07 Kasım 2018 14:15
Son Güncellenme Tarihi: 07 Kasım 2018 14:39

10 Ekim Katliamı firari sanıklarının davasına çağrı

10 Ekim Ankara Katliamı davasının firari sanıklarının yargılandığı dava için 10 Ekim-Der ile sendika ve siyasi partiler çağrı yaptı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Birkan BULUT
Burcu YILDIRIM
Ankara

10 Ekim davasındaki firari sanıkların yargılamasına yarın devam edilecek. Firarilerin bazılarının takip edilmelerine rağmen yakalanmadığı, bazılarının da yakalanmasına rağmen serbest bırakıldığı biliniyor. KESK, DİSK, TMMOB, TTB ve 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, 10 Ekim Davası'nda firari sanıkların yargılamasına devam edilecek duruşmaya çağrıda bulundu. 10 Ekim Davası avukatlarından Eylem Sarıoğlu, bu sanıkların iyi gizlendikleri için değil yakalanmadıkları için firari olduklarını söyledi.

Tüm Bel Sen Genel Merkezi'nde yapılan basın toplantısında konuşan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, “Taleplerimizi görmeyen mahkemeye rağmen gerçek adaleti aramaya devam ediyoruz. Herkesi bu davayı takip etmeye çağırıyoruz. Türkiye'nin her yerinde aileler davaya gelmek için yola çıkacaklar. Bu akşam saat 21.00'da sosyal medya üzerinden derneğin başlatacağı etkinliğe de destek bekliyoruz” dedi.

Av. İlke Işık ise “10 Ekim 2015 saat 10.04'ten itibaren 3 yıldır unutturmama mücadelesi yürütüyoruz” dedi. 10 Ekim davasının sadece IŞİD'lilerden ibaret bir dava olmadığını vurgulayan Işık, “Elimizde bu katliama yol veren her türlü deliller var. Bu delillerden gerçek sorumlulara gitmek yerine sadece IŞİD'lilere cezalar verilmesi yeterli değildir. Ankara Katliamı insanlığa, barışa, demokrasiye karşı bir katliamdır” dedi.

IŞİD'İN CİRİT ATTIĞI ANTEP'İN VALİSİ İSTANBUL'A ATADILAR

Avukat Eylem Sarıoğlu, 16 firari sanığın kendilerini çok iyi gizledikleri için değil, devletin yakalamak istemediği için firari olduklarını vurgulayarak, “Deliller toplandığında bu sorumluluğu çok açık bir şekilde gördük. Antep'te IŞİD'in nasıl cirit attığını ve göz yumulduğunu gördük. 10 Ekim ailesinin bir parçası olarak katliamın tüm bağlantılarının ortaya çıkarılması için bu davayı sürdüreceğiz” diye konuştu. Ayrıca o dönem mülki amir olarak birçok bilgiye sahip olduğunu düşündükleri Antep Valisinin, geçtiğimiz günlerde İstanbul'a atandığını belirten Sarıoğlu, “Bir vali düşünün ki görev aldığı dönemde birçok katliam oluyor. İstanbul'a vali olarak atanması aslında devletin de IŞİD'le mücadeleye bakışını çok net bir şekilde ortaya koyuyor” dedi. Basın toplantısında Ankara Adliyesi'nde 10. Ağır Ceza Mahkemesi Salonunda görülecek 10 Ekim Davası için saat 9.00’da adliye önünde buluşma çağrısı yapıldı. 10 Ekim Ankara Katliamı'nın firari sanıklarının yargılanmasına yarın görülecek duruşma ile devam edilecek.

TAKİP EDİLEN YAKALANMADI, YAKALANAN SERBEST BIRAKILDI

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB'nin 10 Ekim 2015 tarihinde düzenlediği barış mitingine yapılan canlı bomba saldırısında 103 kişi yaşamını yitirmiş, yüzlerce kişi yaralanmıştı. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde iki yıl süren dava sonucunda mahkeme tutuklu IŞİD'lileri cezalandırmakla yetinmiş, katliamın kamu sorumlularını ortaya çıkararak yargılayacak bir adım atmamıştı. Katliam davasının firari sanıklarına yönelik yargılamaların devam edeceği yarınki duruşmada, 16 sanık bulunuyor. İlhami Balı, Nusret Yılmaz, Ahmet Güneş, Bayram Yıldız, Cebrail Kaya, Deniz Büyükçelebi, Edremit Türe, Hasan Hüseyin Uğur, Kasım Dere, Kenan Kutval, Muhammet Zana Alkan, Mustafa Delibaşlar, Ömer Deniz Dündar, Savaş Yıldız, Walentina Slobodjanyuk, Yakup Selağzı'nın aralarında bulunduğu firari sanıklardan bazıları yıllarca devlet tarafından takip edilmesine rağmen yakalanmamıştı.

IŞİD'LİLER KORUNUYOR MU?

Ahmet Güneş Suriye'de bir kişiyi infaz etme görüntülerine, Edremit Türe ve İlhami Balı Suriye'den Türkiye'ye gelip tedavi olduktan sonra geri dönmesine, Deniz Büyükçelebi yakalama kararının olduğu dönem Kilis, Antep ve Urfa’da rahatça dolaştığı telefon takibiyle tespit edilmesine rağmen yakalanmadılar. IŞİD'in Antep sorumlularından Nusret Yılmaz ise 10 Ekim davasında firari olduğu süreçte iki kez yakalanmasına rağmen serbest bırakıldı. Geçtiğimiz yıl Gürcistan sınır kapısında yakalanıp Türkiye’ye iade edildiği ortaya çıkan Yılmaz, iki gün sonra aynı yerden yine geçmek istedi. Gürcistan polisi yine tespit etti. Ancak Yılmaz’ın şu an nerede olduğu bilinmiyor. Yetkililer isim ve soy isim benzerliğiyle olayı açıklamaya çalışsa da IŞİD'li Nusret Yılmaz ve Gürcistan sınırında yakalanıp serbest bırakılan Nusret Yılmaz'ın TC numaraları birbirini tutuyor. Bu olay “Bazı IŞİD'liler koruyor mu?” sorusunu akıllara getiriyor.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Karadolap Spor Kulübüne yapılan saldırı kınandı

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa