14 Ağustos 2018 11:18
Son Güncellenme Tarihi: 15 Ağustos 2018 17:09

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi kadroları akrabalarla doldu

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi kadro sınavını öğretim üyelerinin eş ve çocukları kazandı. Genel Sekreter Hasan Yekbaş, 'kayırma yok' dedi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi kadroları akrabalarla doldu

Ekran görüntüsü Cumhuriyet Üniversitesi'nin Youtube sayfasındaki tanıtım videosundan alınmştır.

Paylaş

Sivas'taki Cumhuriyet Üniversitesi için açılan kadro sınavını öğretim üyelerinin eş ve çocukları kazandı. Üniversite Genel Sekreteri Hakan Yekbaş, “Kayırma söz konusu değil, başarılı olan kazanıyor” dedi.

Sözcü gazetesinden Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre, üniversite Genel Sekreteri Hakan Yekbaş iddialara karşı, “Eleman alımında ve yöneticilerin yakınlarının görevlendirilmesinde kayırma söz konusu değil. Koşulları uyan herkes sınava giriyor ve başarılı olan kazanıyor. Yeni yönetimi hazmedemeyenler var, rantları kesildi, şantaj yapıyorlar" açıklamasında bulundu.

EŞLİ DOSTLU ATAMALAR

Sınav sonucu yapılan atamalar şöyle:

* İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Osman Alacahan'ın oğlu Ömer Faruk Alacahan, Rektörlük'e uzman olarak alındı.

* Rektör Danışmanı ve Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Taner Çiftçi'nin eşi Mehtap Çiftçi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu'na öğretim görevlisi oldu.

* Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doktor Ahmet Turan Orhan'ın eşi Alev Orhan Yıldızeli, Meslek Yüksek Okulu'na öğretim görevlisi olarak atandı.

* Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çimen'in oğlu Kaan Çimen, Tıp Fakültesi Anatomi Bölümü'ne asistan oldu.

* Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr. Raci Kılavuz'un eşi Neval Kılavuz, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'na Öğretim görevlisi oldu.

* Rektör Danışmanı Öğretim Üyesi Dr. Enis Baha Biçer'in eşi Dr. Derya Fatma Biçer, Cumhuriyet Meslek Yüksekokulu Müdürü oldu.

* Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacı İbrahim Delice'nin kardeşi Prof. Dr. Ali Aksu, Eğitim Fakültesi Dekanlığı yapıyor.

* Suşehri Timur Karabal Meslek Yüksekokulu Müdürü Gülay Ercins'in ağabeyi Vural Ercins, Üniversitede Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı oldu.

ATANANLAR NE DEDİ?

Eşi sınavla öğretim üyesi yapılan Taner Çiftçi: Kayırma söz konusu değil. Bugüne kadar adaletten şaşmadık.

Öğretim Görevlisi Alev Orhan: Benim ALES ve dil puanım yüksek. Hacettepe'nin doktora programını 1'incilikle kazandım. Herhangi bir müdahale söz konusu olamaz.

Oğlu Rektörlük'e uzman alınan Öğretim Üyesi Osman Alacahan: Bir sınav açılmış ve oğlum da kazanmış, şartları tutmuş. Babası akademisyen diye girmeyecek mi?

Oğlu, bölüm başkanı olduğu birime alınan Prof. Dr. Mehmet Çimen: Türkiye'de sadece birkaç anatomi hocasının çocuğu anatomist olmaya heveslenmiştir. Kaan da bunlardan biri.

Eşi üniversiteye alınan Raci Kılavuz: Eşim yetkin biri ve sınavı kazandı. Torpil yok. 

AİLECEK YÖNETİLEN ÜNİVERSİTE MECLİSE TAŞINDI

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, Cumhuriyet Üniversitesindeki skandal aile kadrolaşmasını Meclis’e taşıdı. Tanal, “Ailecek Üniversite yönetiyorlar. Bilim yuvasını, aile şirketine çevirmişler. AKP, liyakati hiçe sayan bu zihniyetin verdiği zararların farkına varmalı ve vatandaş ayrımı yapmaktan vazgeçmelidir” dedi.

Gençlerin yıllarca sınavlara hazırlanarak büyük umutlarla girmeye çalıştığı, çoğunun da torpil bulamadığı için giremediği üniversite kadrolarının, üniversite yönetimine tahsis edildiğini belirten CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, konuya ilişkin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sorular yöneltti. Tanal, şunları söyledi:

“2002’den 2018’e kadar yaşanan dönem, devlet kurumları arasında büyük bir kadrolaşmanın olduğu dönemdir. Hiçbir siyasi parti döneminde bu kadar aleni kadrolaşma olmamıştır. Kadrolaşacağız, bizim kız bizim oğlan kazansın uğruna devlet kurumlarına yerleştirilen FETÖ’cülerin bu ülkeyi ne hale getirdikleri ortadayken hala kadrolaşma çalışmaları akıllanmadıklarının göstergesidir. Bu ülkenin gençleri ne kadar çalışsa çabalasa, AKP’den torpil yoksa iş de yok gerçeğiyle hayata atılıyorlar. Artık bu zihniyetin değişmesi lazım. Milli Eğitim Bakanı değiştirmekle eğitim düzelmez, liyakatle düzelir.”

TANAL’IN CEVAPLANDIRILMASINI İSTEDİĞİ SORULAR

* İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Osman Alacahan'ın oğlu Ömer Faruk Alacahan, Rektörlük'e uzman olarak alındığı bilgisi doğru mudur?

* Rektör Danışmanı ve Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Taner Çiftçi'nin eşi Mehtap Çiftçi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu'na öğretim görevlisi olduğu bilgisi doğru mudur?

* Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doktor Ahmet Turan Orhan'ın eşi Alev Orhan Yıldızeli, Meslek Yüksek Okulu'na öğretim görevlisi olarak atandığı bilgisi doğru mudur?

*  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çimen'in oğlu Kaan Çimen, Tıp Fakültesi Anatomi Bölümü'ne asistan olduğu bilgisi doğru mudur?

* Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr. Raci Kılavuz'un eşi Neval Kılavuz, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'na Öğretim görevlisi olduğu bilgisi doğru mudur?

* Rektör Danışmanı Öğretim Üyesi Dr. Enis Baha Biçer'in eşi Dr. Derya Fatma Biçer, Cumhuriyet Meslek Yüksekokulu Müdürü olduğu doğru mudur?

* Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacı İbrahim Delice'nin kardeşi Prof. Dr. Ali Aksu, Eğitim Fakültesi Dekanı olduğu bilgisi doğru mudur?

* Suşehri Timur Karabal Meslek Yüksekokulu Müdürü Gülay Ercins'in ağabeyi Vural Ercins, Üniversitede Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı olduğu bilgisi doğru mudur?

* Tüm bu bilgiler doğru ise üniversite yönetiminin eş, dost ve akrabalarından henüz üniversite kadrosuna geçmemiş kaç kişi vardır?

* Henüz üniversite kadrosuna geçmemiş eş, dost, akrabanın mağduriyeti ne zaman giderilecek, kadroya ne zaman geçirilecek? (HABER MERKEZİ)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Binali Yıldırım: Dalgalanmaların temelinde ekonomi değil, siyaset var

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa