24 Mart 2019 09:18

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan EYT yorumu: Ne istediklerini bilmiyorlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan EYT'liler için, "Onların taleplerinin ne anlama geldiğini çoğu kimse bilmiyor. Onlar 38 yaşında emeklilik istiyor" dedi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın (EYT) ne istediklerini bilmedikleri görüşünü dile getirirken "Onlar 38 yaşında emeklilik istiyorlar" dedi.

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar, Erdoğan ile yaptığı görüşmeyi köşesine taşıdı. Munyar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Eskişehir mitingi sonrası valilik binasında gazetecilerle bir araya geldiğini, burada sohbet sırasında EYT konusu açılınca Erdoğan'ın "Onların ne istediğini, taleplerinin ne anlama geldiğini çoğu kimse bilmiyor. Onlar 38 yaşında emeklilik istiyorlar." ifadesini kullandığını belirtti. "Bana döndü, '38 yaşında emeklilik olur mu?' diye sordu. O anda 1980’li yılların ortalarını, Turgut Özal’ın Başbakanlığı dönemini anımsadım. Özal Hükümeti, emeklilik yaşının kademeli olarak erkeklerde 65’e çıkarılması için harekete geçmişti. Gazetelerin o günlerdeki manşetleri gözümün önüne geldi: Mezarda emeklilik."

Munyar'ın köşesinin ilgili kısmı şöyle:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sorusu üzerine şu anımsatmayı yaptım:

- Özal Hükümeti o dönemde emeklilik yaşını yükseltmişti. Daha sonra 12 Eylül darbe dönemi siyasi yasakları referandumla kalkınca seçim yarışı sırasında DYP Lideri Süleyman Demirel emeklilik yaşını indirme sözü verdi. İktidar olunca da emeklilik yaşını indirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, düzeltme yaptı:

- Rahmetli Demirel yine de emeklilik yaşını biraz yukarıda tutmuştu. Şimdikiler emeklilik yaşının 38’e inmesini istiyor.

Türkiye’de de ortalama yaşam süresinin uzadığına işaret etti:

- Genç yaşta emekli olanlar boş durmuyor. Yeniden bir işe girip çalışıyor.

Kısa sohbet sonrası İstanbul’a dönerken düşündüm. Emeklilikte yaşa takılanlar gibi bir sorunun ortaya çıkması, çalışma ortamındaki istikrarsızlıktan kaynaklanıyor.

Çeşitli gerekçelerle çalıştığı iş yerinden ayrılan 45-50 yaş aralığındaki bir kişi, yeniden iş bulmakta zorlanıyor, şu yaklaşımla karşılaşıyor:

- Daha genç eleman almak varken, 50 yaşında personel çalıştırmak istemeyiz.

Bu durumda özel sektörde emeklilik yaşını tamamlayana kadar çalışma fırsatını her personel bulamıyor.

Konuya bu açıdan bakılıp, çözüm için farklı formül geliştirilebilir mi? (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İzmir'de vapur seferleri yeniden başladı

SONRAKİ HABER

Rusya’dan Türkiye açıklaması: Suriye'deki teröristlere destek vermeyi durdurun

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...