10 Ekim 2019 08:53

KESK, DİSK, TTB VE TMMOB’den Suriye operasyonuna tepki

KESK, DİSK, TTB ve TMMOB ortak açıklamayla Suriye’de Fırat’ın doğusuna yönelik operasyona karşı  ‘Bu toprakların ihtiyacı adalet, demokrasi ve barıştır’ dedi.

Fotoğraf: Cem GÜL

Paylaş

KESK, DİSK, TTB ve TMMOB ortak açıklamayla Suriye’de Fırat’ın doğusuna yönelik operasyona tepki gösterdi. Adalet, demokrasi ve barış ihtiyacına dikkat çekilen açıklamada, “Böylesi bir askeri maceranın hiçbir sorunu çözmeyeceğini, aksine ülkemizin temel sorunlarını derinleştireceğini görenler için, göz göre göre susma zamanı değildir” denildi.

KESK, DİSK, TTB ve TMMOB Suriye’de Fırat’ın doğusuna yönelik askeri operasyona ilişkin açıklama yaptı. “Bizler bu ülkenin işçileri, kamu emekçileri, mühendisleri, mimarları, şehir plancıları ve hekimleri olarak tehlikenin farkındayız” denilen açıklamada, Türkiye’yi yönetenlerin yıllardır tüm uyarılara kulak tıkayarak, uyarıda bulunanları “hain” ilan ederek Suriye’de savaşa müdahil olarak ülkeye ve bölgeye büyük bedeller ödettiği ifade edildi. 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da 103 insanın yaşamını yitirdiği barış mitingine yönelik IŞİD'in canlı bomba saldırısının bu bedellerden biri olduğu belirtilen açıklamada, Türkiye’nin yüzlerce insanın yaşamını yitirdiği katliamları gerçekleştiren IŞİD’in binlerce üyesinin “gardiyanlığı” gibi ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya olduğu ifade edildi.

"OPERASYON KİMİN İHTİYACINA YANIT VERECEK?"

Açıklamada şöyle denildi: “Emperyalist güçlerin kapışma alanı haline gelen bir bataklıkta, emperyalist güçlerle girilen pazarlıklarda izin verilen bir kapsamda, onların sattığı ve satacağı silahlarla, hepimizin geleceğini tehdit edebilecek tehlikeli vaatlerde bulunarak, üstelik başka bir ülkenin toprağında askeri bir operasyona girişmenin kimin ihtiyacına yanıt verdiği büyük bir soru işaretidir. Emperyalist güçlerin kapışma alanı haline gelen bir bataklıkta, emperyalist güçlerle girilen pazarlıklarda izin verilen bir kapsamda, onların sattığı ve satacağı silahlarla, hepimizin geleceğini tehdit edebilecek tehlikeli vaatlerde bulunarak, üstelik başka bir ülkenin toprağında askeri bir operasyona girişmenin kimin ihtiyacına yanıt verdiği büyük bir soru işaretidir. Ülkemize, bu ülkede yaşayan yurttaşlara, temsil ettiğimiz üyelerimize sorumluluğumuzun gereği olarak tarihe not düşmek boynumuzun borcudur. Böylesi bir askeri maceranın hiçbir sorunu çözmeyeceğini, aksine ülkemizin temel sorunlarını derinleştireceğini görenler için, göz göre göre susma zamanı değildir”

"ÜLKENİN SORUNLARINI DERİNLEŞTİRECEK"

Ülkenin temel sorunlarının rekor kıran işsizlik, zamlar, yoksullaşan milyonlar, demokrasi ve adaletin yıkımı, ayrımcı ve ötekileştirici politikalar olduğu vurgulanan açıklamada, “Suriye’de girilmek istenen yeni maceranın, daha önce girilen maceralarda olduğu gibi, bu temel sorunları çözmek bir yana daha da derinleştireceği açıktır. 103 arkadaşımızı yitirdiğimiz 10 Ekim Ankara katliamının dördüncü yıldönümünde bir kez daha söz veriyoruz. Emeğin, barışın ve demokrasinin egemen olduğu Türkiye’yi yitirdiğimiz canlara armağan edeceğiz” ifadelerine yer verildi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

"Suriye operasyonu" eylemleri yasağı: Vekiller darbedildi, çok sayıda kişi gözaltında

SONRAKİ HABER

Derbi nedeniyle bazı yollar kapatılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...