26 Eylül 2019 08:45
Son Güncellenme Tarihi: 26 Eylül 2019 18:26

Aliağa'da işe dönmek için mücadele eden belediye işçisi kanserden hayatını kaybetti

İzmir Aliağa Belediyesinde işten çıkarılan ve işe dönmek için mücadele eden 35 yaşındaki Mehmet Emin Şavur akciğer kanserinden hayatını kaybetti.

İzmir Aliağa Belediyesinde işten çıkarılan ve akciğer kanserinden hayatını kaybeden İşçi Mehmet Emin Şavur

Paylaş

MHP’li Aliağa Belediyesinde işten atılan akciğer kanseri hastası İşçi Mehmet Şavur tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

14 Mayıs tarihinde MHP’li Belediye Başkanı Serkan Acar tarafından 6 seneden fazladır çalıştığı Aliağa Belediyesindeki işinden çıkarılan ve diğer işçilerle birlikte işe dönmek için mücadele eden 35 yaşındaki Mehmet Emin Şavur, rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmış ve akciğer kanseri teşhisi konmuştu.

Bir aydır İzmir Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesinde yaşam mücadelesi veren iki çocuk babası Mehmet Emin Şavur yaşamını yitirdi.

İşten atılan Şavur’un ihbar ve kıdem tazminatları, ayrıca içeride kalan ücreti de ödenmemişti.

Mehmet Emin Şavur için Aliağa Belediyesinden atılan işçilerin direniş alanı olan Aliağa Demokrasi Meydanı’nda cenaze töreni düzenlendi. Burada konuşan Genel-İş 5 No’lu Şube Başkanı Ali Haydar Kara, “Yaklaşık 10 yıldır bu kente hizmet etmiş kardeşimiz, Aliağa Belediye Başkanı tarafından haksız şekilde işten atılmıştı. Bu kardeşimiz 132 gündür bu direniş alanında işten atmalara ve tüm haksızlığa karşı mücadele etmiş bir arkadaşımızdı. İşten atıldıktan kısa bir süre sonra hastalığa yakalanmış ve uzunca bir süre yaşama tutunmak için mücadele ediyordu. Bugün ise yaşamını yitirmiştir. Hem atılan arkadaşlarımız adına hem de mücadele eden insanlar adına ailesine sözümüz olsun, Mehmet Emin’i her mücadelemizde, kavgamızda anacağız, yaşatacağız” dedi.

Törende Mehmet Emin Şavur’un ailesi ve yakınları Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar'a tepki gösterirken törene katılan işçiler de “Mehmet Emin onurumuzdur” sloganları attı.  Mehmet Emin Şavur’un cenazesi, Turgutlu mezarlığına defnedildi.

HAYATINI KAYBEDEN İŞÇİ, "İNSAN ONURUNA YAKIŞIR ÇALIŞMA ALANI İSTİYORUZ" TALEBİNİ DİLE GETİRMİŞTİ

Hayatını keybeden Mehmet Emin Şavur, 7 Haziran 2019'da Evrensel'e verdiği röportajda, “Bizim kimseyle kavgamız yok, tek davamız ekmeğimizin davası. Yapılan haksızlıklardan vazgeçilmeli. İş sağlığını tehlikeye sokacak hareketlerde bulunuyorlar. Engelli vatandaşlarımızı sahada çalıştırmak, muhasebeci arkadaşlara araç kullandırmak istiyorlar. Çalışanların da eminim zoruna gidiyor. Biz işçi ve emekçiler üzerinden tasarrufu kabul etmiyoruz. Aliağa işçilerinin yükü zaten ağır, insan onuruna yakışır şekilde çalışma alanı istiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

GENEL-İŞ: MÜCADELEMİZDE YAŞATACAĞIZ

Mehmet Emin Şavur’un ölümünün ardından DİSK/Genel-İş İzmir 5 No’lu Şube Yönetim Kurulu yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Uzun bir süre üyemiz işsizliğe, işten atmalara, yaşadığımız haksızlığa karşı büyük bir savaş vermekteydi. Aliağa Belediyesinde haksız bir şekilde işten atılan üyelerimiz içinde, mücadelesinde hep ön saflarda yer tutmuş, direngen tavrıyla bizlere güç katmış değerli bir arkadaşımızdır. Aliağa direnişinin simgesi olmuş bu değerli arkadaşımızı kaybetmeninim derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Mehmet Emin Şavur’a, ailesine ve işten atılan üyelerimize sözümüz olsun, anısını mücadelemizde yaşatacağız” ifadeleri kullanıldı. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Nevşehir'de kadın cinayeti: Evinde uyurken bıçaklandı

SONRAKİ HABER

Gazi’de polislerce öldürülen iki gencin davasına devam edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...