20 Eylül 2019 11:41

Saya işçileri yüzde 50 zam talebiyle iş bırakmaya hazırlanıyor

Antep’te sayacılar artan maliyetlerin karşılanması için en az yüzde 50 zam talebiyle eylem yapmaya hazırlanıyor.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Deniz KAR
Antep

Gaziantep Sayacılar Odası Başkanı Mehmet Sarıbal, sayacıların eyleme hazırlandığını söyledi. Antep’te Gatem Sanayi Sitesi ve Nizip Caddesi’ndeki sayacılar, artan maliyetlerin karşılanması için en az yüzde 50 zam istiyor.

ENTERNASYONAL DAYANIŞMA

Antep’te Türkiyeli ve mülteci işçilerin birlikte çalıştığı saya atölyelerinde, işçiler üretimi durdurma hazırlığı yapıyor. Gatem sanayi sitesinde sayacıların çalıştığı 400 civarında atölyenin olduğunu söyleyen Sarıbal, ham maddeye, elektriğe, kiraya yapılan zamlar sonucunda, alınan ücretin maliyeti karşılamadığını belirtti. Nizip Caddesi’nde de terlik ve spor ayakkabı sayacılarının çalıştığı 600’ün üzerinde atölye olduğuna değinen Sarıbal “Bu iki bölgede 15 binin üzerinde işçi çalışıyor. Talebimiz yüzde 50 zam. Suriyeli işçiler de bizimle birlikte” diye konuştu. Başka şehirlerde de aynı sorunlarla karşılaşıldığını belirten Sarıbal, Konya’da işçilerin eylemi sonucu alınan yüzde 50’lik zammı hatırlattı.

‘TALEPLERİMİZ KARŞILANMAZSA ÜRETİMİ DURDURACAĞIZ’

İşçilerin kayıt dışı çalıştırıldığına da vurgu yapan Mehmet Sarıbal “Sigorta yok. Maliye kaydı yok. İşçiler sabah 7’de geliyor, akşam 7’de çıkıyor. Bunun gibi bir sürü sorun var. Çalışma koşullarının iyileştirilmesi de taleplerimiz arasında” dedi. Esnaf ve işçilerle yapılacak toplantı sonucunda taleplerini net olarak kararlaştıracaklarını söyleyen Sarıbal “Toplantı sonrası işverenlerin yanına gideceğiz, yüzde 50 zam istediğimizi söyleyeceğiz. Onlara bir hafta süre vereceğiz, eğer taleplerimiz karşılanmazsa üretimi durduracağız” şeklinde konuştu.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

5 Haziran davasında Lisa Çalan mahkemeye seslendi: Üç yıldır sesimizi duymuyorsunuz

SONRAKİ HABER

Sayik Erol Tangut'a cinsel istismardan 33 yıl 9 ay hapis cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...