10 Temmuz 2019 15:43

Aliağa Belediyesi işçileri ödenmeyen ücretlerini istiyor

İşten atılan ve direnişlerine devam eden Aliağa Belediyesi işçileri ödenmeyen mayıs ayı ücretlerini istiyor.

Aliağa Belediyesinde işten atılan ve direnişe geçen işçiler

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

İşten atılmaları üzerine Aliağa Demokrasi Meydanı’nda direnişlerine devam eden Aliağa Belediyesi işçileri, ödenmeyen mayıs ayı ücretlerini istiyor.

İşten çıkarılmalarının ardından kıdem ve ihbar tazminatlarını alamayan işçiler, aynı zamanda çalıştıkları süre zarfında elde ettikleri mayıs ayı hak edişlerini de halen alamadı. Biriken kredi borçları, çocukların masrafları gibi masraflarla bir aylık süreci geçiren işçiler Aliağa Kaymakamı Erhan Günay’ı ve Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı Cahit Ayan’ı ziyaret ederek durumlarını aktardı. Erhan Günay’dan konuyla ilgili bir mülki amir olarak adım atmaları yönünde bir talepte bulunan işçilere Günay’ın cevabı olumlu yönde oldu. Günay’ın, ücretlerin yatırılması yönünde görüşmelerde bulunacağı cevabını verdiği öğrenildi.

Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı Cahit Ayan’ın ise işçilere son hak edişlerinin bir kısmını yatırmak için adım atma eğiliminde olduğu aktarıldı.

İşten çıkarıldığı için direnişlerine devam eden belediye işçileri ise artık bıçağın kemiğe dayandığını belirtti. Bir işçi biriken borçlarını ödemek için 20 yıllık belediye hizmetinin ardından parça başı havlu kenarı temizleme işi yaptığını aktardı.

“KREDİ BORÇLARI İÇİN ÇAPAYA GİDİYORUM”

Yıllardır belediyede şoförlük yapan Halil Günaydın’ın eşi İpek Günaydın ise eşi işten çıkarıldığından beri çapa işlerine gittiğini söylüyor. İpek Günaydın “Hâlâ maaşlarını ödemediler, benim eşim emeklilik başvurusunu yaptı. Ben pamuk, domates ve karpuz çapalamaya gidiyorum. 5 bine yakın da komşumdan borç aldım. Ben iki sene önce oğlumu bıçaklı saldırıda kaybettim. Belediye başkanı Acar bu durumumuzu da biliyor. Bize ‘Sen merak etme abla herhangi bir sıkıntın olursa bana gel’ demişti o dönemde. Bunu dediği halde eşimi işten çıkardı. Benim eşim sabah akşam demeden çalışırdı. Bir an evvel maaşlarımızın yatması gerekiyor” dedi.

“KADRO HAKKIMIZI GERİ ALACAĞIZ”

Bir başka işçi ise ne kadar mağdur olsalar da direnişlerinin kırılmayacağını dile getiriyor. Yıllardır belediyenin farklı alanlarında görev yeri değişiklikleri ve baskılarla çalıştıklarını ama yılmadıklarını ifade eden işçiler, “Ne olursa olsun hem hak ettiğimiz ödemeleri hem de işe iade hakkımızı kazanacağız. Bizim yıllarımızı vererek kazandığımız kadro hakkımızı böyle tek seferde silip atamazlar” diye konuştu. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tuzla tersanelerinden İstanbul seçimlerine

SONRAKİ HABER

Süryani ve Ermeni mezarları üzerine Millet Bahçesi yapılmasını Meclis’e taşındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa