26 Ekim 2018 15:56

UBER Türkiye Genel Müdürü: Vergi yükümlülüklerini yerine getiriyoruz

'E-Fatura sistemine geçtik, bütün vergi yükümlülüklerini yerine getiriyoruz' diyen UBER Türkiye Genel Müdürü, 3. havalimanı ulaşımına talip oldu.

Fotoğraf: Neyran Bahadırlı

Paylaş

UBER Türkiye Genel Müdürü Neyran Bahadırlı, UBER uygulamasının son veriler doğrultusunda Türkiye'de 4 milyona yakın kullanıcı tarafından indirildiğini belirtti. Bahadırlı, "UBER, mevzuat uyarınca Gelir İdaresi tarafından toplanması istenen tüm vergilerini ödemekte ve Türk Vergi Kanunlarında yer alan tüm yükümlülüklerini yerine getirmektedir" diyen Bahadır, "sağladıkları avantajları" İstanbul Yeni Havalimanı yolcularıyla da buluşturmak istediklerini söyledi.

'E-FATURA SİSTEMİNE GEÇTİK'

Demirören Haber Ajansı'nın sorularını yanıtlayan Bahadırlı, "Haziran 2014’ten beri Türkiye’de kullanılmaya başlanan UBER, şu anda İstanbul’da 2 bini taksi olmak üzere 8 binden fazla aktif sürücü iş ortağı ile hizmet veriyor" dedi.

Bahadırlı, "Türkiye'de yeni projeler var mı, yeni havalimanı için bir planınız var mı?" sorusunu da şöyle yanıtladı:

"Türkiye’de tüm mevcut UberXL sürücü ortaklarıyla birlikte e-Fatura sistemine geçtik. Böylece artık yolcular UberXL seyahatleri için, yolculuğu gerçekleştiren taşımacılık şirketi tarafından düzenlenen e-faturaya UBER profillerine girerek kolayca erişebiliyor. Aynı zamanda, iş ortakları da sağlanan hizmet bedeline ilişkin e-faturayı UBER’den alabiliyor. Taksi yolculuklarının fişini, yolcular her zamanki gibi yolculuk sonunda taksi sürücüsünden alabilirler. Ülkemizin şehirlerine ve ekonomisine katma değer sağlayacak yeni işbirliklerine her zaman açığız. Uber’in konforlu, akıllı ve güvenilir yolculuk anlamında sağladığı avantajları İstanbul Yeni Havalimanı yolcularıyla da buluşturmayı arzu ediyoruz."

'VERGİ KANUNLARINA UYGUN HAREKET ETTİK'

UBER'in Türkiye vergi kanunlarına uygun hareket ettiğini savunan Bahadır, şöyle devam etti:

"Yerel vergi otoritelerine uyumu geliştirmek ve Sürücü İş Ortaklarının idari yükümlülüklerini yerine getirmelerini kolaylaştırmak amacıyla, UBER e-Fatura sistemine geçiş yapmış ve KDV’yi doğrudan Türk vergi kurumlarına ödemeye başlamıştır. Uber’in Türkiye’de faaliyet gösteren yerel bir kuruluşu bulunmaktadır ve mevzuat uyarınca Gelir İdaresi tarafından toplanması istenen tüm vergilerini ödemekte, Türk Vergi Kanunlarında yer alan tüm yükümlülüklerini yerine getirmektedir. Sürücü İş Ortakları açısından ise, ilgili taşımacılık şirketleri Türk Vergi Kanunları kapsamında münhasıran kendi vergi yükümlülüklerinden sorumludur."

'SADIK BİR İŞ ORTAĞI OLARAK TÜRKİYE'YE SONUNA KADAR BAĞLIYIZ'

Bahadırlı, 7 Kasım'da görülecek erişimin engellenmesi davası ile ilgili, "Dava ile ilgili süreci biz de yakından takip ediyoruz. Bu paralelde, Türkiye’deki şehirlerin ulaşım seçeneklerini geliştirmek amacıyla tüm ilgili yerel paydaşlarla işbirliği için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Uzun vadeli sadık bir iş ortağı olarak Türkiye’ye sonuna kadar bağlıyız" diye konuştu.

DAVA 7 KASIM'DA

İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası ile Birleşik Taksiciler Derneği'nin, "UBER'e erişimin engellemesi ve haksız rekabetin tespiti" için açtıkları davada; birleşen dosyalar ve taraflar arasındaki hukuki ilişkinin niteliği dikkate alınarak, davanın bundan sonra tek hakimle değil, üç kişilik heyet ile birlikte görülmesine karar verilmişti.

Mahkeme ayrıca, UBER'e tedbir konulmasına yönelik bilirkişi raporunun da hazırlanması için de bilirkişilere iki haftalık süre vermişti. Dava, 7 Kasım'da görülecek. (İstanbul/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tüm Köy Sen'den EMEP'e ziyaret

SONRAKİ HABER

Iyon Denizi'nde 5.1 şiddetinde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...