14 Ekim 2019 10:23

Haiti'de işsizlik, yolsuzluk ve yoksulluğa karşı eylemler sürüyor

Haiti'de hükümet karşıtı eylemler sürüyor. Sokağa inen binlerce kişi yolsuzluk, yüksek enflasyon ve hükümet karşıtı sloganlar attı.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Karayip ülkesi Haiti'de Devlet Başkanı Jovenel Moise liderliğindeki hükümete karşı protestolar devam ediyor.

Haiti'nin başkenti Port-au-Prince'de, Devlet Başkanı Moise'nin istifası talebiyle sokaklara dökülen binlerce kişi yolsuzluk, yüksek enflasyon ve hükümet karşıtı sloganlar attı. Eyleme katılanlardan bazıları ellerinde boş tencere ve kaseleri sallarken bazıları da "Farklı bir Haiti istiyoruz!" yazılı pankartlar taşıdı.

Muhalefet liderleri ve halk, ülkede artan enflasyona, kamuda yolsuzluğa, gıda malzemeleri gibi temel ihtiyaç maddelerinin azalmasına ve başkentte birçok benzin istasyonunun kapanmasına neden olan akaryakıt sıkıntısına tepki gösteriyor. Halk, önceki hükümetteki üst düzey yetkililerin, Venezuela destekli petrol yardım programından elde edilen gelirlerde yolsuzluk yaptığı yönündeki iddialarla ilgili daha derinlemesine soruşturma yapılmasını da talep ediyor.

17 KİŞİ ÖLDÜ, 187 KİŞİ YARALANDI

Haiti'nin önde gelen insan hakları örgütünün hazırladığı raporda, ülkede 16-30 Eylül arasında hükümet karşıtı protestolarda 17 kişinin öldüğü, aralarında gazetecilerin de olduğu 187 kişinin yaralandığı açıklanmıştı.

İŞSİZLİK, YOKSULLUK VE YOLSUZLUĞA KARŞI

Haiti'de, 7 Şubat'ta başkent Port-au-Prince ve diğer şehirlerde binlerce kişi, Venezuela hükümetinin 2005'te başlattığı petrol yardım programı "Petrocaribe" fonlarıyla ilgili yolsuzluğa tepki olarak eylemlere başlamıştı.

Yüksek enflasyon, işsizlik, yoksulluk ve yolsuzluğa tepki olarak başlayan hükümet karşıtı protestolara, başta başkent Port-au-Prince'de olmak üzere yüz binlerce kişi katılmıştı. "ABD yanlısı" olduğu söylenen Devlet Başkanı Moise'ye tepki gösteren halk, protestolarda ABD bayraklarını ateşe vermişti.

Ülke medyasına yansıyan resmi olmayan bilgilerde, protestolarda şubat sonu itibarıyla en az 9 kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin ise yaralandığı kaydedilmişti.

Moise'nin istifası talebiyle başkent Port-au-Prince'de haziranda düzenlenen protestolarda, kim tarafından açıldığı belli olmayan ateşte, 2 kişinin hayatını kaybettiği ve 4 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

Nüfusun yüzde 60'ının yoksulluk sınırının altında yaşadığı Haiti'de, geçen yıl düzenlenen hükümet karşıtı protestolarda 8 kişi yaşamını yitirmişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fırat’ın doğusuna operasyonda 6. gün: Suriye ordusu Türkiye sınırına konuşlanıyor

SONRAKİ HABER

Kanal İstanbul'un ÇED raporunda balık isimlerinin hatalı olduğu ortaya çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa