05 Mart 2019 17:12
Son Güncellenme Tarihi: 05 Mart 2019 17:13

Borçlarını ödeyemeyen Pamukkale Üniversitesi çalışanlarına soruşturma

Denizli Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü, borçlarını ödeyemediği için icralık olan çalışanları hakkında soruşturma açılması talimatı verdi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Hilmi MIYNAT
Denizli

Pamukkale Üniversitesi rektörlüğü, borçlarını ödeyemediği için icralık duruma düşen üniversite çalışanları hakkında "disiplin soruşturması talimatı" verdi. Şubat ayı içerisinde üniversiteye bağlı ilgili birimlere gönderilen Rektör Hüseyin Bağ elektronik imzalı evrakta, "Borçlarını ödeyemediklerinden dolayı haklarında icra takibi başlatılan personel hakkında, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 125’inci maddesi hükümleri uyarınca disiplin soruşturması yapılması" istendi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca ise icra takibi başlatılan çalışanlar hakkında disiplin soruşturması açılmasına tepki gösterdi.

Evrensel’in ulaştığı evrakta şu ifadeler yer alıyor: Üniversitemizde görevli personelin borçlarını ödemediklerinden dolayı haklarında icra takibi başlatılan ve sonrasında maaşına haciz işlemi uygulanan görevliler hakkında, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 53 ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 125’nci maddesi hükümleri uyarınca disiplin soruşturması yapılmasını, yeni icra işlemi uygulanacak üniversitemiz personeli hakkında da disiplin soruşturmasının yaptırılması hususunda bilgi ve gereğini rica ederim.

657 sayılı Devlet Memuru Kanunu’nun 125’inci maddesinde kınama cezasını gerektiren fiil ve haller içerisinde “Borçlarını kasten ödemeyerek hakkında yasal yollara başvurulmasına neden olmak” ifadesi yer alıyor.

BİÇER KARACA: KRİZİN FATURASI PAÜ ÇALIŞANLARINA KESİLİYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, icra takibi başlatılan çalışanlar hakkında disiplin soruşturması açılmasına tepki gösterdi. Karaca, "Kriz yüzünden zaten borçlarını ödeyemeyen personele disiplin soruşturması açmak, krizin faturasını çalışanlara kesmektir" dedi.

Karaca, üniversitelerin akademik olmaktan uzaklaşıp iktidar odağı haline gelmesine dikkat çekti ve "Akademik başarılarıyla gündeme gelmesi gereken bir üniversite, ekonomik kriz yüzünden borçlarını ödeyemeyen personeline disiplin soruşturması açmasıyla gündeme geliyor." dedi. Karaca, üniversite personelinin borçlarını ödeyememesinin sebebinin ekonomik kriz olduğunu ve çalışanların üniversite yönetimi tarafından bir kez daha mağdur edildiğini belirtti. Karaca, "Üniversitenin görevi; akademik bilgi üretmek, ülkemizin geleceği için aydınlık gençler yetiştirmektir. Üniversiteyi üniversite yapan personeline iktidara iyi görünmek için disiplin soruşturması açmak değildir" dedi.

ÇALIŞANLAR ÜZERİNDE BASKI ARTIYOR

Pamukkale Üniversitesi tarafından borcunu ödeyemeyen personele disiplin soruşturması açılmasını, çalışanlar üzerinde borcunu ödetmek için baskı oluşturulması olarak değerlendiren Karaca, "Ekonomik kriz yüzünden herkes borç batağında. Güvencesiz çalışanların zaten zor durumda olduğunu biliyorduk. Bu kez kamu güvencesiyle çalışanlara baskı oluşturuluyor. Üniversite kendi personeline bir de işlerini kaybetme korkusu yaşatıyor." dedi. Karaca son olarak, üniversitenin yeni icra takiplerine de disiplin soruşturması açılacağını belirtmesinin açık açık tehdit olduğunu dile getirdi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ülkenin dört bir yanında kadınlardan 8 Mart etkinlikleri

SONRAKİ HABER

Dışişleri Bakanlığından "zorunlu olmadıkça Çin'e gitmeyin" uyarısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa