02 Ocak 2019 11:43

Poşetin 25 kuruşa satılması uygulaması sosyal medyada gündem oldu

Alışverişlerde plastik poşetlerin 25 kuruşa satılması uygulaması başladı. Vatandaşlar uygulamaya dair görüşlerini sosyal medyada dile getirdi.

Poşetin 25 kuruşa satılması uygulaması sosyal medyada gündem oldu

Ekran görüntüleri Twitter'dan alınmıştır.

Paylaş

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hayata geçirdiği, manav, şarküteri ve ekmek reyonları dışındaki alışverişlerde plastik poşetlerin 25 kuruşa satılması uygulaması bugün başladı. Marketler, satın aldığı ürünleri montona dolduran ve el arabasıyla alışveriş yapan vatandaşların eğlenceli görüntülerine sahne olurken uygulama sosyal medyada da gündem oldu. Twitter'da #poşet25kuruş etiketiyle paylaşılan mesajlarda vatandaşlar uygulamaya dair görüşlerini dile getirdi. Poşetlerin ücretli satılmasına karşı çıkanlar olmakla beraber, uygulamanın çevre kirliliğine olumlu etkisi olacağını savunanlar da oldu. En çok beğeni alan paylaşımlar ise uygulamaya mizahi yaklaşanlar oldu.

'BEZ TORBA YA DA PAZAR ARABASIYLA GELİYORLAR'

Uygulamanın başlamasıyla marketlerin kapılarına "1 Ocak itibariyle poşetler ücretlidir' duyurusu asılırken, müşterilere kasada "Poşet ister misiniz" sorusu yöneltildi.

Uşak'ta uygulamanın ilk günü olması sebebiyle müşterilerden tepki aldıklarını ifade eden market sorumlusu Aykut Ay, "Bir süre müşterilerimizin serzenişi olacaktır. Çevre ve doğa için çok önemli, faydalı bir uygulama. Müşterilerimiz zaten bez torba ya da pazar arabası ile geliyorlar" dedi.

'POŞETLER ARTIK BİLİNÇLİ KULLANILACAK'

Manisa'da bir marketten alışveriş yapan Oğuz Çavuş da "Poşetlerin paralı olması güzel. Doğaya verdiği zarardan dolayı ve insanların artık bilinçli kullanacak olması memnun edici" diye konuştu.

'GEREKİRSE PANTOLONOMU ÇIKARTIR İÇİNE DOLDURURUM'

Fotoğraflar: DHA

Uygulamanın doğru olmadığını savunan yurttaşlardan olan Taner Gökçe, satın aldığı ürünleri montunun içine doldurdu. Bu anların sosyal medyada gündem olması üzerine DHA'ya açıklama yapan Gökçe, "Bu uygulamayı uygun bulmuyorum. Gerekirse pantolonumu çıkarır, içine doldururum. Günde 3-4 defa markete gidiyorum. Ayda 100 lira para ediyor" dedi.

'SENİ ÇÖPE ATACAĞIM POŞETE YAZIK'

Uygulama sosyal medya da gündem oldu. Twitter'da #poşet25kuruş etiketiyle yapılan paylaşımlardan bazıları şöyle:

(HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Çocuğa yönelik cinsel istismara 100 yıl hapis

SONRAKİ HABER

Sarı-lacivertliler 3 puana hasret: Bursaspor 1-1 Fenerbahçe

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa