Adana’da sayacılar yüzde 40 zam talebiyle iş bıraktı

Kriz nedeniyle girdi maliyetleri her geçen gün yükselen Adanalı sayacılar yüzde 40 zam talebiyle üretimi durdurdu.

26 Kasım 2018 15:38
Son Güncellenme Tarihi: 26 Kasım 2018 16:20
Paylaş

Salih Can ALDEMİR
Aydın YİĞİT
Adana

Adana’da sayacılar, yüzde 40 zam talebi ile iş bıraktı. Daha önce firmalarla görüştüklerini belirten sayacılar, ayakkabı firmalarının kendilerine ilettiği yüzde 10 zam önerisinin kriz koşulları nedeniyle kabul edilemez olduğunu söyledi. Sayacılar grevde kararlı olduklarını da sözlerine ekledi.

Evrensel’e konuşan saya işçisi Kerim Demir; “Tüm sayacılar birlikteyiz. Çalışma koşullarımız çok kötü. Üstelik sigortasız çalıştırılıyoruz” dedi.

Sayacı Mehmet Emin ise “Kriz sebebi ile her şeye zam geldi. Giderlerimizi karşılayamaz olduk. Bu zam talebimiz kaçınılmaz oldu. Çalışma koşulları ve ücret yüzünden bir çok sayacı mesleği bırakıyor” dedi.

İşçilere hitap eden Sayacılar Dernek Başkanı Mustafa Özay, son dönemde sayacıların bir kısmının da çalışamaz hale gelirken patronların kriz zamanında da kazandığını ifade etti. Haklarını grevden başka bir yolla alamayacaklarını dile getiren Özay, istedikleri zammı almadan iş başı yapmayacaklarını dile getirdi. Giderlerindeki artışın yüzde 100'ü bulduğunu ifade eden Özay, greve Suriyeli ve Türkiyeli tüm sayacıların katıldığını söyledi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ordu’da şehir hastanesi projesine itiraz

SONRAKİ HABER

Evimiz yanıyor!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...