28 Kasım 2018 14:03

Sayacılar grevi bitirdi: Birlikteliğimiz devam edecek

Adana’da sayacıların fiili grevi bazı firmaların zam talebini kabul etmesi üzerine sonlandırıldı. Zam yapmayan firmalarla görüşmeler sürüyor.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Volkan PEKAL
Adana

Adana’da zam talebiyle iş bırakan sayacılar bazı firmaların zamları vermesi üzerine fiili grevi sonlandırdı. Dernek zam vermeyen firmalarla görüşmelerini sürdürecek. Sayacılar sadece eylem sırasında değil sonrasında da haklarını aramak için bir arada hareket etmeye devam edeceklerini bildirdi.

Ayakkabı İmalatı Çalışanları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Özay, yüzde 30 civarında zam veren firmalar olduğunu belirterek henüz zam almayanlar için görüşmelere devam edeceklerini ifade etti. Orta ölçekli sanayi sitesine taşınan firmalarda ücretli olarak çalışan işçilerin de iş bırakması sonucu zam aldığını aktaran Özay, dernek olarak hakları için mücadeleye devam edeceklerini dile getirdi.

Görüştüğümüz sayacılar da dernek çatısı altında sağladıkları birliğin zam alınmasından sonra da süreceğini söyledi. 7 yaşında mesleğe başlayan 42 yaşındaki Murat Dilekçi isimli sayacı, çocuklarının geleceği için derneklerine sahip çıkacaklarını dile getirdi. Geçmişte daha rahat olduklarını söyleyen Dilekçi, “Sabah 8’de işe gel. Akşam 11’e kadar makine başında çalış. Bu dünyanın başka neresinde var? Sayacı meslektaşlarıma sesleniyorum. Bir araya gelelim. Bir ağacın dalını kırarsınız ama 40 dal bir araya gelirse kimse kıramaz” dedi. Sağlıklı koşullarda çalışmak ve yaşamak istedikleri için eyleme başladıklarını dile getiren Mehmet Onur “İŞKUR’dan sigorta yapıyorlar ama primimiz yatmıyor. Sağlığımızdan çalıyorlar, emeğinizden çalıyorlar, mesaimizden çalıyorlar” dedi. Murat isimli sayacı da “Olan bize oluyor. Hepimiz biriz. Zamlar dernek denetiminde olacak” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Öykü Arin ve tüm lösemili çocuklara TARİŞ işçileri ve DİSK’ten destek

SONRAKİ HABER

AYM "hak ihlali" dedi: Berkin'in cenazesinde yaralanan yurttaşa tazminat ödenecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa