27 Eylül 2019 11:40

Diyarbakır Valiliği, AKP önünde eylem isteğini "Anayasal suç" saydı

İşten atıldıkları için AKP Diyarbakır İl Binası önünde oturma eylemi yapmak için Valiliğe başvuruda bulunan bulunan 3 kişiye “Anayasal suç” denilerek izin verilmedi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

İşten atıldığı için AKP Diyarbakır İl Binası önünde oturma eylemi yapmak üzere Valiliğe izin başvurusunda bulunan Yasin K., İsmail D. ve Fırat E.’ye “Anayasal suçtur” cevabı verildi. 

İZİN BAŞVURUSU

Ağabeyi Ahmet K. 26 Ağustos 2016'da Hakkari'nin Dağlıca bölgesindeki bir saldırıda yaşamını yitiren Yasin K., "Şehit yakınları için kamu kurumlarında ayrılan istihdam kadrosuna yerleştirilmediği" için; İsmail D. ve Fırat E. ise kayyum Cumali Atilla döneminde Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İşleri Genel Müdürlüğü’nde 5 Kasım 2017'da işe alınıp 9 Kasım 2017'de işten çıkarılmaları nedeniyle AKP Diyarbakır İl Binası önünde oturma eylemi yapmak için Diyarbakır Valiliğine izin için başvuruda bulundu.

"SİYASİ PARTİ FAALİYETLERİNİ ENGELLEYECEĞİ GEREKÇESİYLE..." 

İşlerine geri dönmek amacıyla AKP önünde 23 Eylül ile 23 Ekim tarihleri arasında "İşçi kıyımları ve duyarsızlık" adıyla oturma eylemi yapmak isteyen 3 kişiye Diyarbakır Valiliği çok tartışılacak bir cevap verdi. HDP önünde ailelerin başlattığı eylem 25'inci günü geride bıraktığı Diyarbakır'da Valilik, eylem için izin isteyen 3 vatandaşa, siyasi parti önünde eylem yapmanın parti faaliyetlerini engelleyeceği için Anayasal suç olduğunu belirterek, izin vermedi.

"EYLEM AMACINDAN SAPTIRILABİLİR"

Valilik, izin talebiyle yapılan başvuruya şu yanıtı verdi: "İlimiz Yenişehir ilçesi Elazığ Bulvarı üzerinde bulunan AK Parti Diyarbakır İl Teşkilatı il binasında 'İşçi Kıyımları ve Duyarsızlık' konulu etkinlik düzenlemek istediğiniz bildirilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 68. Maddesinde siyasi partiler demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez unsurları olarak belirtilmiş, Türk Ceza Kanunu ve diğer kanunlarda siyasi partilerin faaliyetlerinin engellenmesi suç olarak tanımlanmış karşılığında yaptırımlar açıkça belirlenmiştir. Söz konusu etkinliğinizin siyasi parti binası önünde düzenlemek istediğinizden, siyasi parti binasına giriş-çıkışları ve siyasi partiye ait faaliyetleri doğrudan ya da dolaylı olarak engelleneceği ayrıca vatandaşların günlük yaşamını aşırı ve katlanılmaz ölçüde zora sokacağı, kamu düzenini zedeleyici görüntüleri topluma yansıtılarak karşıt gruplar arasında çatışma oluşturmaya dönük provokatif olaylara sebebiyet verilebileceği ve önü alınamaz menfur olaylara neden olabileceği, terör örgütüne muzahir grup ve şahıslarca etkinliğe müdahil olunarak amacından saptırılmaya, terör örgütlerinin propagandasına dönüştürülmeye çalışabileceği değerlendirilmiştir."

EYLEME MÜDAHALE UYARISI

Valilik, ayrıca kent genelinde 18 Eylül ile 2 Ekim tarihleri arasında her türlü eylem ve etkinliğin valilikçe yasaklandığı, eylemin yapılması durumunda eyleme müdahale edileceği, sorumlular hakkında adli ve idari işlemlerin yapılacağını ifade etti. (Diyarbakır/MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Emek Partisi İstanbul İl Örgütü: Deprem değil ihmal öldürür!

SONRAKİ HABER

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Bu tür afetlerden Rab'bimiz bizleri muhafaza eder

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...