24 Mart 2019 14:41
Son Güncellenme Tarihi: 25 Mart 2019 00:39

Tecride karşı bir ölüm daha: Zehra Sağlam yaşamına son verdi

Oltu Cezaevinde bulunan Zehra Sağlam, tecridi protesto etmek amacıyla yaşamına son verdi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Oltu T Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan Zehra Sağlam, tecridi protesto etmek amacıyla yaşamına son verdi.

Cezaevinde bir tutuklu daha PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek için yaşamına son verdi. Erzurum'un Oltu T Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan 23 yaşındaki Zehra Sağlam, yaşamına son verdi. Muş’un Varto ilçesinden olan Sağlam'ın cenazesi polis tarafından alınarak Erzurum Adli Tıp Kurumuna (ATK) götürüldü. Çocuklarının yaşamını yitirdiğini duyan Sağlam ailesi Erzurum'a gitti.

ATK önünde aileyle birlikte bekleyen avukat İrfan Sarı, Sağlam'ın 16 Aralık'ta açlık grevine giren tutuklular arasında olduğunu söyledi. 2016 yılında Bingöl'de tutuklanan Zehra Sağlam'ın, 1 yıl Bingöl Cezaevinde, 2 yıldır da Oltu Cezaevine kaldığı öğrenildi. 

3 yıldır tutuklu olan Sağlam'ın cenazesi Erzurum Adli Tıp Kurumu’nda Jandarma tarafından alındı. Aile yakınlarının bir araçla eşlik ettiği cenaze Varto ilçesine doğru hareket etti. Cenazeye eşlik etmek amacıyla DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, HDP milletvekilleri Şevin Coşkun, Dilan Dirayet Taşdemir, Musa Farisoğulları, Erdal Aydemir, Abdullah Koç ve Bingöl Belediye Eşbaşkan Adayı Hişyar Özsoy'un Varto'da bekleyişi sürüyor. 

CENAZENİN GÖMÜLECEĞİ KÖYE GİRİŞ ÇIKIŞLAR KAPATILDI

Sağlam'ın cenazesi Muş'un Varto ilçesi Kayalıkale (Xinzor) köyüne defnedilmesi beklenirken köye giriş ve çıkışlar Muş Valiliği tarafından yasaklandı. Valilik, cenazeye ilişkin, “Zehra Sağlam cenazesine ilişkin provokatif eylem hazırlığı olduğu istihbar olmuştur. Teröristin cenazesine ilişkin Varto ilçesi Omcalı (Kayalıkale mah.) köyünde gömüleceği dikkat alındığında 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11. Maddesi çerçevesinde cenazeye katılma ve eylemlere ilişkin tüm il içi hareketler ve giriş çıkışlar yasaklanmıştır" denildi. 

Zülküf Gezen 17 Mart'ta Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevinde, Ayten Beçet 23 Mart'ta Gebze Kadın Kapalı Cezaevinde tecridi protesto etmek için yaşamlarına son vermişti.

Almanya’nın Krefeld kentinde de 20 Şubat tarihinde mahkeme önünde bedenini ateşe veren Uğur Şakar, tedavi gördüğü hastanede 22 Mart’ta yaşamını yitirmişti. (Erzurum/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Aydın Kalfaköy halkı, yaşam alanında JES istemiyor | Çepeçevre Yaşam

SONRAKİ HABER

Gezi davası görülüyor: Davada sona gelindi, kararın bugün açıklanması bekleniyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...