12 Eylül 2019 10:40
Son Güncellenme Tarihi: 12 Eylül 2019 14:49

Erdoğan "Ah üzerinden siyaset bina edilmez" dedi ama kayyumlar işçi kıyımı yapıyor

Mardin ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine atanan kayyumlar, işten atmalara devam ediyor. Diğer işçiler de sendika değiştirmeye zorlanıyor.

Fotoğraf: MA

Paylaş

İnanç YILDIZ
Diyarbakır

Erdoğan dün büyükşehir belediye başkanlarıyla yaptığı toplantıda belediyelerde işten atma ve sendika değiştirme baskısı iddialarıyla ilgili konuştu ve CHP’li belediyeleri kastederek “Kapı önüne konan, canları yananların ahı üzerinde ne hizmet ne siyaset bina edilebilir” dedi ancak Mardin Büyükşehir Belediyesine atanan kayyum, tamamı taşerondan kadroya geçirilen 187 işçiyi, telefonlarına gelen bir mesajla işten attı. Diğer işçiler de sendika değiştirme baskısı altında. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyumu da 37 çalışanın iş askıya aldı. 

ERDOĞAN İŞTEN ATMALARI ELEŞTİRMİŞTİ

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde büyükşehir belediye başkanlarıyla toplantı yaptı. Erdoğan, burada belediyelerle ilgili işten çıkarmalara da değinerek: Şayet varsa birkaç kötü örnek bahane edilerek, yüzlerce, binlerce kişinin ekmeğiyle oynanması ne hakka ne hukuka ne adalete ne de insanlığa sığar. Kapı önüne konan, canları yananların ahı üzerinde ne hizmet ne siyaset bina edilebilir dedi. Erdoğan, ayrıca 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiğinde kimseyi yerinden, ekmeğinden, aşından etmediklerini de ileri sürdü.

MARDİN VE DİYARBAKIR'DA İŞÇİ KIYIMI

Ancak İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediyesinde işçi kıyımı yaşandı. Tamamı taşerondan kadroya geçirilen 150 çalışanın ardından, 37 çalışanın daha işine son verildiği öğrenildi. Söz konusu durum, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından gönderilen mesajla işçiler haberdar oldu.  Diyarbakır’da da kayyum gelir gelmez 29 kamu emekçisi, 8’i işçi olmak üzere 37 kişinin iş akdini askıya aldı. 

"ERDOĞAN DÖNEMİNDE ON BİNLERCE EMEKÇİ İŞİNDEN OLDU"

Konuya ilişkin Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel İş Sendikası Merkez yöneticisi Mehmet Salih Doğrul, Evrensel’e konuştu.

Doğrul, "Erdoğan döneminde 2 binin üzerinde işten atma yaşandı. Yine kendi cumhurbaşkanlığı döneminde KHK’lerle 140 bin emekçinin hukuksuz bir şekilde işinden edildiğini biliyoruz. Yine belediye başkanlarının yerine atanmış kamu görevlileri eliyle işçiler işinden edildi. Dönüp kendi pratiklerine bakmaları gerekiyor. Hem KHK’lerle atılan işçiler, memurlar hem de kayyumların talimatıyla işinden edilen binlerce işçi, emekçi derhal işe başlatılmalıdır" dedi. 

SENDİKA DEĞİŞTİRME BASKISI VAR

Mardin’de yetkili sendika olduklarını ve sözleşme yetkisi için başvuruya bir hafta kala işçilerin yoğun bir baskıyla sendikalarından istifa ettirildiğini dile getiren Doğrul, “DİSK’te kalan işçilerle sözleşme yapılmayacağı ve kalan işçilerin sürgün edileceğine yönelik sözler vardı. Şube yöneticimiz sürgün edildi. Biz bununla ilgili suç duyurusunda bulunduk. Sonuna kadar da işçilerin haklarınız savunmak için mücadele edeceğiz” dedi.

“MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

17 yıllık AKP iktidarı döneminde işçi ve emekçilerin yoğun bir saldırıya maruz kaldığını söyleyen Doğrul, “Bu saldırılara karşı alanda olan hep DİSK’ti. Uygulanan politikaların emeğin kazanımına dönük büyük kayıplara neden olacağı şiarıyla sürekli alanlarda mitingler yaptık. Saldırıya uğradık. Ama ne yazık ki AKP hükümeti hep bildiğini okudu. Şimdi, belediyelerde yandaş sendikalardan kopuş yaşanması o sendikaları telaşlandırdı. Çünkü bugüne kadar işçiye dönük somut bir kazanımları yoktu. Yandaş olmaları onları büyütmüştü. Ama şu an işçilerin özgür olmalarının verdiği rahatlıkla kendi haklarını savunacak örgütlere yöneliyorlar. Mardin’de de şu an öyle bir şey var. Yetkili olmamıza rağmen Hizmet-İş sendikası çoğunluğu sağlayamadığı için kayyumun ve bürokratların etkisi kullanılarak işçiler istifa ettiriliyor. Buna karşı biz de mücadelemiz sürdüreceğiz” dedi.

ERDOĞAN’A KENDİ BAŞKANI DA TEPKİ GÖSTERDİ: EMSALİ GÖRÜLMEMİŞ ÇALIŞAN KIYIMI UYGULANDI

Erdoğan’ın sözlerine kendi partisi AKP’den iki dönem (2004-2014) Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Dr. Asım Güzelbey’den geldi. Twitter hesabından açıklama yapan Güzelbey şunları söyledi: “Sn. Cumhurbaskanımız, belediyelerdeki işten çıkarmalara tepki göstermiş. Yürekten katılıyorum. İşini yapan, siyaseti, belediyenin içine sokmayan insanların ekmeği ile oynamak yanlış. Ancak, aynı işlemin 2014’de Gaziantep Belediyesinde de yapıldığından haberi yok sanıyorum. Sn Cumhurbaşkanım. 2014 mahalli idare seçimleri sonrası, Gaziantep Belediyesinde de, emsali görülmemiş bir çalışan kıyımı uygulandı. Yılların mühendisleri, daire başkanları vs. Keşke, bugünkü hassasiyetinizi, o gün de gösterseydiniz. İğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batıralım.”

Güzelbey, AKP ilk defa 2003 yılında iktidarı geldikten sonra 2004 yerel seçimlerinde AKP’den Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmişti. İki dönem başkanlık yaptıktan sonra 2014 yılında ise yapılan yerel seçimlerde koltuğu yine AKP’den seçilen Fatma Şahin’e bırakmıştı.

ÖNCEKİ HABER

Hasadı süren ayçiçeğinde rekolte yüksek, fiyat düşük

SONRAKİ HABER

HDP'li vekil Hatimoğulları Meclis'in tarım işçilerinin sorunlarına çözümünü sordu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa