08 Eylül 2019 18:23

HDP Diyarbakır il ve ilçe örgütü yöneticileri hakkında soruşturma başlatıldı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, HDP Diyarbakır il ve ilçe örgütleri hakkında HDP il binası önünde aileler tarafından yapılan eylemler gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, HDP Diyarbakır il ve ilçe örgütleri hakkında HDP il binası önünde aileler tarafından yapılan eylemler öne sürülerek soruşturma başlatıldı. Savcılığın soruşturma başlattığı haberi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Malatya'da yaptığı konuşmanın hemen ardından duyurulması dikkat çekti.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Ulusal ve yerel basın yayın organlarında, çocuklarının PKK terör örgütünün elinden kurtarılmasıyla ilgili oturma eylemi yapan ailelerin terör örgütü yandaşları tarafından, eylemlerini bitirmeleri için tehdit edildikleri ve çocuklarını kandırarak terör örgütüne HDP’lilerin götürdüğü şeklinde çıkan haberlerle ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur. Bilindiği üzere PKK terör örgütü tarafından çocukları kaçırılan ailelerin HDP Diyarbakır İl Binası önündeki oturma eylemleri Hacire Akar’la başlamış ve akabinde 15 ailenin daha katılımıyla büyüyerek devam etmiştir. Bu süreçte ailelere ülke kamuoyundan yoğun destek verenler olduğu gibi, örgüte müzahir kişiler ve örgüt yanlıları tarafından da çeşitli taciz ve tehditler edilmeye başlanmıştır. Bununla ilgili olarak Emniyet birimlerine, bütün oturma eylemi yapan ailelerin korunması için tedbir alınması yönünde talimat yazılmış, aileleri tehdit eden kimliği belirlenmeye çalışılan kişilerle ve çocuklarının kandırılarak PKK terör örgütüne katılmasını sağladıkları iddia edilen HDP il ve ilçe yöneticileriyle ilgili adli soruşturmalar başlatılmıştır."

Erdoğan, Malatya'daki konuşmasında "Ey PKK terör örgütünün desteklediği HDP, siz 14,15,16 yaşındaki bu çocukları kaçırmak suretiyle ne yapacağınızı zannediyorsunuz, öğretmenlerimizi, uzman askerlerimizi, çavuşlarımızı kaçırmak suretiyle ne yapacağınızı zannediyorsunuz. Siz insanlıktan nasibinizi almadınız" ifadelerini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Ruhu ayazda kalmış bir kış ozanı: Hüseyin Köse

SONRAKİ HABER

Mersin Valiliği kayyum eylemlerini 15 gün süreyle yasakladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa