekte midir? Yani Ağaoğlu Şirketler Grubu (Akdeniz İnşaat), YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ve İntaş Taah. Yapı San. Tic. AŞ, firmalarının ihmallerinden ve taahhütlerini yerine getirmemelerinden kaynaklanan bu zarar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ödedikleri vergilerden mi karşılanacaktır?
  • 2012 yılının kasım ayında arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı yöntemiyle ihaleye çıkılan söz konusu projenin tamamlanma tarihinin sürekli ertelenme nedeni nedir? Projeyi üstlenen üç firma taahhütlerini neden yerine getirememişlerdir?
  • İhale ile ilgili taahhütlerini yerine getirmeyen üç firmaya (Ağaoğlu Şirketler Grubu (Akdeniz İnşaat), YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ve İntaş Taah. Yapı San. Tic. AŞ) herhangi bir cezai müeyyide uygulanmış mıdır? veya uygulanacak mıdır?
  • Türkiye Varlık Fonu söz konusu tasarrufta bulunurken mali kaynağı nereden temin etmiştir?
  • Türkiye Varlık Fonunun yurt dışından sağladığı iddia edilen kredileri, (Ki şu ana kadar makamınıza yönelttiğimiz sorulara ısrarla cevap vermekten kaçınılarak fonun yurt dışından kredi kullanıp kullanmadığı konusunda kamuoyuna tatmin edici bir açıklamada bulunulmamıştır) bu tür dolaylı şirket kurtarma operasyonlarında kullanması doğru mudur?
  • Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığına bağlı Türkiye Varlık Fonu bünyesinde söz konusu ortaklık işlemi ile ilgili olarak yeni bir yapı veya şirket kurulacak mıdır?

(İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İHD'den yargı reformu raporu: TCK, TMK, CMK ve İnfaz Kanunu’nda iyileştirme gerekiyor

SONRAKİ HABER

Kıbrıs’ta yeni gerilim: Yavuz sondaj gemisinin Kıbrıs’ın güneyinde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa