14 Ekim 2018 00:40

Berlin'de ırkçılığa karşı 250 bin kişi sokağa çıktı

Almanya'nın başkenti Berlin'de 250 bin kişi ırkçılığa, yabancı düşmanlığına ve sosyal kısıtlamalara karşı 'Bölünmeyiz' diyerek yürüdü.

Berlin'de ırkçılığa karşı 250 bin kişi sokağa çıktı

Berlin'de ırkçılığa karşı 250 bin kişi sokağa çıktı (Fotoğraf: Evrensel)

Paylaş

Yücel ÖZDEMİR
Berlin

Almanya'nın başkenti Berlin'de bir araya gelen 250 bin kişi ırkçılığa, yabancı düşmanlığına ve sosyal kısıtlamalara karşı “Bölünmeyiz” dedi.

450'nin üzerinde örgüt ve inisiyatif tarafından “Dışlanmaya karşı dayanışma-Açık ve özgür bir toplum için” başlığı altında yapılan, bazı sendikalar tarafından da desteklenen gösteriye Berlin'in dışındaki pek çok kentten de katılım oldu. Sabah saatlerinden itibaren Alexanderplatz'de bir araya gelen göstericiler daha sonra Siegersäule'ye (Zafer Anıtı) kadar yürüdü.

Alexanderplatz'daki bağlangıç mitinginde yapılan konuşmalarda, yükselen sağ polülizme karşı mesajlar verildi.

Fotoğraf: Evrensel

Ardından başlayan yürüyüş kolunda pek çok örgüt ve kuruluş pankartlarıyla yer aldı. Gösteriye katılanlar arasında geçlerin sayısı dikkat çekiciydi. Irkçı terör örgütü NSU tarafından katledilen göçmenlerin resimlerinin de taşındığı eylemde, Akdeniz üzerindeki ölümleri protesto eden “Deniz Köprüsü” inisyatisifi cankurtarma yelekleriyle yürüyüşteki yerini aldı.

Ayrıca eyaletler düzeyinde polis yasalarının setrleştirilmesine karşı çıkan inisiyatifler de eyleme katıldı. Alman Sendikalar Birliği (DGB) üyesi sendikalardan Birleşik Hizmet Sendikası (Ver.di) ve IG Metall'İn katılımı dikkat çekiciydi. Türkiyeli örgütler arasında ise Unteilbar inisiyatifinin içinde yer alan Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) eyleme katıldı. Sol Parti, Yeşiller ve SPD yöneticileri de eyleme katıldarak destek verdi.

Üç saatlik yürüyüşün ardından Zafer Anıtı önünde kurulan sahneden yapılan konuşmalarda, büyük eylemle ırkçılığa karşı anlamlı bir yanıtın verildiği belirtilerek, sığınmacı ve göçmen düşmanı politikalar kınandı. Ardından ülkenin tanınan sanatçıları Kosntantin Wecker'in de aralarında olduğu pek çok sanatçı konser verdi. Sanatçılar eylemin ırkçılığa karşı çok önemli bir mesaj içerdiğini ifade ettiler.

Fotoğraf: Evrensel

Eylem komitesi tarafından verilen bilgiye göre gösteriye 250 bin insan katıldı. Daha önce eyleme 40 bin kişinin katılacağı duyurulmuştu. Katılımın beklenen çok üzerine olması, ırkçılığa karşı halk arasında tepkinin tahmin edilenden de yüksek olduğunu bir kez daha gösterdi.

Unteilbar Basın Sözcüsü Theresa Hartmann, Evrensel'e yaptığı açıklamada “Bugün çok güzel bir gün. Tam 250 bin kişi eyleme katıldı. Bu gerçekten harika bir durum. Bütün kesimlerden insanlar bugün alanlara çıkarak ırkçılığa anlamlı bir mesaj verdi” dedi.

Yaz aylarında değişik kişiler ve grupların bir araya gelerek oluşturduğu #Unteilbar insisiyatifnin çağrısını yaptığ eylem son yılarda ırkçılığa, yabancı düşmanlığına ve sosyal kısıtlamalara karşı en kitlesel geçen eylemler arasında yer alıyor. Eylemden sonra özellikle aşırı sağla mücadele konusunun özellikle girişim çağrısı yapılan örgütler tarafından ele alınması bekleniyor.

ÖNCEKİ HABER

SYKP 3'üncü olağan kongresini topladı

SONRAKİ HABER

Çanakkale’de polis baskısına tepki

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa