26 Temmuz 2018 12:00
Son Güncellenme Tarihi: 26 Temmuz 2018 16:13

CHP'li 129 vekil ve 59 il başkanından Kılıçdaroğlu'ya destek

CHP'li 129 milletvekili, 59 il başkanının olağanüstü kurultay taleplerine karşı yaptığı açıklamaya destek veren bildiri yayımladı.

Fotoğraflar: AA

Paylaş

CHP'li 129 milletvekili ve 59 il başkanı, olağanüstü kurultay taleplerini desteklemediklerini ilan eden açıklamalar yayımladı.

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Engin Özkoç ve Özgür Özel ile çok sayıda CHP milletvekilinin katılımıyla TBMM'de yaptıkları açıklamada, 129 milletvekilinin imzaladığı bildiri okundu.

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu tarafından okunan bildiride, 24 Haziran seçiminden hemen sonra uygulamaya konulan "tek adam rejiminin" genel hukuk kurallarına ve anayasaya aykırı bir şekilde her alanda hayata geçirilmeye başlandığı belirtildi.

CHP'nin, haksız ve hukuksuz uygulamaların, insan hakkı ihlallerinin önüne geçebilmek için Mecliste ve hayatın her alanında, kuvvetler ayrılığını, demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmaya var gücüyle devam edeceğinin belirtildiği bildiride, "Yaklaşan yerel seçimler öncesinde başarıya ulaşmanın birlik ve beraberlik içinde zaman kaybetmeden çalışmalara başlamak olduğu bilinci ile, bu gün kurultay tartışmalarına odaklanmanın ve ülkenin gerçek gündeminden uzaklaşmanın doğru olmadığı kanaatindeyiz" denildi.

"Geldiğimiz süreçte kurultay toplanmasına yönelik imza sayıları üzerinden bir algı yaratmanın ve bu tartışmayı devam ettirmenin partimize ve ülkemizin aydınlık geleceğine zarar verdiği aşikardır." ifadeleri kullanılan bildiride, şu görüşlere yer verildi:

"Bugün il başkanlarımız tarafından yapılan açıklamaya ve sağduyu çağrısına iştirak ettiğimizi ve kurultay tartışmalarının sayı boyutundan çıkarılarak sonlandırılması gerektiğini düşünüyoruz. Ülkemizin asıl gündemine ve yerel seçimlere odaklanarak birlik içinde başarı için mücadele etmemiz gerektiğini düşünen TBMM Gurubumuzun bu iradesini sayın basın mensupları ve kamuoyunun bilgisine sunuyoruz."

Öte yandan CHP'li Bankoğlu, bildiriyi 129 milletvekilinin imzaladığını belirterek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal ve CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'dan imza talebinde bulunulmadığını söyledi.

Açıklamanın ardından, söz konusu bildiriyi imzaladığı belirtilen milletvekillerinin listesi basın mensuplarına dağıtıldı.

12 MİLLETVEKİLİ İMZA VERMEDİ

CHP'li 129 milletvekilinin, kurultay tartışmalarının sayı boyutundan çıkarılarak sonlandırılmasına ilişkin bildirgesine, 12 milletvekili imza vermedi.

Bildiri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal ve cezaevinde tutuklu bulunan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'na iletilmedi.

Bildiriye Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, İstanbul milletvekilleri Ali Şeker ve Gürsel Tekin, İzmir milletvekilleri Mehmet Ali Çelebi ve Selin Sayek Böke, Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy, Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya ve Yalova Milletvekili Özcan Özel destek vermedi.

59 İL BAŞKANINDAN GENEL MERKEZE DESTEK

CHP'de olağanüstü kurultay tartışmalarına ilişkin İstanbul, Ankara ve İzmir’in de arasında bulunduğu 59 il başkanından genel merkeze destek açıklaması geldi. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Tarafımızı belli etmeye değil, tavrımızı koymaya geldik” derken, ortak açıklamada da olağanüstü kurultay tartışmasının kamuoyu önünde yapılmaması gerektiği ifade edildi. Kurultay çağrıcılarından CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün ise "Açıklama panikle yapılmıştır" dedi.

CHP'de olağanüstü kurultay tartışmalarına ilişkin İstanbul, Ankara ve İzmir’in de arasında bulunduğu 59 il başkanından genel merkeze destek açıklaması geldi. Ankara'da bulunan CHP Bülent Ecevit Parti Okulu'nda bir araya gelen il başkanları, olağanüstü kurultay toplanmasına gerek olmadığı açıklaması yaptı. İl başkanları adına ortak açıklamayı okuyan CHP Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener, OHAL'i olağanlaştıran iktidarın yetkileri ortadayken CHP'yi olağanüstü kurultaya götürmenin sadece tek adam rejimini memnun edeceğini söyledi. Kamuoyu önünde, sosyal medyada yapılan basın açıklamaları ve olağanüstü kurultay için yapılan imza sürecinin partilerine zarar verdiğini belirten Güvener, il başkanları olarak kurultay tartışmalarının imza skoru şeklinde kamuoyu önünde yapılmasını doğru bulmadıklarını ifade etti.

'İKTİDARIN ALGI OPERASYONU'

Güvener, “Kurultay talebi demokratik bir hak olmakla birlikte seçim öncesi ve seçim sürecinde bize kapalı olan medya mecraları parti içi tartışmaları ekranlara taşımakta, tek adam yönetimi ve yandaşları parti içerisindeki tartışmaları ellerini ovuşturarak, keyifle izlemektedirler. Bu durum iktidarın CHP'ye dönük yürtüttüğü algı operasyonun boyutunu açlıkça göstermektedir. İhtiyacımız olağanüstü kurultaydan ziyade birlik, beraberlik ve sorumluluk içinde bu karanlık süreçten çıkabilmemizdir. Sorumluluk sahibi her partilimziin parti içi iktidar mücadelesini ve kurultay tartışmalarını bırakarak partimizi yerel seçimlere taşıyacak olgunlukta davranmaları gerekmektedir” diye konuştu.

Ardından il başkanlarının isimlerini okuyan Güvener, gazetecilere soru kabul etmeyeceklerini söyledi.

KAFTANCIOĞLU: SKOR VERMEYE GELMEDİK

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Tarafımızı belli etmeye değil, tavrımızı koymaya geldik” dedi. İl başkanları olarak Ankara'da buluşma önerisi getirdiklerinde birilerinin “İl başkanları bu buluşma yetkisini nereden alıyor” diye sorduğunu anlatan Kaftancıoğlu, il başkanlarının üzerlerine düşen sorumlukla her zaman bir araya gelebileceklerini ifade etti.

Kaftancıoğlu, “Kamuoyunda skor yarışmasına dönen, kötü yönetilen ve yürütülen sürece ortak olmamak adına her hangi bir skor vermeye gelmedik” dedi.

AÇIKLAMAYA KATILAN İL BAŞKANLARI

Açıklamada 59 il başkanının bildiriye imza verdiği söylendi ancak okunan listede sadece 56 il başkanının ismi yer aldı.

İşte bildiriye destek verdiği açıklanan 56 il başkanı:

 1. Adana
 2. Adıyaman
 3. Ağrı
 4. Amasya
 5. Ankara
 6. Antalya
 7. Artvin
 8. Aydın
 9. Balıkesir
 10. Bayburt
 11. Bingöl
 12. Bitlis
 13. Bolu
 14. Bursa
 15. Çanakkale
 16. Çankırı
 17. Çorum
 18. Diyarbakır
 19. Edirne
 20. Elazığ
 21. Erzincan
 22. Erzurum
 23. Eskişehir
 24. Giresun
 25. Hakkari
 26. Iğdır
 27. İstanbul
 28. İzmir
 29. Kahramanmaraş
 30. Karaman
 31. Kars
 32. Kayseri
 33. Kırıkkale
 34. Kırşehir
 35. Kilis
 36. Kocaeli
 37. Konya
 38. Kütahya
 39. Malatya
 40. Mersin
 41. Muğla
 42. Muş
 43. Nevşehir
 44. Niğde
 45. Osmaniye
 46. Siirt
 47. Sinop
 48. Sivas
 49. Şanlıurfa
 50. Şırnak
 51. Tekirdağ
 52. Tunceli
 53. Uşak
 54. Van
 55. Yozgat
 56. Zonguldak

CHP'Lİ TÜZÜN'DEN YANIT: AÇIKLAMA PANİK HALİNDE YAPILDI

Olağanüstü kurultay çağrıcılarından CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, CHP'li 59 il başkanının Genel Merkeze destek açıklamasını "Panik halinde yapıldı. Örgütlerimizin görüşü değil açıklamaya katılanların şahsi görüşüdür" şeklinde değerlendirdi.

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün'ün kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklama şöyle:

"1- Danışma Kurullarını toplamadan, İlçe Başkanlarımızın ve Kurultay Delegelerimizin görüşünü almadan, örgütümüze ve halkımıza sormadan yapılan açıklama panikle yapılmıştır. Örgütlerimizin görüşü değil açıklamaya katılanların şahsi görüşüdür.

2- Açıklamaya katılan İl Başkanlarımızın illerinden verilen imzalar da bunun göstergesidir"

(Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Türkiye Satranç Süper Ligi başladı

SONRAKİ HABER

Dünyada kadınlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa