04 Ekim 2019 08:41
Son Güncellenme Tarihi: 04 Ekim 2019 17:22

AYM'nin hak ihlali kararı verdiği Sırrı Süreyya Önder tahliye edildi

Anayasa Mahkemesinin ifade özgürlüğünün ihlal edildiği kararı verdiği Sırrı Süreyya Önder, 6 Aralık 2018 tarihinden bu yana tutuklu bulunduğu Kandıra Cezaevi’nden tahliye edildi.

Fotoğraf: HDP Basın Bürosu

Paylaş

Anayasa Mahkemesinin (AYM) dün (3 Ekim) "ifade özgürlüğü ihlal edildi" kararı verdiği Eski HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder için İstanbul 26’ncı Ağır Ceza Mahkemesi tahliye kararı verdi. 6 Aralık 2018 tarihinden bu yana tutuklu bulunduğu Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nden tahliye edilen Önder, "Umarım AYM'nin kararı diğer yargılamalar için de yol açıcı olur. Neticede sözümüzü söyledik, her zaman da söyleyeceğiz. Barış ve demokrasi için söylemeye devam edeceğiz" dedi.

2013'te Kazlıçeşme'deki Newroz etkinliğinde yaptığı konuşma nedeniyle “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 3 yıl 6 ay hapis cezası verilen Sırrı Süreyya Önder hakkında AYM dün hak ihlali kararı verdi. Kararın ardından Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Önder’in serbest bırakılması bekleniyordu ancak karar, İstanbul 26’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaşmasına rağmen heyet adliyeden ayrıldığı için tahliye gerçekleşmemişti.

Mahkeme heyetinin savcılıktan mütalaa istemesinin ardından İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi Anayasa Mahkemesi kararına uyarak tahliye kararı verdi, tahliye kararı cezaevine gönderildi.

ÖNDER'DEN İLK AÇIKLAMA: BARIŞ İÇİN SÖZÜMÜZÜ SÖYLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi önünde bekleyenlere açıklama yapan Avukat Selda İlgöz'ün, cezaevi önünde karşılamaya izin verilmediğini ve Önder'in İzmit yönündeki Keskinler Sapağı'nda karşılanacağını söylemesi üzerine belirtilen noktaya hareket edildi.

Önder burada bekleyenler tarafından coşkuyla karşılandı.

Kısa bir açıklama yapan Önder, "Normalde insanın böyle zamanlarda sevinmesi lazım. Fakat bir yanımız içerde. Ne zaman ülke topyekün demokratikleşme ve barış yolunda nitelikli bir adım atarsa sevincimizi o zaman yaşayabiliriz. AYM'nin kararını oy birliği ile almış olmasını da çok değerli buluyorum. Umarım AYM'nin kararı diğer yargılamalar için de yol açıcı olur.. Neticede sözümüzü söyledik, her zaman da söyleyeceğiz. İnandığımızı söyledik. Barış ve demokrasi için sözümüzü söylemeye devam edeceğiz" dedi.

TAHLİYENİN GECİKTİRİLMESİNE TEPKİ: BU AYM KARARINA DİRENMEKTİR

Önder’in avukatı Ramazan Demir, tahliyenin geciktirilmesine dair “Ne kadar geç uygulansa o kadar iyi mantığındalar herhalde. Dünden bu yana karardan haberleri var ama olabildiğince en ağır şekilde süreci ilerletiyorlar. Bu bir nevi Anayasa Mahkemesi kararına direnmektir. Dün tahliyesini beklemekten ziyade Anayasa Mahkemesi kararı var. Kararın ardından derhal serbest bırakmaları gerekiyordu. Ama onlar keyfe keder eve gittiler. Bugün incelemeye başladılar ve savcılıktan mütalaa istediler. Mütalaadan sonra karar çıkacak” demişti.

Önder’in avukatlarından Benan Molu ise sosyal medya hesabından tahliye kararının geciktirilmesine ilişkin yaptığı paylaşımda, “Tahliye kararının infazının geciktirilmesi de ayrı ihlal konusu. İHAM, 1.5 saatlik gecikmede ihlal bulmazken (Manzoni), 11 saat için ihlal bulmuştu (Quinn). AYM 11.33’te UYAP’a düşen, 12.35’te cezaevine götürülen karardan sonra 16.25’te tahliyeyi ihlal görmemişti (Emrah Ergün)” ifadelerini kullanmıştı.

FİLİZ KERESTECİOĞLU, "YEREL MAHKEME KARARI BEKLENECEK" DEMİŞTİ

HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, dün yaptığı paylaşımda "Yerel mahkeme kararı beklenecek" diye duyurmuştu.

Avukat Ramazan Demir de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda duruma tepki gösterdi, "AYM kararına direnmek yalnızca Önder’in tahliyesini bir gece geciktirir ama herkesin hukuk güvenliğini yok eder" demişti.

Sırrı Süreyya Önder'in kızı Ceren Önder de dün Twitter hesabından yaptığı paylaşaımda "Ceket yanımda, ailem yanımda, Yasin'im, kardeşlerim Nazlıcan'ım, Arın'ım Ziya'm yanımda. Almaya gidiyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

(HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Üsküdar’daki otobüs kazası davasında sürücüye tahliye

SONRAKİ HABER

Elazığ'da 3.6 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa