10 Eylül 2019 13:19
Son Güncellenme Tarihi: 10 Eylül 2019 13:30

Zam için iş bırakan sayacılar kazandı

Saya Emekçileri Derneğinin çağrısıyla düşük ücrete ve çalışma koşullarına karşı iş bırakan sayacılar, ayakkabı patronları ile masaya oturdu ve anlaşma sağlandı.

Saya işçileri

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Ahmet AKARSU
Kayseri

Saya Emekçileri Derneğinin çağrısıyla düşük ücrete ve çalışma koşullarına karşı iş bırakan sayacılar kazandı. Yıl sonuna kadar yüzde 12,5 ve ocak ayından itibaren geçerli olacak şekilde yüzde 12,5 olmak üzere toplamda yüzde 25 zam isteyen sayacılar, ayakkabı patronları ile masaya oturdu ve anlaşma sağlandı. Görüştüğümüz sayacılar, “Birlik olunca kazanım oluyor” ifadelerini kullandı.

“EKMEK YETMEDİ Mİ BU İŞ OLMAZ”

Sürece dair görüşlerini aldığımız Saya Emekçileri Derneği Başkanı İlker Avcı, “Bütün firmalar ile anlaşma sağlandı. yüzde 12,5, yıl sonu tamamen kabul edildi. Ocak ayından itibaren geçerli olacak yüzde 12,5 zam da kabul edildi. Çalışmaya başladık. Saya emekçileri olarak boş durmak değil çalışmak istiyoruz. Ama haklarımızı aldığımız koşulda çalışmak istiyoruz. Herkes evine ekmek götürüyor. Ekmek yetmedi mi bu iş olmaz” dedi.

“BİRLİK OLUNCA KAZANIM OLUYOR”

"Birlik olunca kazanım oluyor" diye Avcı, “Dernek bünyesinde ortak karar aldık. Görüşmelerin bilgisi herkese verilecek ve görüşmeleri dernek yapacak. Sayacılarla ortak hareket edilecek. İstekler karşılanmazsa iş bırakma veya türlü hak aranacak dedik. Zamda anlaşılamayınca bir günlük iş bıraktık. Ve bu iş bırakma ses getirdi” diye konuştu.

Saya atölyelerinden görüştüğümüz işçiler sonuçtan memnun olduklarını dile getirdi.

Öte yandan dernek bünyesinde birleşince, ortaklaşınca çoğu sayacı sonucun sevindirici olacağını belirtti. Sadece 6 aylık zam süreçlerinde değil, hem 2020 görüşmeleri için hem de düzenli bir şekilde yapılacak faaliyetlerle var olan birliği güçlendirmek hedefleniyor.(Kayseri/EVRENSEL)

 

ÖNCEKİ HABER

Eşinin yaraladığı öğretmenin yer değişikliği talebinin reddi hak ihlali sayıldı

SONRAKİ HABER

Praksis yeni albümünü yayınladı: Tekmeye kafa

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa