31 Mayıs 2019 10:17

Türkiye ekonomisi yılın ilk 4 ayında yüzde 2,6 daraldı

Türkiye ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde 2018 yılının yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2,6 daraldı.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın ilk çeyreğine (ocak-mart) ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, Gayrisafi Yurt İçi Hasıla - GSYH bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2,6 daraldı. Hanehalkı harcamaları yüzde 4,7 azalırken, yatırımlarda azalma yüzde 13 oldu. 2018 yılının son çeyreğinde yaşanan yüzde 3 oranındaki küçülme rakamının ardından bu üst üste yaşanan ikinci küçülmeyi gösteriyor.

2019 yılının birinci çeyreğinde cari fiyatlarla yüzde 16 artarak 914 milyar 699 milyon lira oldu.

GSYH’yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde; sanayi sektörü toplam katma değeri yüzde 4,3 ve inşaat sektörü yüzde 10,9 azaldı. Tarım sektörü toplam katma değeri yüzde 2,5 arttı. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri yüzde 4.0 azaldı.

Yılın ilk çeyreğinde, 2018 yılının ilk çeyreğine göre değişimler söyle sıralandı:

  • Takvim etkisinden arındırılmış GSYH, yüzde 2,3 azalırken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH, yüzde 1,3 arttı. 
  • Yerleşik hanehalklarının ve hanehalkına hizmet eden kar amacı olmayan kuruluşların (HHKOK) toplam nihai tüketim harcamaları, yüzde 4,7 azaldı.
  • Devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 7,2 artarken, gayrisafi sabit sermaye oluşumu yüzde 13 azaldı.
  • Mal ve hizmet ihracatı, yüzde 9,5 artarken, ithalatı ise yüzde 28,8 azaldı.
  • İşgücü ödemeleri yüzde 20,9, net işletme artığı/karma gelir yüzde 10,8 arttı.
  • İşgücü ödemelerinin cari fiyatlarla Gayrisafi Katma Değer içerisindeki payı yüzde 38,3’ten yüzde 39,3’e yükseldi. Net işletme artığı/karma gelirin payı ise yüzde 43,3'den yüzde 40,8'e düştü.

RESESYON SÜRÜYOR

İktisatıçı Mustafa Sönmez sosyal medya hesabından yaptığı değerlendirmede resesyonun sürdüğüne dikkat çekti. Sönmez'in paylaşımları şöyle oldu:

"TÜİK e göre 2018 milli geliri 784 milyar dolara indi. İlk çeyrek GSYH sı 170 milyar$ ile hem 2018 ilk çeyreğin hem son çeyreğin gerisinde. Resesyon sürüyor."

"Teknik olarak resesyondan çıktık diyenler, Eylül de açıklanacak 2. Çeyrek verisi karşısında fena halde resesyona girdik diyecekler. Çünkü 2018 2 çeyrek bazı yüksek ve % 6-7 küçülme gelmesi mümkün, 1ç (çeyrek) performansı de yenilenemeyecek. Yeniden resesyona girdik diyecekler, teknik!" (EKONOMİ SERVİSİ) 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Democracy watch participant lawyer Kemal Aytaç: We are taking a stance against lawlessness

SONRAKİ HABER

Aşı karşıtı ailelerin sayısı artıyor: “Reddeden gruplar dindarlar ve  postmodernler”

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...