25 Eylül 2019 16:42
Son Güncellenme Tarihi: 26 Eylül 2019 13:24

Arabada sigara içme cezası şakınlıkla karşılandı: 'Ciddi misiniz?'

Polis tarafından ülkenin pek çok ilinde yapılan denetlemede şahsi araçlarında sigara içen sürücülere 153'er lira ceza kesildi. İçişleri Bakanlığı 5 bin 63 sürücüye ceza kesildiğini belirtti.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Özel araçlarda da sigara tümüyle yasaklanmalı" açıklamasının ardından harekete geçen trafik polisleri, ülkenin dört bir yanında sürücülerin yasağa uyup uymadıkları denetlendi. Araçlarında sigara içen sürücülere 153'er lira ceza kesildi. Yasaktan haberdar olmadıklarını söyleyen sürücüler, cezayı şaşkınlıkla karşıladı. İçişleri Bakanlığı denetim kapsamında 5 bin 63 sürücüye sigara nedeniyle para cezası verildiğini açıkladı.

Sigara yasağı, AKP'nin MKYK toplantısında sigara yasakları gündeme gelmişti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, toplantıda "Fahrettin Altun'la bir programa giderken trafikte bir araba gördüm. İçinde çocuklar vardı ve babaları şoför koltuğunda sigara içiyordu. Böyle şey olmaz. Niye bunlara ceza verilmiyor? Özel araçlarda da sigara tümüyle yasaklanmalı" diyerel özel araçlarda sigara yasağının sinyalini vermişti. Bu sabah ülkenin dört bir yanında trafik polisleri sürücülerin yasağa uyup uymadıkları denetlendi. Sigara içen bazı sürücülere 153'er lira ceza kesildi.

"UYGULAMADAN HİÇ BİLGİM YOKTU"

Demirören Haber Ajansının aktardığına göre Tokat kent merkezinde bulunan güvenlik ve radar kameralarından araç içinde sigara içtiği tespit edilen sürücüler, Devlet Su İşleri Tokat Şube Müdürlüğü önünde uygulama noktasında durduruldu. Araç sürücülerine Kabahatler Kanunun 39'uncu maddesine göre 153 lira ceza kesildi. Kentte otomobil içinde sigara içmekten ilk cezayı alan Vedat Omca, "Uygulamadan hiç bilgim yoktu. Ceza yedik, bundan sonra dikkat edeceğiz" dedi.

"KENDİ ARABAMIZDA DA İÇEMEYECEKSEK NEREDE İÇECEĞİZ"

Aksaray'da da sigara içen 10 sürücüye 153'er lira para cezası uyguladı. Hakkında para cezası uygulanan bir sürücü, cezaya tepki gösterip, tutanağı yırtıp, uzaklaştı. Ceza alan İsrafil Akpınar da ''Mecbur ödeyeceğiz, ama bence mantıksız. Kendi arabamızda da içemeyeceksek nerede içeceğiz? Evimizde içemiyoruz, kapalı yerlerde içemiyoruz, hastane, okul avlusunda içemiyoruz. Nerede içeceğiz? Ölelim o zaman. Tiryaki diye vatandaşın üzerine bu kadar gelinmez ki'' dedi.

ATAŞEHİR'DEKİ DENETİME ÖZEL HAREKAT POLİSLERİ VE HELİKOPTERLER DE KATILDI

Denetim noktalarından birisi de İstanbul Ataşehir oldu. Denetimlere özel harekat polisleri de katılırken, polis helikopteri de destek verdi. Polis tarafından durdurulan bir sürücü, "Sigara içtiğim için çevrildik. Sürpriz oldu bana" diye konuştu.

"NEFES ALDIĞIM İÇİN DE YAZSINLAR TAM OLSUN BARİ"

Sarıyer Hacıosman Metrosu otobüs durakları önündeki denetime takılan sürücülerden Sametcan Koçahan uygulamaya tepki göstererek, “Vallahi kendi arabamda içilememesi çok saçma bence. Bu benim şahsi arabam. Kendi paramla bindiğim arabam. Kendim binerken de istediğim gibi içmem lazım. Kendi arabamda sigara içtiğim için ceza yazacaklar, nefes aldığım için de yazsınlar tam olsun bari. Kurallara karşı saygımız sonsuz ama kendi şahsi arabamda içtiğim için yazmamaları lazım" dedi.

Kabahatler kanunu gereği 153 lira ceza kesileceğini belirten polise “Ciddi misiniz?" diye soran Selim Koyuncu da “Ben zaten araç kullanırken sigara içersem pek rahat edemiyorum. 1-2 km geride içtim zaten" ifadelerini kullandı.

ÖZEL ARAÇTA SİGARA YASAĞI YENİ Mİ?

Aslında sigara yasağı yeni değil. 7 Kasım 1996 yılında çıkan Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkındaki 4207 numaralı kanunda 2013 yılında değişiklik yapılmıştı. Değişiklikle kanunun 2. maddesi c bendine "Hususi araçların sürücü koltukları ile taksi hizmeti verenler dâhil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında tütün ürünleri tüketilemez" ifadeleri eklenmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 1 Ekim 2019'dan itibaren yürürlüğe girecek olan yasayla ilgili açıklamaları ise sadece sürücülerin değil özel araçlarda sürücü koltuğu dışında seyahat eden yolcuların da sigara içmesini yasaklıyor. Bu nedenle son yapılan denetimlerde trafik memurları sürücülere kabahatlar kanunu üzerinden ceza keserken yolcuları 1 Ekim'de yürürlüğe girecek yasa nedeniyle uyarıyor.

5 BİN SÜRÜCÜYE SİGARA CEZASI

Uygulamaya ilişkin İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 5 bin 63 sürücüye sigara nedeniyle ceza kesildi.

Denetimler sırasında eksikliği ya da kusuru tespit edilen 9 bin 10 araç için idari para ceza verilirken, bin 866 araç ise trafikten men edildi. Çeşitli nedenlerle haklarında adli işlem yapılan 84 kişiden 16'sı da gözaltına alındı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Balıkesir'de 8 işçi, amonyak gazından zehirlendikleri şüphesiyle hastaneye kaldırıldı

SONRAKİ HABER

Komşu yardımlarıyla alınan soba yokluktan yanmıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...