05 Temmuz 2018 14:23

Bülent Tezcan: Gündemimizde olağanüstü kurultay yok

CHP Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, kritik MYK toplantısının ardından açıklama yaptı.

Fotoğraf: Hakime Torun/DHA

Paylaş

CHP Parti Sözcüsü Bülent Tezcan , MYK toplantısının ardından açıklama yaptı, gündemlerinde olağanüstü kurultay olmadığını söyledi. 

Cumhuriyet'in aktardığına göre Tezcan'ın açıklamasında önce çıkan başlıklar şöyle:

"Yayınlanan ilk KHK ile kötü bşlangıç yapıldı. Bu tek adam rejiminin ilanı oldu. Anayasayı askıya alınan KHK 'ler ve cumhurbaşkanlığı kararnamaleri ile hukuk düeninin tamamen ortadan kaldırmak amaçlanıyor."

ENİS BERBEROĞLU'NUN DURUMU 

"Umarız FETÖ'cü yargının yaptığı şeyler yapılmaz. Enis Berberoğlu yeniden seçildiği için şu anda dokunulmazlığı vardır."

EREN ERDEM'İN TUTUKLANMASI

"Eren Erdem hukuka aykırı bir şekilde, siyasi bir operasyonla tutuklanmıştır. Adil bir yargılamada beraat edeceğinden şüphemiz yoktur. 38 kez yurt dılına çıkış yapıp dönen ancak kaçmayan Eren Erdem 'kaçma şüphesi' ile tutuklanmıştır. Bunun üzerinden yürütülen kirli propagandanın kamu vicdanında mahkum olacağına inanıyoruz. Yargılancak biri varsa kanunsuz emirleri verenlerdir."

CHP'Lİ GENÇLERİN TUTUKLANMASI

"Seçim sandıklarına sahip çıkan gençlerimiz tutuklanmıştır. Sandık güvenliği için orada bulunan gençlerin tutuklanması tek adam rejiminin ilanıdır. 5 gencimiz derhal serbest bırakılmalıdır. Hakimler buna göre karar vermelidir." 

'ENFLASYON HANİ DÜŞECEKTİ?'

"İktidarın seçim döneminde yaptığı seçim harcamaları ile hesapsız davrandığını biliyoruz. Erdoğan meydanlarda dövizin ve faizin yükselmesi için 'dış güçlerin saldırısı' diyordu. 24 Haziran'dan sona bunarın hepsinin ateş düşecek' diyordu. 24 Haziran geçti ama enflasyon hala çift rakam. Pazarda gerçek enflasyon en az yüzde 25. Dolar düşmedi. Faizler yüzde 25 ile 30 arasında. Hani düşecekti?"

MUHARREM İNCE'NİN KURULTAY ÇAĞRISI

Muharrem İnce'nin kurultay çağrısı sorusu üzerine Tezcan, "Gündemimizde olağanüstü kurultay yok" dedi.

"Değerli arkadaşlar genel merkezimizin gündeminde olağanüstü kurultay yoktur. Kurultayı gerektiren bir tablo yoktur. Sandıkları ayırıp değerlendirmek doğru değildir. Tümü parti üyelerimizin ve örgütlerin aldıkları sonuçlardır. Kurultay tartışmaları seçim sonuçlarının sağlıklı değerlendirilmesinin önündeki en önemli engeldir. Partinin iç iktidar yarışından arınarak bu değerlendirmeyi yapması gerekir. 9 ay sonra yerel seçimler var, kurultay zamanında yapılacaktır. Biz de yerel seçimlere hazırlanacağız.

ONURSAL GENEL BAŞKANLIK TEKLİFİ

"Özel bir yenmekte konuşulanların ana bağlamından koparılarak bu çerçevede servis edilmesi siyasi nezaket ölçüleri ile bağdaşmayan nezaketsiz bir durumdur. Sayın genel başakn çok büyük bir demokratik olgunlukla Türkiye siyasetinin gündemini belirlemiştir. Demokrasinin önüne kurulan tuzağı 15 vekil göndererek bozan sayın genel başkanımızdır. Millet ittifakınınn kurulmasını sağlamıştır. Sayın İnce'yi cumhurbaşkanı adayı göstermiştir. Kötü bir cumhurbaşkanı adayı mı göstermiştir? Sayın genel başkanın genel başkanlık dışında başka bir ihsana ihtiyacı yoktur. Örgütün tabanı ve kamuoyunun vicdanı genel başkanımıza gereken ihsanı vermektedir. Yerel seçimlerde ülkeyi suhuletle götürecek olan da böyle bri yaklaşımdır."

MYK'DE AYKIRI GÖRÜŞ VAR MI?

"MYK'miz tam mutabakatla genel başkanın arkasındadır. İmza meselesi tüzükle verilmiş bir haktır. Hiç kimse tüzükteki hakkını kullandı diye bir serzeniş olmaz. Partinin bir genel başkanlık yarışının içine çekmenin doğru olmadığını görüyoruz. Böyle bir sürecin sonuca ulaşacağını düşünmüyoruz. Partinin bir iç iktidar yarışını taşımayacağını düşünüyoruz. Takdir yine de kurultay delgesinin."

MİLLET İTTİFAKI SONA ERDİ Mİ?

"Millet İttifakı bir seçim ittifakıydı. Ancak o protokoldeki değerler sadece seçimi değil, sonrasını da kapsayacak değerlerdi. Seçimden bir hafta önce ittifak bir tutum belgesi yayınladı. Millet İttifakını oluşturan partilerin paralmentoda nasıl hareket edeceği belirlenmiştir. Seçim ittifakı bitse de bu ilkelere göre hareket edileceğini düşünüyoruz."

YEREL SEÇİMLERİN ERKENE ALINMASI

Yerel seçimlerin öne alınması anayasa değişikliği gerektirmektedir. Seçimlere 9 ay kalmışken anayasayı değiştirip seçim yapmak doğru değildir. Bu konuda anayasa değişikliğine destek vermeyiz. CHP olarak biz yerel seçimlerin zamanında yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konudaki tutumuz nettir." (HABER MERKEZİ) 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

MHP’li Semih Yalçın, Sözcü’ye tazminat ödeyecek

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa