16 Ağustos 2018 12:32
Son Düzenlenme Tarihi: 16 Ağustos 2018 16:15

Memleketten ilginç ‘dolar’ tepkileri

TL'deki değer kaybının 'Ekonomik savaşa' bağlanması sonrası başlayan eylemlerde ilginç 'dolar' ve 'iPhone' tepkileri ön plana çıktı.

Memleketten ilginç ‘dolar’ tepkileri

Fotoğraf: Çağlar Öztürk/DHA

Paylaş

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın TL’deki hızlı değer kaybını “Ekonomik savaş” olarak açıklaması ve yurttaşları ABD mallarına karşı boykota çağırması sonrası ülke genelinde ilginç manzaralar oluştu.

Erdoğan'ın Rize'de "Onların dolarları varsa bizim de Allah'ımız var" ifadesiyle başlattığı eylem çağrıları, bu ilk açıklamaya paralel biçimde devam etti. Fotokopi dolarlar yakılırken, iPhone'lar parçalandı, "Amerikan tıraşı" boykotu başlatıldı. Şu ana kadar gözümüze çarpan ilginç eylemleri derledik.

'ELİMİZDE ÖRNEĞİ OLSUN, F-35'İ BİZ YAPALIM' 

Antalya Eski Sanayi Sitesi'nde oto tamircisi Rasim Küçük'ün, "Sayın Cumhurbaşkanım bana destek verin, size F-35 uçaklarının aynını esnaf arkadaşlarla sanayide yapalım. Yeter ki elimizde örneği olsun" paylaşımı, sosyal medyada olay oldu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Türkiye'ye F-35 savaş uçaklarının teslimatının geçici durdurulmasını öngören tasarıyı imzalamasının ardından, Antalya Eski Sanayi Sitesi'nde oto tamirciliği yapan Rasim Küçük, hem Twitter hem de Facebook hesaplarından çağrıda bulundu. Rasim Küçük, "Sayın Cumhurbaşkanım, bu çağrımı şov olsun diye yapmıyorum. Sanayide çekirdekten yetişmiş bir sanatkâr olarak belki uçak mühendisi değilim, ancak başlangıçta acemilik çeksek de yapılacak işin örneği elimizin altında olduktan sonra bir uçak mühendisinin yaptığı uçağın aynını yapmaya muktediriz. Hatta yapılan uçağı daha da geliştirerek mükemmel bir sanat eseri ortaya koyabiliriz. Gelin esnafınıza sanatkârınıza güvenin, bize destek verin. 'Türkiye kendi savaş uçağını yapamaz. Türkiye bunu tek başına gerçekleştirebilecek teknolojik know-how'a sahip değildir. Bunun için milyarlarca dolar gerekir, ayrıca böyle bir teknolojiyi geliştirmek de çok uzun zaman alır.' Türkiye'nin kendilerine bağımlı kalmasını isteyen tüm güçlere karşı Türk milletinin istedikten sonra neleri başaracağını bir kez daha ispatlayalım. Elin Amerikalısı, elin İsraillisi, elin Rus'u yapar da Türkiye yapamaz mı? Bal gibi de yapar." dedi. 

Twitter ekran görüntüsü

Twitter ekran görüntüsü

'BURADA YERLİ VE MİLLİ İÇECEK SATILMAKTADIR'

Fotoğraf: AA

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice, üyelerine ABD menşeli gazlı içecek, temizlik ve gıda ürünleri kullanılmaması konusunda genelge gönderdiklerini söyledi.  Yenice, "Özellikle ABD menşeli gazlı içeceklere karşı milli içeceğimiz olan ayran, şalgam ve yerli gazoz tüketilmesini öneriyoruz" dedi.

Yenice, görünür alanlara "Bu iş yerinde Amerikan menşeli gazlı içecekler satılmamaktadır. Sadece yerli ve milli içeceklerimiz satılmaktadır" yazan afiş asacaklarını aktardı.

BELEDİYE AMERİKA MENŞEİLİ FİRMALARA RUHSAT VERMEYECEK

Ankara’da Keçiören Belediyesi Amerika menşeili firmalara ruhsat vermeme kararı aldı. 

Hürriyet’in haberine göre; bu kapsamda ilçede faaliyet göstermek isteyen MC Donalds, Burger King, Starbucks gibi büyük firmalara ruhsat verilmeyecek. Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Aldığımız bu kararın örnek olmasını temenni ediyoruz” dedi.

RTÜK’TEN KANALLARA ABD UYARISI: REKLAMLARDA HASSAS DAVRANIN

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı İlhan Yerlikaya, ABD ürünlerinin ticari reklamlarında medya kuruluşlarının “hassas davranmasını” istedi. AA’ya yaptığı açıklamada ABD’nin film endüstrisi üzerinden kendi kültürünü yaydığını söyleyen Yerlikaya, şunları anlattı:
“Devletimizin politikaları ve içinde bulunduğumuz konsept itibarıyla Amerikan emperyalizmi, kültürünün yayılmacılığı ve Amerikan ürünlerinin ticari reklamı konularında medya yayın kuruluşlarımızın daha hassas davranmasının, ülkemiz ve milletimizin hassasiyetleri doğrultusunda iyi olacağı kanaatindeyim.” 

FOTOKOPİ DOLARLAR YAKILDI

Bolu’da Memur-Sen üyeleri protesto olarak dolar fotokopileri yakarken eylemde ‘Küresel dayatmalara hayır, emperyalizmi yeneceğiz’ yazılı pankart, ‘Dolar canın cehenneme’ ve ‘Emperyalizm seni yeneceğiz’ yazılı dövizler taşındı.

Dolar

Fotoğraf: Murat Küçük/DHA

Adana’nın Seyhan ilçesinde bulunan Merkez Park'ta toplanan Adana Çevirme Radar Derneği üyeleri de döviz kurlarının artışını protesto etmek için temsili dolar yaktı.

URFA'DA İŞ ADAMI DOLAR YAKTI

Hasan İzol

Fotoğraf: DHA

Şanlıurfa'da ise İzol aşiretinden iş adamı Hasan İzol, birer dolarlık banknotluklardan oluşan 100 dolar yaktı. İzol'un daha önce düğünde dolar saçtığı görüntüler de sosyal medyaya düştü.

AKP MANİSA VEKİLLERİ VESTEL VENÜS’E GEÇTİ

Erdoğan’ın “Onların iPhone’u varsa diğer tarafta Samsung var, burada Vestel Venüs var” açıklaması sonrası AKP Manisa milletvekilleri Vestel Venüs marka telefon kullanma kararı aldıklarını açıkladı.

Manisa

Fotoğraf: Ahmet Bayram/AA

AKP Manisa Milletvekili Murat Baybatur, Manisa Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Vestel City’e ziyareti sonrası “Elimizdeki telefonları satarak yerli ürünümüzle değiştireceğiz. Vestel'in başta telefon olmak üzere ürünlerini kullanacağız” dedi.

MHP ORDU VEKİLİ SAMSUNG’A GEÇTİ, İL BAŞKANI TELEFONU KIRDI

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, iPhone telefonunu satıp yerine Samsung marka telefon aldı. MHP Ordu İl Başkanı Köksal Yılmaz ise yanında getirdiği iPhone marka telefonu ayağının altında tekmeleyerek kırdı.

'DOLARI YIRTAMIYORUM ALLAH'IN ADI VAR'

Eminönü Sultanhamam esnafı ve Adaleti Savunan Derneği (ASDER) üyesi bir grup, 'döviz bozdurma' çağrısına destek vermek amacıyla 100 bin dolar bozdurdu. Hükümetin 'dövizlerinizi bozdurun' çağrısına destek vermek için yapılan basın açıklamasında ilginç diyaloglar yaşandı. "Dolarları yakın" çağrılarına bir hoca, "Amerika'nın ilahlaştırdığı doları, yani ilahını elimizle yırtıp atmak geliyor içimden. Bu dolarda Allah'ın adı yazıyor. Biz saygısızlık da yapmayız. Bu dolarda "Allah'a inanıyoruz" yazıyor. "diyerek karşı çıktı.

UŞAK BELEDİYESİ'NDEN SOSYAL MEDYA KARARI

AKP’li Uşak Belediyesi, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamayla medya reklam planlamalarında Facebook, Google, Instagram, Twitter ve Youtube‘a ayrılan bütçeyi tamamen kaldırdıklarını duyurdu.

ORDULU BERBERLER AMERİKAN TIRAŞI YAPMAYACAK

berber

Fotoğraf: Mücahit Gürel/DHA

Ordu'nun Ünye ilçesinde bulunan 10 berber, ABD'ye tepki göstermek için 'Amerikan tıraşı' yapmama kararı aldı.

IPHONE’LARI PARÇADILAR, BİRİ HARİÇ!

Bozkurt işareti yapıp, Türkiye bayrağı açan bir grup ise inşaat halindeki bir binada iPhone’ları “Darbe nasıl yapılır, gör” diyerek parçalarken videonun sonunda iPhone zil sesinin duyulması dikkat çekti.

FLASH TV’DE CİNSİYETÇİLİK

Flash TV’de ise ABD’ye tepkiden ziyade cinsiyetçi görüntüler vardı. Bir spiker, Trump maskesi takıp dans eden bir kadının üzerine para attı.

VAN'DA DOLARA TEPKİ HALAYI

Van'ın Gevaş ilçesinde ABD'nin Türkiye üzerindeki ekonomik yaptırım kararı, 'Dolara inat halay' sloganıyla protesto edildi.

halay

Fotoğraf: Behçet Dalmaz/DHA

Türkücü Aydın'ın söylediği Kürtçe şarkılar eşliğinde, yere atılan ABD dolarlarının üzerinde, vatandaşlar halay çekip tepkilerini dile getirdi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

‘Türkiye ve Rusya, İdlib konusunda anlaşamadı’

SONRAKİ HABER

Yunanistan'da yeni Savunma Bakanı görevine başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa